UWAGA!

Skarpetka nie zastąpi podpaski, czyli na pomoc kobietom

 Elbląg, Skarpetka nie zastąpi podpaski, czyli na pomoc kobietom
(fot. Michał Skroboszewski)

Przy ul. Związku Jaszczurczego 17 od dłuższego czasu działa jadłodzielnia, a od dzisiaj także...„Punkt Pomocy Okresowej”. Mała biała skrzynka ma być kołem ratunkowym dla kobiet, którym"te dni" przynoszą nie tylko ból, ale i niepewność, wyrzeczenia i... bezradność.  

Badania przeprowadzone przez „Kulczyk Foundation” dowodzą, że problem z dostępem do środków czystości, niezbędnych podczas miesiączkowania, dotyka aż pół miliona Polek. To cztery razy tyle, ile wynoasi licza mieszkańców i mieszkanek Elbląga. Zjawisko, nazwane ubóstwem menstruacyjnym, dotyczy kobiet z całej Polski.
       Punkty Pomocy Okresowej istnieją w 28 miastach w kraju. Jest to jedno z działań pierwszej polskiej fundacji skupiającej się wokół przeciwdziałaniu problemowi tzw. ubóstwa mentruacyjnego, znanej pod nazwą "Akcja Mentruacja". Pierwszym i najważniejszym założeniem całej inicjatywy jest dotarcie do kobiet, dla których zakup niezbędnych środków podczas miesiączkowania jest utrudniony bądź niemożliwy. Drugim - szerzenie ogólnej świadomości społecznej.

- Gdy szkoły były otwarte, zdarzało się, że dziewczynki, w czasie miesiączkowania, musiały opuszczać lekcje ze względu na brak dostępu podstawowych produktów. Problem ten nie dotyka tylko kobiet bezdomnych. Chociaż wielu z nas może to nie mieścić się w głowie, jest wiele rodzin, stojących przed dylematem, czy danego miesiąca kupić chleb czy podpaski... Kobiety wykazują się dużą kreatywnością i potrafią podczas miesiączkowania wykorzystać skrawki materiałów, tektury czy skarpetki... Stąd nazwa na plakacie akcji - informuje Justyna Cieślik, inicjatorka akcji w Elblągu, należąca do nieformalnej grupy „Bez lipy”.

Dlatego dzisiaj (8 marca) w budynku przy ul. Związku Jaszczurczego 17, obok jadłodzielni, została uruchomiony Punkt Pomocy Okresowej. To biała skrzynka, zamontowana po lewej stronie przy wejściu, w której znajdują się podpaski, tampony, wkładki, chusteczki do higieny intymnej oraz kubeczki menstruacyjne, dostępne dla każdej kobiety. Z Punktu Pomocy Okresowej będzie można korzystać całodobowo. Cały proces jest w zupełności anonimowy. Nie trzeba informować nikogo przed wzięciem lub pozostawieniem rzeczy w skrzynce.

- Skrzynka oraz pierwsze zapasy finansowane zostały przez fundację „Akcja menstruacja". Kolejne powstaną albo z naszych prywatnych środków albo tych uzyskanych ze zbiórek. Zachęcamy także do tego, by elblążanie z własnej inicjatywy uzupełniali białą skrzyneczkę podpaskami, wkładkami, tamponami, kubeczkami menstruacyjnymi. Tym małym kosztem możemy wspólnie podnieść komfort życia wielu osób. Kto wie, może niedługo postawimy jeszcze więcej skrzyneczek? - mówi Justyna Cieślik.
       Grupa "Bez lipy", którą reprezentuje Justyna Cieślik, póki co działa jako grupa nieformalna. Składa się z ośmiu osób, w mocno zróżnicowanym przedziale wiekowym, które postanowiły ukazać Elbląg jako miasto szczęśliwe. W przyszłości chcą uzyskać status organizacji pozarządowej.

