UWAGA!

Serwis auta w dobie epidemii: Co trzeba zrobić, to trzeba zrobić

 Elbląg, Serwis auta w dobie epidemii: Co trzeba zrobić, to trzeba zrobić
(fot. Anna Dembińska)

Chociaż w związku z pandemią wiele firm i instytucji musiało zawiesić lub przemodelować swoją działalność, to jednak wciąż możemy zadbać o sprawy związane z naszymi samochodami, a przynajmniej o te, które da się uznać za niezbędne do załatwienia.

Tuż przed świętami w elbląskich Stacjach Kontroli Pojazdów nie dało się znacząco odczuć, że panuje pandemia, a przynajmniej nie w taki sposób, w jaki mogłoby się wydawać. - Wszystko funkcjonuje normalnie, właściwie to mamy więcej pracy niż zwykle. Chyba ludzie mają czas, siedzą w domach i dlatego robią przeglądy – zastanawia się pracownik jednej ze stacji. - Przegląd za dwa miesiące, a ktoś przyjeżdża już – dodaje.

Również w innej Stacji Kontroli Pojazdów praca przebiega podobnie. Pracownicy stacji zaznaczają jednak, że chociaż przeglądy są wciąż wykonywane, to w ich miejscach pracy zadbano o odpowiednie środki bezpieczeństwa.

 - Są zalecenia, jak mamy wykonywać badania techniczne i do nich się stosujemy. Przygotowało je Ministerstwo Infrastruktury z Izbą Transportu Samochodowego. W ramach tych wskazań mamy m. in. ograniczyć kontakt kierowca - diagnosta, więc kierowca powinien pozostać w aucie i wykonać polecenia diagnosty. Opłaty najlepiej wnosić bezgotówkowo, jeśli kilku kierowców oczekuje na kontrolę powinni zostać w pojazdach, a jeśli u kogoś zostanie zaobserwowany zły stan zdrowia, to należy postępować zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia i inspektora sanitarnego… - wymienia pracownik.

- Diagnosta rzeczywiście miał na sobie rękawiczki i posiadał płyn dezynfekujący, starał się też jak najkrócej przebywać w moim aucie, ale co trzeba zrobić w ramach przeglądu, to trzeba – mówi jeden z elbląskich kierowców, któremu ostateczny termin przeglądu samochodu wypadł właśnie tuż przed świętami. – Okazało się, że mam przewód hamulcowy do naprawy, więc zostawiłem auto w warsztacie, nie było problemu z wykonaniem tej usługi – podkreśla elblążanin.

Kilka dni temu w mediach była też poruszana kwestia wymiany zimowych opon na letnie. Po interwencji m. in. Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego Ministerstwo Zdrowia uznało, że jest to czynność niezbędna. Chodzi tu zwłaszcza o kierowców dojeżdżających autem do pracy, ale także tych, którzy wykorzystują samochód do zaspokajania codziennych, bieżących potrzeb.

Podobnie o powyższych kwestiach mówi kom. Krzysztof Nowacki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. – Co do wymiany opon, to jeśli jest to niezbędne, to można to zrobić – podkreśla. Zaznacza też, że jeśli chodzi o przegląd samochodu, to można go wykonać, jeśli zbliża się wymagany termin. A jeśli mamy już auto po przeglądzie, a opony wymienione, to czy można w dobie pandemii wybrać się w jedną, dwie osoby na przejażdżkę?

- Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Traktujmy możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy, a samochodami podróżujmy do pracy albo w ramach codziennych, niezbędnych potrzeb – podkreśla oficer prasowy.

Jak widać, również poruszanie się autem nie powinno mieć miejsca bez ważnego powodu. Dla przykładu, tylko w pierwszy weekend kwietnia w ramach akcji służb zapobiegającej turystycznym wyjazdom na Mierzeję Wiślaną za przemieszczanie się kierowców bez ważnego celu funkcjonariusze nałożyli na podróżujących w tamtym kierunku siedem mandatów, były także pouczenia.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niech policja pierw zobaczy jak ludzie z rządu lub z poszczególnych urzędów lamią przepisy, tylko dlatego ze sa z urzedu. N cmentarz nie można ale urzędnicy moga bliskich owiedzac ???POLICJA I STRAZ JEŻDZI PO 3 NAWET 4 OSOBY W AUCIE I NIE OBOWIAZUJE ZAKAZ ???Nie przyjmowac mandatów powolywac sie na równośc prawa dla każdego a sądy beda umażac, nie dajmy sie zastraszyc skoro sami nie przestrzegają!!!!!
 • Znacie się jak babka na tarciu chrzanu wielcy diagnostyka żeby tylko kasa była i klient wrócił za rok policja powinna stać zaraz za bramę i robić przegląd po przeglądzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  28
  QbeeQ(2020-04-14)
 • Trzeba było się uczyć
 • Uznać za konieczne ? Sam minister miga się z odpowiedzią w tematach podstawowych co wolno a co nie wolno. Więc paranoja nie prawo. Polowanie na obywateli i tyle w temacie. Doprowadzają do tego, że wyjazd konieczny obarczony jest wysokim ryzykiem wysokiego mandatu.
 • Kilka osób chciało respektować prawo, kodeks o ruchu drogowym, uznali, że brudne tablice rejestracyjne i brudny samochód wymagają umycia i dostali po 500PLN na myjni. Dla przykładu, dla pokazania kto tu rządzi. Parodia Państwa. A czy dostanę mandat za to i za to pytają się ludzie ważnych mundurowych w programach telewizyjnych ? A to proszę Pani / Pana zależy już tylko od interpretacji sytuacji policjanta nie od paragrafów.
 • Bo co wolno wojewodzie , to nie tobie smrodzie
 • Ja za przegląd mandaty nie przyjmę , ponieważ jest nakaz ,siedź w domu, myj ręce. To koronny argument ,którym będę się tłumaczył
 • Droga redakcjo, czy możecie dowiedzieć się co z przeglądem aut na polskich rejestracjach, gdy jest się z zagranicą, a nie ma możliwości przyjazdu do Polski. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  3
  Kierowca z zagranicy (2020-04-14)
 • @alex @wp.pl - Policja widzi owszem wszystko widzi, jeden odważny by się znalazł (mandat nie da rady bo immunitet ale zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia)i następnego dnia nie pracuje już w policji. Policja (czy to już milicja może taki mają "szacunek"u ludzi)udziela szerokich wyjaśnień dla plebsu i ustami swojego rzecznika robi idiotów z całej swojej formacji. Można owszem można jeśli się jest z kasty przy korycie to wszystko wolno.
 • @Kierowca z zagranicy - Drogi czytelniku nie trzeba być z redakcji, nie trzeba być asem dedukcji, żeby znać odpowiedź na to durne pytanie. Możliwość przyjazdu do Polski była, jest i będzie. Koronawirus nie wygumkował Twojej daty ważności przeglądu w dowodzie. Koronawirus nie zwalnia Cię od wykonania przeglądu, czytaj ze zrozumieniem stacje diagnostyczne działają a granice nie są pozamykane.
 • @Kierowca z zagranicy - Dryfujesz na krze lodowej, że nie masz możliwości przyjazdu ? Odbędziesz kwarantannę, zrobisz przegląd i wrócisz do swojego raju.
 • Jakoś portelik szybko usówa artykuły gdzie są dla nich niewygodne komentarze?przecierz wszyscy wiedzą że jesteście lewakami?
Reklama