UWAGA!

Studenci medycyny dostaną stypendia od miasta (aktualizacja)

2021-06-17
Aktualizowany 2021-06-24 13:45
 
Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu fot. pixabay.com)

Władze miasta będą przyznawać stypendia studentom ostatnich lat kierunków lekarskich, który wybiorą Szpital Miejski w Elblągu lub Wojewódzki Szpital Zespolony na miejsce swojej rezydentury. Decyzję w tej sprawie Rada Miejska podjęła na sesji 24 czerwca. 

„Jednym z zasadniczych elementów systemu ochrony zdrowia są zasoby kadrowe. W celu zwiększenia liczby lekarzy specjalistów zatrudnionych w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu, zwiększenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej oraz w celu poprawy jakości świadczonych usług medycznych, a przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Elbląga, konieczne jest podjęcie działań zachęcających studentów kształcących się na kierunkach lekarskich, do podjęcia zatrudnienia w elbląskim Szpitalu Miejskim” - czytamy w projekcie uchwały, przygotowanej na najbliższą sesję Rady Miejskiej.

Zgodnie projektem, stypendium ma wynieść 2 tys. złotych brutto miesięcznie, ma je przyznawać prezydent. Kto będzie mógł się o nie ubiegać? Studenci V i VI roku studiów na kierunku lekarskim, którzy „po ukończeniu studiów i stażu lekarskiego podejmą zatrudnienie w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu, w celu odbycia szkolenia rezydenckiego, na okres nie krótszy niż 4,5 roku, w ciągu 3 miesięcy od ukończenia stażu lekarskiego”.

Kandydaci do stypendium muszą mieć średnią ocen co najmniej 3,5. Będą otrzymywać je przez 9 (V rok) lub 18 miesięcy (VI rok).

„Podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione potrzebą zabezpieczenia i pozyskania kadry lekarskiej w najbliższych i kolejnych latach w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu, co będzie w przyszłości wpływać na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miasta” - czytamy jeszcze w uzasadnieniu projektu uchwały.

Uchwałę w tej sprawie radni mają głosować na najbliższej sesji 24 czerwca.

 

Aktualizacja z 24 czerwca: Po dyskusji w komisjach prezydent wprowadził autopoprawkę w projekcie uchwały, dopisując że stypendia będą też otrzymywać osoby, które wybiorą jako miejsce rezydentury również Wojewódzki Szpital Zespolony. W tej wersji projekt poparli jednogłośnie wszyscy radni. 

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Uniwersytet, politechnika, uniwersytet medyczny…to wszystko ma Olsztyn i Olsztyn się rozwija. A Elbląg? Każdy młody wyjeżdża, robota jak nie w stolarni to nigdzie, szroty po chodnikach poparkowane, +50 latkowie i ziemniaki z patelni popijane browarem.
 • Trzeba sobie uczciwie powiedzieć że jeśli chodzi o nakłady na służbę zdrowia obecny rząd jest w awangardzie jeśli chodzi o ostatnie 30 lat po takzwanej transformacji ustrojowej. Pandemia niestety zaciemnila ogólny obraz ale mimo wszystko poprawa i tak jest odczuwalna a prognozy przyszłych wydatków bardzo optymistyczne.
 • Rezydentura w szpitalu miejskim w Elblągu. .. spełnienie marzeń. .. od jakich sław naukowych mają się tu uczyć. .. kiepski żart
 • @TeofilSkorupa - Szanowny Teofilu, za czasów Twojego rządu kolejki do lekarzy się wydłużyły, liczba lekarzy, nie mówiąc o pielęgniarkach dramatycznie zmalała. Wszystko na co politycy "zjednoczonej prawicy"się zdobyli, to rada żeby wyjeżdżali za granicę jeśli im się w Polsce nie podoba. To tyle jeśli chodzi o osiągnięcia PiSu w tym temacie.
 • Widzę że redaktorzyny z porteliku usuwają niewygodne komentarze które zdradzają prawdę o szczepieniach ! Brawo ! Za postawę przeciwko prawdzie ! Widać że jesteście zmanipulowani do pisania bzdur na temat sytuacji związanej z pseudo kowidem !!! Widać jak podchodzicie do prawdy o eksperymencie na ludziach !!!!
 • Ta średnia ocen chyba coś zaniżona, czyli orłów nie szukają.
 • Jeżeli przykładem do naśladowania jest dla Ciebie Olsztyn, to wyjedź tam, droga wolna, nasze kadry lekarskie są po GUMedzie, Olsztyn to czwarta liga.
 • A mnie wydaje się że za wami stoją siły antyrządowe które chcą storpedować całą akcję szczepień a odpowiedzialność za kolejną falę zrzucić na nasz rząd i ministerstwo zdrowia, bo to chyba niemożliwe zebys rzeczywiście był taki głupi. ..
 • Czekamy teraz na opinię zwolenników totalnej opozycji na temat rozdawnictwa pieniędzy z budżetu. :-)
 • Sam wyjedź, ale za wschodnia granice. skąd przywieźli Twoich dziadków? po akcji Wisła? Robicie w Polsce wschodni syf
 • @TeofilSkorupa - Teofilu. Zapomniałeś łyknąć pigułki. .. Nie odstawiaj leków proszę. Twój świat PiSu jest jak to mówi Anżej D. wyimaginowany. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  6
  Teofil Podskorupnik(2021-06-17)
 • To wiadomo że oni wolą dać swoim zamiast naszemu społeczeństwu.
Reklama