UWAGA!

Słowacki wielkim poetą był...

 
Elbląg, Uczniowie I LO recytowali wiersze Słowackiego pod Bramą Targową
Uczniowie I LO recytowali wiersze Słowackiego pod Bramą Targową (fot. Michał Skorupa)

4 września 1809 roku w Krzemieńcu urodził się wybitny polski poeta Juliusz Słowacki. 206. rocznicę urodzin wieszcza uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, które nosi jego imię, postanowili upamiętnić pod Bramą Targową.

Uczniowie po raz pierwszy zorganizowali obchody święta patrona poza murami szkoły. Pod Bramą Targową recytowali wiersze Juliusza Słowackiego, m.in. „Do Aleksandry Włoszczańskiej”, „Rozłączenie”, „Smutno mi Boże” czy „Śmierć co 13 lat stała koło mnie”.
       - Wiersze uczniowie wybrali sami, ponieważ uznali je za reprezentatywne dla własnych odczuć, przeżyć i wrażeń. W ubiegłym roku mieliśmy w naszej szkole akcję narodowego czytania Trylogii i przy tej okazji zaznaczyliśmy również obecność poezji Słowackiego, z uwagi na to, że Juliusz Słowacki był ulubionym poetą Henryka Sienkiewicza – mówi Adrianna Adamek, nauczycielka języka polskiego w I LO. - Pomysł na takie uczczenie 206. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego nasunął się sam z uwagi na tradycję narodowego czytania w plenerze. Akcja zainaugurowana cztery lata temu wprowadzeniem „Pana Tadeusza” uzmysłowiła nam, że jest to dobry sposób na to, aby wprowadzić literaturę dawną do życia codziennego. Do tej pory wszystkie święta obchodziliśmy w murach szkoły, a wyjście do mieszkańców jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – dodaje.
       Już w najbliższy poniedziałek w auli I LO odbędzie się kolejna akcja czytania literatury klasycznej. Tym razem kadra pedagogiczna szkoły przedstawi fragment „Lalki” Bolesława Prusa.
      
Michał Skorupa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama