UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Świąteczne Spotkania Elblążan

2008-12-12
Aktualizowany 2008-12-19 11:46
Elbląg, Świąteczne Spotkania Elblążan
(fot. PS)

W zeszłym roku po raz pierwszy na starówce została zorganizowana Wigilia i Jarmark Świąteczny, pod hasłem „Świąteczne Spotkania Elblążan”. Tegoroczne obchody odbędą się w dniach 20 i 21 grudnia na Starym Rynku.

„Świąteczne Spotkania Elblążan” to cykl imprez przygotowanych przez Prezydenta Miasta w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, mających integrować elblążan poprzez wspólne świętowanie.
     
     Program artystyczny będzie składał się z czterech elementów:
     
     - Jasełka, kolędy i pastorałki zaprezentują zespoły działające przy elbląskich szkołach i parafiach, swój udział potwierdzili: klasa III b ze Szkoły Podstawowej Nr 19 w Elblągu, grupa wokalna z V Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, Grupa Muzyczna działająca w Zespole Szkół Pijarskich, grupa Taukers i Schola Franciszkańska działająca przy Parafii Św. Pawła.
     
     - Drugim ważnym punktem spotkań będą występy elbląskich zespołów. Grupa „Szalone Małolaty” z Młodzieżowego Domu Kultury zaprezentuje specjalnie przygotowany na tę okazję przez Katarzynę Panicz i Bartosza Krzywdę świąteczny program. Natomiast Chór Kameralny „PRO MUSICA” z dzielnicy Próchnik wystąpi w repertuarze tradycyjnych kolęd.
     
     - Zupełnie nowym pomysłem będzie wizyta z kolędą artystów z sąsiednich miast. Na specjalne zaproszenie, ze świątecznymi życzeniami przyjadą i wystąpią w Elblągu: zespół muzyki dawnej „Les Amis” z Gdańska oraz znany i lubiany w całym kraju zespół „Czerwony Tulipan” z Olsztyna
     
     - W finale „Świątecznych Spotkań” elblążanie będą mieli okazję wysłuchać koncertu pt. „Szukamy Stajenki”, będą to kolędy i pastorałki autorstwa Jacka Karczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego. W Elblągu wykonają je: Joanna Lewandowska, Małgorzata Czajka, Janusz Kruciński, Mariusz Orzechowski.
     
     Podczas „Świątecznych Spotkań Elblążan” odbędą się liczne akcje charytatywne. Elbląskie firmy przygotują i przekażą do ustawionej na Starym Rynku bryczki z końmi paczki świąteczne, które zostaną następnie rozwiezione do najbardziej potrzebujących rodzin z naszego miasta. Dotychczas swój udział w akcji potwierdziły: Wolność, Knedler Autoryzowany Dealer, Centrum Handlowe „Ogrody”, „Project-System”, P.P.H.U. Pol-Plast Fabryka Okien, Lupus, Art Druk Studio.
     Podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się Kwesta Mikołajów (w tej roli znani elblążanie), którzy w tym roku zbierać będą pieniądze na wyposażenie pokojów zabaw dla dzieci w Szpitalu Miejskim.
     
     

 


     W niedzielę 21 grudnia będzie również okazja do skosztowania specjałów elbląskich restauracji, które bezpłatnie przekażą tradycyjne dania świąteczne. Swój udział zgłosiły: Kawiarnia „U Aktorów”, Restauracja Słowiańska, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Poliszynel”, Firma gastronomiczna „Celebra”, Restauracja „Figaro”, Restauracja „Pod Aniołami”, Pierogarnia „ALIBI”, Hotel „Młyn”, Firma gastronomiczna „SmakPol”.
     Najważniejszym punktem pierwszego dnia będzie Jarmark Świąteczny z udziałem m.in. artystów ludowych i twórców lokalnych. Na stoiskach, w specjalnie udekorowanych namiotach i kramach będzie można zakupić wyroby sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, ozdoby świąteczne, upominki i prezenty, wypieki i potrawy wigilijne, a także choinki.
     W drugim dniu na elblążan czeka tradycyjna Wigilia z łamaniem opłatka, w której wezmą udział Ksiądz Biskup Jan Styrna i Prezydent Elbląga Henryk Słonina. To właśnie podczas Wigilii skorzystać będzie można z poczęstunku przygotowanego przez elbląskie restauracje. Symbolicznie Wigilię podsumuje „Pokłon Dzieciątku”, a więc przejście mieszczan spod Bramy Targowej do Szopki Bożonarodzeniowej i złożenie pokłonu.
     Wielką atrakcją, szczególnie dla dzieci będzie szopka bożonarodzeniowa. Projekt szopki stworzył elbląski plastyk Andrzej Sywula, materiały do jej wykonania zapewniła Fabryka Mebli STOLPŁYT, natomiast jej bezpośrednim wykonaniem zajmą się górale, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą do Elbląga. Aranżację szopki nawiązującą do betlejemskiej stajenki stworzą plastycy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. 21 grudnia w zagrodzie wokół szopki pojawią się żywe zwierzęta, a wśród nich kucyk, osioł, owce i kozy.
     Całość „Świątecznych Spotkań Elblążan” poprowadzi ks. Piotr Towarek, który pomiędzy programem artystycznym prowadzić będzie biblijne i historyczne rozważania na temat narodzin Jezusa Chrystusa.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czerwony Tulipan z kolędami, fantastycznie!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rodosna(2008-12-13)
 • Wspaniale!!!
 • a o której godzinie zaczynaja sie te imprezy w niedziele?
 • narazie chodze tylko po lesie i widze wilki, chcialbym jednakze dolaczycz do imprezy na przyszly rok. ..
 • Co za chamskie (chrześcijańskie?) wpisy! Pan Leszek Wójcik ściągnął górali, którzy budują przy Katedrze non stop szopkę betlejemską, a Pan Prezydent przychodzi podzielić się opłatkiem - w iście amerykańskim stylu (a nawet lepszym - bo tam wszystko jest "cukierkowe, bez duszy i na pokaz") - a tu paru gamoni zamieszcza swoje wzdęcia!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przechodząc obok(2008-12-20)
 • .. .Przechodząc obok. .. zauważyłam, że coś się zaczyna dziać na Starówce, że to Stare Miasto jakby ożyło i za to chwała organizatorom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Uważna(2008-12-21)
 • Do "przechodzącego obok" - Ty byś pewnie wolał, żeby Leszek Wójcik pod katedrą zbudował dom, w którym się Lenin urodził. Każdy w coś wierzy, jeden w Lenina a inny w Stalina, ja wierzę w Boga i cieszę się, że mogę moim małym dzieciom pokazać "żywą szopkę". Dzięki za tę inicjatywę!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  matula(2008-12-21)
 • super pomysł!!:) i publika była świetna!!; )dziękujemy:)
 • Było naprawdę fajnie. Moje dzieci zachwycone, w szczególności Mikołajem, który wyrzucał cukierki ze swoich sań. .. Trochę mało zwierzątek, ale i tak moja córka zobaczyła pierwszy raz kozę. Oby częściej. .. Pozdrawiam.
 • Uważna - Stare Miasto zaczęło żyć dzięki organizatorom ? nie rozśmieszaj mnie - na 24 godziny ? patrz uważniej '''
Reklama