UWAGA!

Teraz ja - Stulecie zbyt mało huczne

 Elbląg, Stulecie zbyt mało huczne

Czuję pewien niedosyt pomnąc zapowiedzi hucznego i godnego świętowania odzyskania niepodległości zarówno w Elblągu jak i w całej Polsce. Pomijając imprezy odbywające się corocznie 11 listopada takie jak przemarsz przez miasto, bieg uliczny a także różne akademie tematyczne w szkołach, wydaje mi się, że nie za bardzo przyłożyliśmy się do świętowania tej rocznicy. Mimo zacnego grona w Komitecie Organizacyjnym Obchodów.

Gdy od dłuższego czasu słychać było zapowiedzi polityków, że rok 2018 będzie rokiem wyjątkowym, to oczekiwania z każdą taką opinią rosły. Niekiedy urosły do wysokości ponad 30- metrowej, by jak nasi przodkowie z XIX w. zostawić symbol dla potomnych. Lokalnie natomiast, nadzieje na „pomnik trwalszy niż ze spiżu” znacznie mniejszych rozmiarów.
       Nadzieję pokładałem także w naszych parlamentarzystach, którzy brylując na warszawskich salonach mogli przywieźć do Elbląga wieści, jak świętować mamy. Jednak z jednej strony sądząc po organizacji na chybcika pochodu w Warszawie, a z drugiej strony negowaniu dokonań Mieszka I przez elbląskiego tuza intelektualno – historycznego, może i dobrze, że wielkie sprawy nie goszczą u nas na prowincji.
       Elbląg raczej zbliża się do Polski powiatowej, przez co odbywa się tu mało ważnych wydarzeń. Zresztą w przeszłości też nie było ich za wiele. Jednak te, które wpisały się w naszą historię, są odpowiednio oprawione. Weźmy na ten przykład pomnik JP II, obelisk ofiar „Sprawy Elbląskiej” czy pomnik „Ofiar Grudnia”. Ba, nawet postacie niezwiązane bezpośrednio z Elblągiem jak Romuald Traugutt czy król Kazimierz Jagiellończyk upamiętnione są jak należy. Wydawać by się mogło, że pod koniec roku dla potomnych odsłonięte zostanie z wielką pompą dzieło jak obelisk, pomnik lub choćby tablica pamiątkowa. Niestety moja wyobraźnia wykazała się bardzo przyziemna, gdyż okazało się, że tym dziełem będzie … wiadukt!
       Przed wyborami, w trakcie kampanii wyborczej, kandydaci na prezydenta przychylali nieba organizacjom pozarządowym, a przyszli radni opowiadali, jak ważne jest dla nich zdanie elblążan. Trudno się spodziewać, aby włodarze pytali się mieszkańców o szczegóły budżetu czy zapisów w Wieloletniej Prognozie Finansowej, ale w sprawach dotyczących nazw ulic, wręcz powinni. Co więcej powinni kierować się tylko zdaniem mieszkańców. Oczywiście tak nigdy nie było. Przypomnę tylko nazwy nadane bez szerokich konsultacji ulicy 13. Pułku czy skwerowi Zamenhofa. Taka możliwość dla władzy jest umocowana ustawowo, choć w tym samym akcie jest zapis dot. konsultacji społecznych, jak to miało miejsce w przypadku ubiegłorocznej, dekomunizacyjnej zmiany nazw.
       Po kilkumiesięcznym oczekiwaniu radni na najbliżej sesji poprą prezydencki pomysł ws. nadania nazwy wiaduktowi. Zapewne gdyby przeprowadzone były konsultacje czy nawet głosowanie okazałoby się, że i ta nazwa „Wiadukt 100-lecia Odzyskania Niepodległości” przypadła do gustu większości elblążan. Niemniej jednak byłaby to decyzja zwykłych ludzi (tych, którzy wstawiali krzyżyk przy nazwisku), a nie władzy (tych, których nazwiska były przy krzyżyku). A tak, mimo nowych i młodych radnych, wraca stare!
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 26
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 22

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jak wszystkie imprezy w tym prowincjonalnym miescie z prowincjonalnymi i uwstecznionym mysleniem ubieglego wieku i nic przez kolejne 5 lat się nie zmieni bo typy te same, przesadzają się jedynie ze stolka na stolek
 • Uważasz, że 100 lecie niepodległości kraju w którym skłóconego narodu pogodzić nie jest w stanie nikt, nawet wojna i wspólny wróg. Narodu, który nie myśli nawet o jedności, warto hucznie obchodzić?
 • Po tym jaką amoralną postawą wykazali się nasi reprezentanci podczas wyborow byle jakość obchodów to maly pikuś
 • A co tak spektakularnego do tej pory zrobił włodarz miasta, no co? A, rozświetlił choinkę w asyście 2 dzieciaków. ..
 • A ja wolę wiadukt, niż pomnik. Przynajmniej służy ludziom i pomaga lżej żyć. A z pomnikami, to różnie bywa. Ile ich skończyło na złomowiskach, jak władza się zmieniała?I wiadukt jest używany przez wszystkich, bez względu na poglądy, za to pomniki nie zawsze cieszą wszystkich. Gdyby na każdą rocznice, zamiast kłótliwych obchodów oddawano w mieście coś służące ogółowi, to dopiero byłoby fajnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  mm263(2018-12-10)
 • Artykul o niczym. Swietowanie, swietowaniem a budzet z gumy nie jest. To tylko jeden dzien ktory powinien byc w sercu kazdego polaka a nie dyrdymaly na ustach jednej czy drugiej partii. ..
 • nie wiem ale nie zrozumiałem tego bełkotu????!!!!!
 • proponuję wiaduktowi dać nazwę WIADUKT NA ZATORZEi po problemie!!!!!
 • A czy za te huczne obchody uhonorowano urzedasów nagrodami??? Czy mozna poznać hojność i równość w traktowaniu??. Czy inf publiczna bedzie mozliwa?
 • RobertKoliński Król Kazimierz Jagiellończyk niezwiązany z Elblągiem, człowiek chce kolejnych pomników i obelisków za pieniądze podatnika. .. Słodki Karolu Marksie, faktycznie Polska powiatowa siedzi w głowach mocno. Radnym to należałoby przypomnieć, że Naczelny Sąd Administracyjny zanegował właśnie kretyńską ustawę tzw. dekomunizacyjną, wedle której elbląski PO-PiS pozmieniał nazwy ulic na koszt mieszkańców Elbląga, a nie marudzić o wydawaniu kolejnych setek tysięcy złotych na kolejne pomnikowe pierdoły. Btw, elbląsko-prokuratorski wątek afery kościelnego pedofila Jankowskiego z Gdańska jakaś prasa w naszym mieście podjęła? Tu jest sprawa istotna dla całego kraju i pomyślności jego obywateli, ale jakoś cicho jak po śmierci organisty w temacie.
 • "proponuję wiaduktowi dać nazwę WIADUKT NA ZATORZE", bo tak go ludzie nazwą. :)
 • @RobertKoliński - Jakie te klechy są perfidne. dobry przykład prałata pedofila z Gdańska
Reklama