
W dniu naszego święta wracamy do wspomnień, sumujemy dotychczasowy dorobek i wybiegamy ku przyszłości. Kształt jej zależeć będzie od umiejętności ludzi, których teraz uczymy. Uczymy ich więc tego, co mądre, piękne i dobre - powiedziała z okazji Jubileuszowego Dnia Edukacji w Szkole Podstawowej nr 19 dyrektor tej placówki Aleksandra Nieżurawska.
To była pierwsza „tysiąclatka”
Szkoła Podstawowa nr 19 im. Bohaterów Westerplatte została oddana do użytku 3 września 1962 r. Była to pierwsza elbląska tzw. tysiąclatka, zbudowana w ramach ogólnopolskiej akcji „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. W nowo otwartej szkole, której pierwszym kierownikiem był Damazy Sulkowski, pracę rozpoczęło 35 nauczycieli mających do dyspozycji 18 pomieszczeń lekcyjnych. W pierwszym roku naukę rozpoczęło 1256 uczniów klas I-VII.
Tak tamte czasy wspomina Damazy Sulkowski (kierował SP 19 w latach 1962-1975): – W szkole panowała dyscyplina. Pamiętam, że podczas przerw uczniowie parami spacerowali w kółku po holu. Wielu uczniów należało do szkolnego chóru, którym kierowałem. Wśród społeczności szkoła cieszyła się bardzo dobrą opinią, a niewątpliwie osiągnęliśmy to dzięki wspaniałym nauczycielom i zaangażowaniu uczniów.
Drugim dyrektorem SP 19 była Wiesława Myśliwiec (w latach 1975-1977): – Szkoła wyróżniała się wśród innych placówek wysokim poziomem nauczania. Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w różnych konkursach, oczywiście odnosząc znaczące sukcesy – wspomina.
W latach 1977-1989 dyrektorem szkoły była Aldona Giron.
Doniosłym wydarzeniem w życiu szkoły było uroczyste złożenie 28 września 1976 roku w Izbie Pamięci urny z ziemią powiezioną z Westerplatte. W roku 1980 samorząd szkolny oraz szczep harcerski przy szkole zorganizowali aukcję, a uzyskane na niej pieniądze przekazali na budowę żaglowca „Dar Młodzieży”.
Rok 2013
Dziś uczniowie reprezentują szkołę w konkursach, odnosząc znaczące sukcesy. W ramach rządowego programu „Radosna Szkoła” oraz funduszy unijnych i miejskich w 2011 r. szkoła wzbogaciła się o nowy plac zabaw. W 2012 r. przystąpiła do programu „Cyfrowa Szkoła”, dzięki czemu jest w pełni wyposażona w sprzęt multimedialny. Rodzice i uczniowie uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych, do największych należą zbiórka darów dla dzieci z obwodu kaliningradzkiego, WOŚP, „Czerwonokrzyska gwiazdka”, „Żonkilowe pola nadziei”. SP 19 bierze też udział w programie „Szkoła bez przemocy”. Ukoronowaniem takich działań było dwukrotne uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu „Zielona Flaga”, certyfikatów Kuratora Oświaty „Szkoła przyjazna środowisku” i Krajowego Certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie”.
– Jestem dyrektorem, który najdłużej pełni tę funkcję w naszej szkole [od 1989 roku - przyp. red.]. Kiedy rozpoczynałam pracę na stanowisku dyrektora, byłam młodą osobą – opowiada obecna dyrektor szkoły Aleksandra Nieżurawska. – Oczywiście ogarniały mnie pewne wątpliwości, czy podołam. Moja życiowa postawa pełna optymizmu, a także zaangażowanie nauczycieli, rodziców i uczniów oraz wielu współpracujących z nami instytucji przyczyniły się do obecnego wizerunku szkoły. Od 1989 roku wiele się zmieniło. Gdy rozpoczynałam pracę na stanowisku dyrektora w SP 19 były 34 oddziały, a zajęcia trwały do godz. 19. Dziś jest 21 klas. Najważniejsze, że uczniowie wciąż są tacy sami – pełni optymizmu i radości życia.
Jubileusz

Udział w dzisiejszych (14 października) uroczystościach wzięli oprócz uczniów, obecnie zatrudnionych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców, nauczyciele emerytowani, absolwenci i byli dyrektorzy.
– W dniu naszego święta wracamy do wspomnień, sumujemy dotychczasowy dorobek i wybiegamy ku przyszłości – mówiła dyrektor szkoły Aleksandra Nieżurawska. – Kształt jej zależeć będzie od umiejętności ludzi, których teraz uczymy. Dzisiejszy dzień postanowiliśmy przeżyć w gronie rodzinnym, a więc w gronie pracowników i przyjaciół szkoły, bez blasku fleszy. Wszyscy zgromadzeni tutaj jesteśmy cząstką tej szkoły, szkoły, która również jest częścią nas, skrawkiem naszego życia, elementem naszej teraźniejszości. – Pięćdziesiąt lat istnienia naszej szkoły to nie tylko suche fakty czy daty. To również, a może przede wszystkim, nasze wspomnienia, uczucia i refleksje.
Minutą ciszy uczczono pamięć tych pedagogów, pracowników i absolwentów szkoły, którzy już odeszli, a którzy pozostawili w niej niezatarty ślad. Dyrektor szkoły Aleksandra Nieżurawska złożyła na ręce byłych dyrektorów, Wiesławy Myśliwiec i Aldony Giron oraz przedstawicieli organizacji od lat związanych z placówką: Związku Kombatantów, Stowarzyszenia „Denar” oraz IKS „Atak” podziękowania oraz kwiaty. Przedstawiciele Związku Kombatantów z kolei odznaczyli obecną dyrektor SP 19 Złotym Medalem za zasługi dla Związku Kombatantów, a pedagogów dyplomami za długoletnią współpracę ze związkiem.