UWAGA!

STOP 18! Papierosy nie dla dzieciaków

 Elbląg, STOP 18! Papierosy nie dla dzieciaków

Elbląscy policjanci włączyli się do ogólnopolskiej akcji Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! Celem programu jest zapobieganie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom, które nie ukończyły 18 lat.

Głównym celem programu jest zapobieganie sprzedaży wyrobów tytoniowych młodym ludziom. Jest on realizowany poprzez promowanie przepisów prawa dotyczących m.in. zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia oraz
       prawa sprzedawców do żądania dokumentu potwierdzającego pełnoletniość nabywcy. Kwestię tą regulują przepisy Ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych w art. 6 oraz 13 (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.).
       Obecnie w Polsce świadomość sprzedawców, co do zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych małoletnim oraz prawa do żądania dokumentu potwierdzającego pełnoletniość kształtuje się na poziomie ok. 30%. Program STOP18! ma przyczynić się do poprawy tej
       świadomości i wzrostu egzekwowania prawa. Program ten wspierają MSWiA, Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych oraz ZHP. Akcja wpisana jest na listę inicjatyw wspierających rządowy program "Razem Bezpieczniej".
       Policjanci będą reagować na zdarzenia związane ze sprzedażą wyrobów tytoniowych osobom nieletnim. Swoją aktywność skupiać będą głównie na działaniach edukacyjnych, mających na celu uświadamianie sprzedawców o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych małoletnim, grożących konsekwencjach łamania tego zakazu oraz prawie, które pozwala sprzedawcy żądać dokumentu potwierdzającego pełnoletniość nabywcy.
      
       Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie www.stop18.pl, gdzie umieszczone są również materiały edukacyjne.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • legalne narkotyki jak nikotyna alkohol i dopalacze powinny być zawsze pod specjalnym nadzorem
 • Jak obserwuję kto dziś pali papierosy, to od razu nasuwa mi się skojarzenie z rodziną patologiczną. albo z głupotą. Ani to smaczne, ani pachnące, o utracie zdrowia nie wspomnę, a do tego jeszcze trzeba płacić kupę kasy. Nie paląc jeden rok za zaoszczędzone pieniądze można sobie sprawić niezłą zagraniczną wycieczkę lub coś pożytecznego kupić. Tylko dureń pali, lub ktoś bezkrytycznie naśladujący innego tz dorosłego, a w rzeczywistości naśladuje jak małpa, nie ubliżając tej ostatniej bo to zwierze. Jeszcze mogłem zrozumieć starsze pokolenie mężczyzn, którym wpajano ten nałóg w wojsku przez różnego rodzaju szykany, ale dziś młodzież, a w szczególności dziewczęta, przy tej świadomości co niesie za sobą palenie. Jakiej kategorii mężczyzn podoba się paląca gierlatka?
 • tak naprawdę to młodzież głównie kupuje na tzw. "melinach", gdzie paczka papierosów kosztuje średnio dwa razy taniej niż w sklepie, młodzi chcą oszczędzić, a wiadomo że "meliny" nastawione są głównie na zysk, także tam dowodów nikt sprawdzał im nie będzie :) (nie wspominając już o "legalności" takich miejsc). tak naprawdę powinna powstać akcja w której pozamykaliby te ciemne dziuple gdzie sprzedaje się alkohol i fajki, to przyniosłoby lepszy skutek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  thinktwice(2010-09-16)
 • jo jo powodzenia
 • przy wjeździe do miasteczka szkolnego jest kiosk, w którym właściciel sprzedaje papierosy na sztuki młodzieży, nie pyta o wiek, a papierosy z otwartej paczki, więc bez akcyzy. widziałam kilka razy, nawet zgłosiłam straży miejskiej. .. żal pisać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polka galopka(2010-09-16)
 • Na Rynku babcie każdemu sprzedają.
Reklama