[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sto lat Związku Inwalidów Wojennych

 
Elbląg, Pod obeliskiem w Parku Traugutta odbyły się uroczystości
Pod obeliskiem w Parku Traugutta odbyły się uroczystości (fot. Michał Skroboszewski)

Sto lat temu w Warszawie powstał Związek Inwalidów RP. Jego celem było otoczenie opieką weteranów wojennych. Czasy się zmieniają, a związkowi działacze wciąż stoją na straży godności swoich członków. W setną rocznicę powstania organizacji hołd oddały im władze i organizacje społeczne. Zobacz zdjęcia.

- Związek Inwalidów Wojennych jest najstarszą organizacja kombatancką w Polsce. Pokazuje nam, jak tworzyły się zręby polskiej państwowości, jak organizowało się życie społeczne, jakie były najpilniejsze potrzeby na ziemiach polskich przez które przetaczał się wielokrotnie front I wojny światowej – mówił wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz na dzisiejszej (26 kwietnia) uroczystości z okazji 100 – lecia powstania.
       Związek Inwalidów RP powstał podczas zjazdu unifikacyjnego w Warszawie, który odbył się 12 – 17 kwietnia 1919r. Jednak już wcześniej istniały organizacje tego typu, miały one jednak charakter regionalny. Za najstarszą możemy uznać Komitet Inwalidów Żołnierzy i Klub Oficerów Inwalidów powstały w czerwcu 1917 r. w Krakowie.
       Pewną ciekawostką jest fakt, że już w 1920 w armii polskiej został sformowany I Batalion Inwalidzki, który istniał do maja 1921r. Pod obeliskiem w elbląskim Parku Traugutta władze i działacze społeczni uczcili setną rocznicę powstania organizacji.
       - Dziś oddajemy hołd bohaterom, ludziom dla których hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” to wartości nadrzędne, zarówno w trakcie wojny, jak i pokoju. Za te wartości przelali krew, a teraz jednoczą się, by krzewić wiedzę i uczyć kolejne pokolenia miłości do ojczyzny i solidarności międzyludzkiej – dodał Michał Missan, wiceprzewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej.
       Podczas uroczystości delegacje władz i organizacji społecznych złożyły kwiaty i wieńce pod obeliskiem. Odznaczono też tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla organizacji i jej członków. Jednym z odznaczonych był porucznik Anatol Burtowski.
       - Kiedyś przydarzyło mi się być więźniem politycznym w Polsce Ludowej. W wieku 18 lat zostałem aresztowany przez UB za uczestnictwo w nielegalnej organizacji młodzieżowej. Tam było więcej marzeń i pomysłów niż prawdziwej działalności. Sąd skazał mnie na 3 lata więzienia, wyszedłem jednak po kilku miesiącach na mocy amnestii – wspominał Anatol Burtowski.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama