UWAGA!

Skromne uroczystości 3 Maja

 Elbląg, Władze miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II
Władze miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II (fot. Michał Skroboszewski)

Msza św. w intencji ojczyzny była głównym elementem obchodów święta Konstytucji 3 Maja w Elblągu. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Msza św. w intencji ojczyzny odprawiona w katedrze pw. św. Mikołaja była głównym elementem obchodów święta konstytucji 3 maja. Z powodu pandemii koronawirusa pozostałe uroczystości zostały odwołane.

- Dziś wspominamy przyjęcie przez Sejm Wielki pierwszej konstytucji naszego państwa. Konstytucja 3 maja miała uchronić dzieło  unowocześnienia I Rzeczpospolitej, a w rezultacie miała doprowadzić do jej wzmocnienia. Zdarzenia potoczyły się inaczej: przeciwnicy reformy państwa zawarli w Targowicy konfederację, wywołali powstanie przeciw królowi i wojnę z nim – mówił biskup elbląski Jacek Jezierski.

- To wyjątkowe wydarzenie w naszej bogatej historii. Konstytucja 3 maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy: pierwszy tego rodzaju dokument w Europie, drugi po konstytucji amerykańskiej. Dla naszych przodków, a razem ojców konstytucji był to moment dziejowej próby, którą z odwagą przyjęli. Powinno być to więc dla nas radosne święto. Dziś okoliczności świętowania są zupełnie inne niż jeszcze rok temu. Przypada bowiem na czas, kiedy zmagamy się z epidemią. To czas naszej dziejowej próby, społecznej odpowiedzialności, a także wytrwałości i solidarności – dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Po mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja. Drugim elementem dzisiejszego święta jest koncert kwintetu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, który można zobaczyć na Truso TV i na kanale FB Miasto Elbląg.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wróbelek musi odejść nic nie robi dla miasta, a bawi się w politykę tylko. .. .. prezydent miasta powinien być jego gospodarzem i menadzerem WON wróbelek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  45
  23
  jaaaaaaaaaaaaaaa(2020-05-03)
 • Czy jutro ch ogrody otwarte? Od ktorej? Dlaczego nic nie piszecie
 • panie prezydencie MIASTA ELBLĄG gdzie są podwyżki /????? zielinski dostał a szzeregowi pracownicy naszego głosu już nie masz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  10
  mariolkazzatorza(2020-05-03)
 • a gdzie się schował Broniarz nauczycieli który w tamtym roku tak mordą chlapał teraz jak nauczyciele dostają 100% pensji za 20% pracy to siedzą cichutko magistry, a i jeszcze nagrody sobie przyznają szczyt chamstwa PANIE I PANOWIE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  33
  22
  emerytowanynauczyciel1LO(2020-05-03)
 • @jaaaaaaaaaaaaaaa - Polityk załatwia dla swojego miasta, a ten nic nie potrafi, w tym mieście nie widać polityków z ekranów telewizyjnych, czy pierwszych stron gazet, tu nikt nie chce przyjechać, bo do kogo? może i polityk ale chyba na miarę sołectwa.
 • Kiedyś wszyscy na wiece, a teraz do kościoła ot ironia historii. .. ..
 • "To czas naszej dziejowej próby, społecznej odpowiedzialności, a także wytrwałości i solidarności – dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga "Panie Witold w Twoim stylu i "powiewu świeżości "?? Zwalniając ludzi z pracy, jak w przypadku Pogotowia Socjalnego, czy cięciu najniższych płac pracowników oświaty itp. itd ??? Sorry, ale dziękuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  7
  pampi-ZAWADA(2020-05-03)
 • Obchody święta konstytucji 3 maja której to Konstytucji władza zdaje się nie szanować i/lub nie respektować lub czyni to wybiórczo. .. cynizm, można odnieść wrażenie że cwaniactwo, a z całą pewnością kuriozum, niestety. .. smutne to:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  8
  SzanujęMójKraj(2020-05-03)
 • Kolejny klęcznik. Konstytucja i podziękowanie kościołowi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  10
  szymborski(2020-05-03)
 • Śmiechu warte biedne miasto trzech vice prezydentów, nic nie robią, przed korona wirusa żadnego progresu, teraz to już ten od karetek się schował w domu, jego koledzy sami na polu bitwy. Rozliczymy was postkomuno Wróblewski wiesz o czym mowa.
 • @668855 - Bo nikogo to nie obchodzi. Do pracy idziemy nie do galerii.
 • Co wspólnego z konstytucją czy ogólnie państwem Polskim miał św. Jan Paweł II. Miejsce uczczenia święta państwowego pod pomnikiem głowy państwa Watykańskiego to chyba pomyłka. Pomnik "Odrodzenia"jest na pl. Konstytucji to chyba bardziej odpowiednie miejsce na takie uroczystości.
Reklama