UWAGA!

Studenci złożą przysięgę wojskową

 Elbląg, Studenci złożą przysięgę wojskową
fot. sekcja prasowa 9 BKP

W sobotę (29 sierpnia) o godz. 10 w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej odbędzie się przysięga wojskowa studentów - ochotników, którzy szkolą się w Braniewie w ramach programu „Legia Akademicka”. Ze względu na pandemię jednostka musiała ograniczyć liczbę gości, którzy będą mogli towarzyszyć tego dnia studentom.

Od 9 sierpnia w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej szkoli się ponad dwustu studentów. Przyjechali z całej Polski. Są wśród nich mieszkańcy zarówno Elbląga i Trójmiasta, ale też z Krakowa i Nowego Sącza. Każdy z nich chce poznać wojsko „od  środka”, niektórzy marzą o przygodzie, a jeszcze inni z wojskiem chcą związać się na dłużej.
       - Wiele osób, które tu przyszło na pewno myśli w przyszłości o służbie zawodowej. To dobra okazja, by się sprawdzić – mówi Kacper z Warszawy.
       Studenci zgłosili się  do jednostki po teoretycznym przeszkoleniu wojskowym, które odbyli w swoich macierzystych uczelniach, wśród nich są m.in. po raz pierwszy studenci Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej.
       W 9 brygadzie przeszli praktyczne szkolenie podstawowe, które kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową i nadaniem im stopnia szeregowego rezerwy. Następnie dostaną dwa dni urlopu i chętni wrócą na drugą część szkolenia w ramach modułu  podoficerskiego. Po zaliczeniu kolejnych trzech tygodni i kolejnych egzaminach otrzymają stopień kaprala rezerwy.
       W związku z zagrożeniem koronawirusem, wcielenie do jednostki odbywało się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Każdemu ochotnikowi mierzono temperaturę. Wszyscy musieli wypełnić ankietę i spotkać się z przedstawicielami wojskowej służby zdrowia. Później formalności, umundurowanie i zakwaterowanie. W cieniu pandemii odbędzie się również przysięga wojskowa ochotników.
       - To ważny moment w życiu każdego żołnierza i jego rodziny. Do czasów pandemii, w dniu przysięgi organizowaliśmy Otwarty Dzień Koszar. Każdy mógł wejść na teren jednostki i uczestniczyć w tym podniosłym wydarzeniu. Tym razem jednak w  związku z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19 na uroczystości obowiązywać będzie limit zaproszonych gości – mówi płk Dariusz Kosowski, dowódca 9BBKPanc.
       Każdy student może zaprosić na przysięgę tylko dwie osoby ( rodzina, znajomi). Gość wchodzący  na teren jednostki przy ul. Sikorskiego 41 w Braniewie zobowiązany będzie m.in. do zasłonięcia ust i nosa, poddania się pomiarowi temperatury ciała i do wypełnienia ankiety zdrowia. Bramy koszar dla zaproszonych gości otwarte będą od godz. 9.00.

sekcja prasowa 9 BKP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jedno pytanie gdzie maseczki.
 • niech się uczą, że w piątek po trzynastej to już jest fajrant
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  major zet(2020-08-27)
 • Przypominam że żołnierz zgodnie z przepisami nie musi nosić tych śmiesznych masek. Prosze czytać przepisy. No ale jeśli ktoś każe mu ją nałożyć popełnia wykroszenie. We wzorze umundurowania wojskowego nie występuje coś takiego jak maseczka czy przyłbica. Nie występuje również tzw. covid 19 na liście chorób zakaźnych, także nie powinniśmy o tym nawet rozmawiać, bo o fikcji się nie dyskutuje, chyba że omawiamy film sice fiction.
 • Foliowa czapka na głowie żeby kosmici nie przechwytywali fal mózgowych już założona?
 • Są miasteczka takie jak te, takie powiatowe, zaściankowe, gdzie szczególnie łatwo jest stosować techniki manipulacji. Ludzie z nizin szyko się podporządkowują rożnych nakazom, nawet jeśli nie mają pokrycia w przepisach. Są jedynie wytworem lokalnych plotek, przekazów telewizyjnych oszołomów. eksperyment z plandemią jasno wskazuje w jak krótkim czasie za pomocą obrazu, pseudo autorytetów i prania mózgu mozna doprowadzić do uległości społecznej, zaciągania długów na walkę z czymś co nie istnieje. Odpowidnia polityka informacyjna podparta RODO daje pole do manipulacji i ukrywania danych, przeinaczania informacji. Mają jedynie jeszcze tę resztę uczciwości że mówią że istnieją choroby współistniejace.
 • wojsko nie uznaje kompromisow
 • Za przestrzeganie przepisów mundurowych na terenie garnizonu bierze odpowiedzialność dowódca garnizonu
 • I znowu narobią kpr po przyzakladowce.
 • Jak ktos chce studiowac i mysli o wojsku to idzie na WAT albo WSO a nie takie zabawy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Guest02(2020-08-27)
 • Kiedyś kandydat na oficera szedł do szkoły oficerskiej, było ich kilka w kraju, uczył się i miał praktykę przez 4 lata, mowa o obecnych oficerach po kursach szkółek niedzielnych to parodia wojskowości. Wojsko obecne to chyba zatraciło charakter wojskowy i głównie polega na sukcesie bo tego wymaga obecna władza. To wojsko bez żadnej wartości bojowej ale o dużej wartości pisowskoideowej.
 • @Pawel87 - A kto tobie zabrania iść na kaprala
 • W ART Olsztyn - Kortowo, w latach 70- tych, na przysiędze śpiewaliśmy : "Przyjedź mamo na przysięgę i pół litra z sobą weź, syn twój stracił prawą rękę, przyjedź zobacz swoją krew. .. "Na poligonie w Orzyszu, kolega dostał zamkiem armaty czołgu T 72 (jeszcze bez ruchomej podłogi)i 5 lat studiów poszło się walić. Gdyby za tych czasów pojawił się Koronawirus, to większość studentów by na niego zachorowała. .. .Studenckie wojsko to parodia wojska, szkoda pieniędzy i czasu, a potem te okresowe szkolenia, teraz głównie szkolenia z zakresu składania wieńców i kwiatów pod jakimiś tam pomnikami klęsk narodowych, odrywające od pracy zawodowej i jej doskonalenia. Spocznij !!!@Płk Okieć
Reklama