UWAGA!

Studenci medycyny dostaną stypendia od miasta (aktualizacja)

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu fot. pixabay.com)

Władze miasta będą przyznawać stypendia studentom ostatnich lat kierunków lekarskich, który wybiorą Szpital Miejski w Elblągu lub Wojewódzki Szpital Zespolony na miejsce swojej rezydentury. Decyzję w tej sprawie Rada Miejska podjęła na sesji 24 czerwca. 

„Jednym z zasadniczych elementów systemu ochrony zdrowia są zasoby kadrowe. W celu zwiększenia liczby lekarzy specjalistów zatrudnionych w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu, zwiększenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej oraz w celu poprawy jakości świadczonych usług medycznych, a przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Elbląga, konieczne jest podjęcie działań zachęcających studentów kształcących się na kierunkach lekarskich, do podjęcia zatrudnienia w elbląskim Szpitalu Miejskim” - czytamy w projekcie uchwały, przygotowanej na najbliższą sesję Rady Miejskiej.

Zgodnie projektem, stypendium ma wynieść 2 tys. złotych brutto miesięcznie, ma je przyznawać prezydent. Kto będzie mógł się o nie ubiegać? Studenci V i VI roku studiów na kierunku lekarskim, którzy „po ukończeniu studiów i stażu lekarskiego podejmą zatrudnienie w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu, w celu odbycia szkolenia rezydenckiego, na okres nie krótszy niż 4,5 roku, w ciągu 3 miesięcy od ukończenia stażu lekarskiego”.

Kandydaci do stypendium muszą mieć średnią ocen co najmniej 3,5. Będą otrzymywać je przez 9 (V rok) lub 18 miesięcy (VI rok).

„Podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione potrzebą zabezpieczenia i pozyskania kadry lekarskiej w najbliższych i kolejnych latach w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Elblągu, co będzie w przyszłości wpływać na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miasta” - czytamy jeszcze w uzasadnieniu projektu uchwały.

Uchwałę w tej sprawie radni mają głosować na najbliższej sesji 24 czerwca.

 

Aktualizacja z 24 czerwca: Po dyskusji w komisjach prezydent wprowadził autopoprawkę w projekcie uchwały, dopisując że stypendia będą też otrzymywać osoby, które wybiorą jako miejsce rezydentury również Wojewódzki Szpital Zespolony. W tej wersji projekt poparli jednogłośnie wszyscy radni. 

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Uniwersytet, politechnika, uniwersytet medyczny…to wszystko ma Olsztyn i Olsztyn się rozwija. A Elbląg? Każdy młody wyjeżdża, robota jak nie w stolarni to nigdzie, szroty po chodnikach poparkowane, +50 latkowie i ziemniaki z patelni popijane browarem.
 • Trzeba sobie uczciwie powiedzieć że jeśli chodzi o nakłady na służbę zdrowia obecny rząd jest w awangardzie jeśli chodzi o ostatnie 30 lat po takzwanej transformacji ustrojowej. Pandemia niestety zaciemnila ogólny obraz ale mimo wszystko poprawa i tak jest odczuwalna a prognozy przyszłych wydatków bardzo optymistyczne.
 • Rezydentura w szpitalu miejskim w Elblągu. .. spełnienie marzeń. .. od jakich sław naukowych mają się tu uczyć. .. kiepski żart
 • @TeofilSkorupa - Szanowny Teofilu, za czasów Twojego rządu kolejki do lekarzy się wydłużyły, liczba lekarzy, nie mówiąc o pielęgniarkach dramatycznie zmalała. Wszystko na co politycy "zjednoczonej prawicy"się zdobyli, to rada żeby wyjeżdżali za granicę jeśli im się w Polsce nie podoba. To tyle jeśli chodzi o osiągnięcia PiSu w tym temacie.
 • Widzę że redaktorzyny z porteliku usuwają niewygodne komentarze które zdradzają prawdę o szczepieniach ! Brawo ! Za postawę przeciwko prawdzie ! Widać że jesteście zmanipulowani do pisania bzdur na temat sytuacji związanej z pseudo kowidem !!! Widać jak podchodzicie do prawdy o eksperymencie na ludziach !!!!
 • Ta średnia ocen chyba coś zaniżona, czyli orłów nie szukają.
 • Jeżeli przykładem do naśladowania jest dla Ciebie Olsztyn, to wyjedź tam, droga wolna, nasze kadry lekarskie są po GUMedzie, Olsztyn to czwarta liga.
 • A mnie wydaje się że za wami stoją siły antyrządowe które chcą storpedować całą akcję szczepień a odpowiedzialność za kolejną falę zrzucić na nasz rząd i ministerstwo zdrowia, bo to chyba niemożliwe zebys rzeczywiście był taki głupi. ..
 • Czekamy teraz na opinię zwolenników totalnej opozycji na temat rozdawnictwa pieniędzy z budżetu. :-)
 • Sam wyjedź, ale za wschodnia granice. skąd przywieźli Twoich dziadków? po akcji Wisła? Robicie w Polsce wschodni syf
 • @TeofilSkorupa - Teofilu. Zapomniałeś łyknąć pigułki. .. Nie odstawiaj leków proszę. Twój świat PiSu jest jak to mówi Anżej D. wyimaginowany. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  6
  Teofil Podskorupnik(2021-06-17)
 • To wiadomo że oni wolą dać swoim zamiast naszemu społeczeństwu.
Reklama