- Mamy kilka pomysłów na to, by ukazać Elbląg jako miejsce bardziej życzliwe, pomocne drugiemu człowiekowi. Chcemy zachęcić mieszkanki i mieszkańców naszego miasta do większego udziału w życiu społecznym i lokalnym. Będziemy edukować, zwiększać świadomość i inicjować dyskusje na tematy związane z kulturą, historią Elbląga, a także zdrowiem i jakością życia. Punkt Pomocy Okresowej to nasza pierwsza inicjatywa, ale nie ostatnia. Postaramy się wprowadzić sporo zmian na lepsze i mogę obiecać, że będzie o nas głośno – oznajmia młoda działaczka.

Osoby, które chcą zaangażować się w działania grupy, mogą się z nią skontaktować pod mailem Bezlipy.el@gmail.com

Aleksandra Kwietniewska

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo Elblążanki w takim miejscu pomoc na pewno się przyda. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  11
  Kubryk(2021-03-08)
 • Brawo, bardzo cenna inicjatywa, czekamy na następne. ..
 • Dzięki pomocy naszych elbląski posłów Pana mgr Krasulskiego i jego ucznia pana Wilka, których oczkiem w głowie są ludzie potrzebujący pomocy elblążanie uczestniczą różnorodnych formach poprawy życia w naszym mieście, co trzeba podkreślić, że tylko rządy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają naszemu miastu zrównoważony rozwój, a wystąpienie Polski z Unii Europejskiej pozwoli rządom PiS rozprzestrzenić władzę nie tylko w województwie ale i w całym kraju, Europie i na świecie.
 • moja dziewczyna używa białych skarpetek typy frote i jest zadowolona, pierze je systematycznie, suszy na grzejniku dzięki temu są bardzo suche
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  28
  hłopak(2021-03-08)
 • fajnie fajnie, badania fundacji dlaczego polki nie mają dostępu do środków higieny - ubóstwo menstruacyjne, fajna nowomowa postępowa i demokratyczna, ale fundacja heh nie powie że nie mają dostępu z biedy bo mało zarabiają albo mieszkają na zabitej wsi dechami, po za tym markowe produkty są bardzo drogie takie z reklam- wiadomo jakie, wolałbym żeby kobiety zarabiały bardzo dobrze tak jak każdy zamiast bić farmazon o akcji menstruacji i innych bzdurach ale jak się zarabia 12 czy 17zł na godzinę to można sobie właśnie. .. .. no własnie ----- 007 na cenzurowanym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  9
  partia i super(2021-03-08)
 • A może przekazywać dla tych kobiet podpaski wielorazowe? Wiem, że na świecie są takie akcje gdzie kobiety szyją podpaski i przekazują je biedniejszym kobietom itd. Nawet gdyby promować taką akcję w szkołach i rozdawać takie podpaski dziewczętom w myślę, że wtedy każda młoda dziewczyna nie miałaby problemu "w tych dniach"
 • Czekamy na punkty "pomocy brunatnej"jak kogoś pogoni to też potrzeba mu pomocy.
 • Świetny pomysł. Gratuluję!
 • Brawo. Tego w Elblągu brakowało.
 • Bardzo ważna i potrzebna pomoc. .. Trzymajcie się dziewuchy "bez pieluchy". .. korzystajcie
 • brawo! super, że takie akcje docierają do Elbląga. Ciekawe jak by się sprawdziły w takich akcjach kubeczki menstruacyjne - są wielorazowe i wystarczą na co najmniej kilka lat. Gratuluję tym, którym się chce zrobić coś dla innych.
 • czas na rozkładanie mydła np. w autobusach i tramwajach, gdyby takie śmierdzące miało mydło to by się nim umyło, ale pewnie z biedy nie ma to i potrzebna jest akcja mydło, to samo akcja pasta do zębów, pilnik do pazurów, akcja czysta skarpeta itp pomysły lewackich cudaków uzdrowią świat, . .. ich świat zaczadzenia i prymitywizmu myślowego to na pewno,
Reklama