UWAGA!

Sezonowa praca w UK wciąż atrakcyjna dla Polaków, choć kurs funta spada

2019-08-27
11:00
 
Sezonowa praca w UK wciąż atrakcyjna dla Polaków, choć kurs funta spada

Choć o opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE zrobiło się głośno, a kurs funta brytyjskiego odnotowuje w ostatnich miesiącach spadek, wielu Polaków nadal rozważa wyjazd na Wyspy w celu zarobkowym. Bardzo często są to młodzi ludzie, poszukujący sezonowego zatrudnienia na korzystnych warunkach, dzięki któremu będą mogli zdobywać kwalifikacje, np. poprzez podjęcie nauki na wyższych uczelniach w kraju bądź za granicą.

Minimalna stawka w GBP i tak się opłaca
       W kontekście brytyjskich realiów stawki oferowane za pracę sezonową w UK nie wydają się oszałamiające, lecz dla przeciętnego Polaka 7,3 GBP za godzinę to naprawdę dużo. Zwłaszcza biorąc pod uwagę powrót do kraju i realizowanie swoich planów tutaj. Dlatego też młodzi ludzie nadal chętnie podejmują wakacyjne lub tymczasowe zatrudnienie na Wyspach. Kolejnym powodem utrzymującego się zainteresowania pracą sezonową w Wielkiej Brytanii jest fakt, iż wielu pracodawców nie wymaga posiadania konkretnych kwalifikacji. Polscy studenci lub osoby planujące naukę na wyższych uczelniach bez problemu mogą znaleźć zatrudnienie m.in., w gastronomii, obsłudze parków rozrywki i na pomocniczych stanowiskach biurowych. Aktualnie , jako obywatele Unii Europejskiej, Polacy nie muszą również legitymować się zezwoleniem na pracę w UK. Pomimo tylu optymistycznych aspektów warto wziąć po uwagę, iż kurs funta brytyjskiego ostatnimi czasy nie zachwyca, a samo przez się rozumie, że w odniesieniu do pracy tymczasowej prędzej czy później funty trzeba będzie przewalutować na złote.
      
       Pracując sezonowo warto założyć konto w GBP w brytyjskim banku

       Stabilność funta brytyjskiego podlega obecnie dyskusji. Jak widać GBP jest jednak walutą, która potrafi zaskoczyć i to nie zawsze pozytywnie. Im bliżej powrotu do kraju tym częściej zastanawiamy się zatem kiedy i gdzie dokonać wymiany waluty, tak aby dodatkowo nie stracić. Najlepiej wykazać się zapobiegawczością znacznie wcześniej i założyć konto w brytyjskim banku, ponieważ posiadając funty w formie bezgotówkowej, mamy szersze spektrum możliwości względem przewalutowania. Do uruchomienia rachunku w UK potrzebne są 2 dokumenty: pierwszy potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport), a drugi potwierdzający adres. Jeśli Twój pobyt związany jest z pracą sezonową, wymóg nr 2 pozornie może Ci się wydać trudny. Na szczęście banki są w tym kontekście dość wyrozumiałe. Jako potwierdzenie adresu uwzględniają m.in. umowę najmu, list od pracodawcy albo „National Insurance Number”, czyli numer ubezpieczenia społecznego. Oczywiście wybierając się do UK na kilka miesięcy konta zakładać nie musisz, jednak przywożąc do Polski GBP w gotówce, a następnie chcąc wymienić w stacjonarnym kantorze raczej nie natrafisz na korzystny kurs funta brytyjskiego.
      
       Tani funt- więcej możliwości na przewalutowanie

       Posiadając konto bankowe na Wyspach możesz m.in. przekazać z niego GBP na rachunek w PLN, dokonać wypłaty na konto walutowe w polskim banku (o ile je posiadasz), zrobić przelew kartą debetową za pośrednictwem firm świadczących transfery walutowe oraz wpłacić pieniądze do kantoru internetowego. Uruchamianie w Polsce rachunku walutowego nie jest konieczne. Z kolei wykorzystując pozostałe metody, poza kantorem internetowym, możesz liczyć się ze sporą prowizją oraz automatycznym przewalutowaniem pieniędzy po kursie, który narzuci dana instytucja lub firma. Na ile funt zostanie wyceniony nie masz wówczas żadnego wpływu, dowiesz się o tym dopiero gdy otrzymasz sumę w PLN pomniejszoną o koszty transferu oraz wymiany waluty.
      
       Najlepszy kurs funta brytyjskiego w kantorze internetowym
Biorąc pod uwagę kantor internetowy przede wszystkim czarno na białym widać jaki kurs funta brytyjskiego w danym momencie nas obowiązuje, mówiąc prościej po jakiej stawce wymienimy GBP na złote. Umożliwia to np. Walutomat.pl. Wchodząc do tej popularnej platformy: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/ błyskawicznie przekonamy się również, że w porównaniu do banków i stacjonarnych kantorów funt wyceniany jest naprawdę dobrze. Kurs skupu GBP równy rynkowemu to okazja nieosiągalna w przypadku wszelkich innych metod wymiany waluty. Kosztów też nie trzeba się obawiać, względem przewalutowania pobrana zostanie wyłącznie prowizja, stanowiąca wartość 0,2 % transakcji. Wymieniając przykładowo 2000 GBP na złote, otrzymamy z jej uwzględnieniem ponad 9432 zł, podczas gdy w banku lub stacjonarnym kantorze o około 450 zł mniej.

       ----- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej