UWAGA!

Sensacja w parku Traugutta

 Elbląg, Sensacja w parku Traugutta
(fot. RG)

Tak można określić odkrycie, jakiego dokonali pracownicy remontujący parkowe ścieżki. Podczas prac wykopali doskonale zachowaną płytę z nagrobka Eduarda Witteka, znanego elbląskiego budowniczego organów z przełomu XIX i XX wieku.

Znalezienie płyty z nagrobka nie dziwi zważywszy, że teren dzisiejszego parku to dawny cmentarz kościoła św. Anny. Ale sensacyjne jest to, czyjej pamięci jest poświęcona i w jak dobrym stanie jest zachowana. O sprawie w mediach społecznościowych w grupie Zdjęcia z Elbląga poinformowała internautka Pamela. Szybko w miejscu znaleziska pojawili się miłośnicy historii miasta.

- Od dłuższego czasu zgłębiam historię Elbląga i dzisiaj odkryte znalezisko to naprawdę najważniejsze tego typu wydarzenie ostatnich lat. Byli tutaj już pracownicy Muzeum, którzy mają zabrać płytę w piątek rano Do tego czasu razem ze znajomymi z Ruchu Polska 2050 uznaliśmy, że trzeba tego dziedzictwa kulturowego pilnować i do jutra zaciągniemy tutaj taką społeczną wartę, by nic się z tym znaleziskiem nie stało – powiedział nam spotkany na miejscu Artur Pytliński, jeden z mieszkańców Elbląga.

  Elbląg, Sensacja w parku Traugutta
(fot. rG)

Eduard Wittek żył w latach 1857-1927. Był organmistrzem, wielce zasłużonym mieszkańcem Elbląga i właścicielem firmy, która mieściła się przy ul. Studziennej (dawniej Wilhelmstrasse). Kilka lat temu odtworzono pieczołowicie tę kamienicę w stylu gotyckim.

W 1906 r. Eduard Wittek otrzymał tytuł Nadwornego Dostawcy Organów Jego Królewskiej Wysokości Księcia Leopolda von Preussen, tworzył instrumenty do kościoła dworskiego w Kadynach, do kościołów w Tolkmicku, Sopocie, Gdańsku czy Elblągu. Firma dostarczała organy przede wszystkim do Prus Zachodnich, ale także do Rosji i Austrii. Po śmierci Eduarda, który został pochowany na cmentarzu św. Anny (dzisiaj park Traugutta) firmę przejął jego syn Gerhard (zmarł w 1978 roku w Würzburgu).

Więcej na temat tego odkrycia w piątek.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama