UWAGA!

Sprawę przedszkola bada kuratorium

 Elbląg, Sprawę przedszkola bada kuratorium
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Kuratorium oświaty przeprowadziło doraźną kontrolę w przedszkolu nr 8 przy ul. Bema i zaleciło władzom Elbląga przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego do tej placówki. Tymczasem władze miasta chcą przenieść dzieci do innych placówek, bo – jak twierdzą – budynek zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci.

Kontrola w przedszkolu została wszczęta po piśmie, jakie Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty, otrzymało pod koniec lutego od rodziców dzieci, uczęszczających do placówki. Jak informuje w odpowiedzi Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty, dyrektorka przedszkola otrzymała zalecenia, wśród których znalazło się m.in. zapewnienie dzieciom uczęszczającym do przedszkola miejsca w tej właśnie placówce po złożeniu przez rodziców odpowiedniej deklaracji, przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego, powołanie komisji rekrutacyjnej oraz sporządzenie odpowiednich protokołów z całej procedury.

- We wnioskach do protokołu kontroli wskazano, iż nie zaplanowano w elektronicznej platformie edukacyjnej prowadzonej przez Gminę Miasto Elbląg możliwości ubiegania się rodziców o przyjęcie dzieci do Przedszkola nr 8 w Elblągu. W powyższej kwestii Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wysłał pismo do organu prowadzącego przedszkole z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji – informuje Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty.

Jak poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, pismo z kuratorium wpłynęło do ratusza. Władze miasta nie zajęły jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Przypomnijmy, że władze Elbląga zaproponowały przeniesienie dzieci z przedszkola nr 8 do innych placówek. Na spotkaniach z rodzicami wiceprezydent Janusz Nowak mówił o tym, że budynek jest w złym stanie technicznym i nie ma pieniędzy na jego remont. Obiekt miałby być zamknięty od końca sierpnia.

Sprawa odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach. Po krytyce władz miasta prezydent Witold Wróblewski stwierdził, że zgłosi wniosek o dofinansowanie prac w przedszkolu przy ul. Bema do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dodajmy, że Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej pisała w protokołach pokontrolnych o uchybieniach dotyczących bezpieczeństwa pożarowego w budynku zajmowanym przez przedszkole. W raporcie z 2022 roku pisze m.in. o tym, że nie zostały wykonane zalecenia z terminem realizacji do końca 2020 roku. Wśród nich były m.in.: montaż dodatkowych hydrantów, zapewnienie odpowiedniej długości dojść ewakuacyjnych, montaż drzwi przeciwpożarowych, zabezpieczenie konstrukcji nośnej dachu materiałem o odpowiedniej klasie odporności ogniowej czy wyposażenie dróg ewakuacyjnych w awaryjne oświetlenie.

Do tematu wrócimy.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • hahahaha nie uda się ustawić (za tej kadencji... , spróbujemy później) sprzedaży tego terenu... smuteczek; (
 • Wróblewski leeką ręką wydał 33 tysiące zł na propagandę portową, a mógł przeznaczyć tą kwotę na remont przedszkola.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  41
  6
  wróbelek elemelek(2023-03-14)
 • Alez temat się rozwija... cdn nastapi! To błysnęli inteligencją!
 • Szkoda, że nie Prokuratura!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  6
  Kat_Na_Idiotów(2023-03-14)
 • Kiedy dyrektor departamentu edukacji do dymisji? Jedno z najsłabszych ogniw tej prezydentury!
 • Spójrzmy na to inaczej. Od 2020 ten obiekt powinien wyłączony być z użytkowania. Winnego nie trudno szukać ale dziwię się rodzicom.
 • Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola piszą kabla do Kuratora, że naboru nie będzie. Jasne posmarowali, że dzieci mają zostać przeniesione.
 • Kandydat na Prezydenta UM Elbląga będzie miała grubą listę w programie wyborczym. Wszystko naprawi, wszystko zbuduje.
 • @Kat_Na_Idiotów - Sam jesteś idiotą_kACIE
 • Nie rozumiem. Miasto ma zalecenie na oświetlenie awaryjne koszt 10 tys. zł i na to nie ma, a na ankiety ma 33 tys. zł. A z rodzicami Prezydent, nie zastępca nie rozmawia smutne.
 • Ale sypie się tu pomalu wszystko az żal to czytać! Taka ta sprawa żenująca i te wymówki, te nagrania a fakty są jakie są! Dorośli wręcz starzy ludzie a takie gierki! Opaczewski na info też pokazuje decyzje o stanie przedszkola! No porobilo się! Ogolnie wstyd i tyle i w co tu i komu wierzyć???
 • Rangory takie ladne kolega kuoi tylko trzeba cos wykombinowac no i nowa willa piekny widok a i jeszcze na nowowiejskiej sie szykuje budynek dla sprawy. Powoli dobieraja sie wam do kuperkow i ci znienawidzeni pisowcy nie zostawia nawet na was podartych gaci. Trza bylo skakac? Wasi koledzy juz siedza juz placzecie ze wiezniowie polityczni a robili tylko przetargi wy tez lubicie koiuchow i tez was dojada niedlugo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Pepeszan(2023-03-14)
Reklama