UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sprzątaj z zyskiem

Elbląg, Sprzątaj z zyskiem
Fot. AD.

Zbliża się wiosna a wraz z nią przychodzi czas na porządki w garażach, piwnicach, altankach znajdujących się na działkach oraz w domach i mieszkaniach. Zobacz, co dostarczyć do skupu surowców wtórnych, aby po sprzątaniu pozostało parę groszy w kieszeni i poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec Matki Ziemi.

W wielu punktach miasta segregacja śmieci funkcjonuje dobrze. Mieszkańcy papier, plastik i szkło wrzucają do odpowiednich pojemników, co sprzyja ochronie środowiska. Są jednak miejsca, gdzie pojemników do segregacji brak. Do tego przy okazji wiosennych porządków zawsze można znaleźć mnóstwo starych gazet, kolorowych katalogów reklamujących ubrania lub kosmetyki czy podrzucanych do skrzynek pocztowych ulotek i folderów reklamowych, które walają się po półkach i szufladach. Po gruntownej selekcji może się okazać, że zalega nam w najbliższym otoczeniu nawet kilkadziesiąt kilogramów makulatury, którą można oddać do skupu. Fakt, że ceny za 1 kg makulatury nie powalają, ale kiedy weźmiemy pod uwagę wielokrotność kilograma oraz aspekty ekologiczne, sprzątanie z głową może przynieść wiele dobra. Przypomnę tylko, że przetworzenie 1 tony papieru pozwala zachować od wycinki ok. 15 drzew, a produkcja papieru z recyklingu pochłania 30-70 procent mniej energii niż cykl produkcyjny nowego papieru. Dlatego warto zbierać makulaturę i oddawać ją do skupu. Za gazety, zeszyty i książki w skupie przy ul. Kupieckiej 4/5 w zależności od ceny dnia możemy otrzymać ok. 10-15 gr./ kg, a za butelki PET ok. 10 gr./kg.
      
       Ściany i podłogi
      
Jeśli planujecie odświeżenie ścian, wybierzcie farby wodne, które zawierają mniej szkodliwych związków niż te na bazie oleju. Farby zawierające rozpuszczalniki mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie, powodując kłopoty z oddychaniem, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła. Natomiast farby naturalne, które wytwarzane są z substancji pochodzenia roślinnego, a nie petrochemicznego, najczęściej ulegają biodegradacji i można je po wyschnięciu umieścić na przykład w kompostowniku.
       Jeśli planujecie konserwację drewnianej podłogi, wybierzcie lakier naturalny zamiast produktów na bazie rozpuszczalnika. Naturalne lakiery zawierają żywice pochodzenia roślinnego oraz olejki pozwalające drewnu oddychać.
      
       Cenny złom
      
Masz w piwnicy lub garażu starą, zepsutą pralkę lub metalowe części od samochodu? Oddaj je do utylizacji. W naszym mieście funkcjonuje kilka skupów surowców wtórnych przyjmujących złom i metale kolorowe. Wprawdzie ze względu na ubiegłoroczną zapaść w branży ceny złomu poszły w dół, a wielu właścicieli skupów zmuszonych zostało do zamknięcia lub zawieszenia działalności, jednak powolutku idzie ku dobremu. Za tonę złomu można otrzymać ok. 500 zł choć – jak zgodnie podkreślają pracownicy elbląskich skupów – ceny zmieniają się właściwie każdego dnia.
       Złom i metale kolorowe sprzedać można w punktach skupu:
       – przy ul. Kupieckiej 4/5, tel. 0 55 232 42 30,
       – przy ul. Płk. Dąbka 215, tel. 0 55 235 77 80 – Wtórmet
       – przy ul. Warszawskiej 125 b, tel. 0 55 232 89 62 – Pama.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • super. .. za 100kg makulatury całe 10zł (jak trafię na zwyżkę ceny dnia); już rozumiem skąd te kolejki pod skupem. .. .chyba oddam też i swoje komiksy; )ale czego nierobi sie dla matuszki ZIEMII; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  robi69(2010-03-03)
 • Wszystko cacy porzadki aco zrobicie z psim gównem tak nazwę to po imieniu nie bede upiekszac którego tony zalegają na naszych trawnikach chodnikach i w pobliżu domów dosłownie wszedzie mamy tak zaminowane miasto psim gnojem jak pola minowe w Afganistanie tym sie nikt nie martwi wdepnie pobluzga i idzie dalej A STRAŻ MIEJSKA siedzi za biurkami i udaje komandosow nic nie robjąc a do roboty !!! dać im bloczki mandatów oile umją je wypisać i niech egzekwują od wlaścicieli obszczywęgłów sprzatanie gnoju zaczął się okres godowy psów krycie idzie na całego idąc Nowowiejska można było zauważyć jak parki psów stały poszczepiane jakby je posklejał no schronisko może już zacząć zbijać nowe klatki bo pogłowie wzrośnie stanowczo ito jest zadanie dla naszych dzielnych strażnikow niech łapią te barachło ido schroniska na kastracje
 • Psie gówna są, bo gów. .. jest podejście do tego tematu pseudo władz Elbląga, oraz miaszkańcow, ktorzy mają w du. .. to co wkoło nich się dzieje. Tak jest np: na "Zawadzie". A i w posesjach, trzeba by było posprzątać, a to co leży na chodnikach przed blokami, przechodzi ludzkie pojęcie. Nie ma jak to gów. .na butach przyniaść do domu. Ale taki to, już kraj.
 • Nie ma co się martwić. Przyjdzie ciepła wiosna i sproszkuje psie gówienka. Będą sobie fruwały po Elblągu.
 • jestem za totalnym karaniem właścicieli psów za nie sprzątanie!!! straży mmiejskiej w elblągu w ogóle nie widać a kasę biorą - po co oni zostali powołani do życia. dzwoni się na 112 i prosi policję o interwencję w sprawie wlaściciela psiaka a oni każą dzwonić do straży! rozpoczyna się, tak zwana psycholigia, a wielki pies srrrrra pod moim oknem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  OBURZONA(2010-03-08)
Reklama