UWAGA!

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Dzisiaj (19 sierpnia) przypada coroczne święto organizacji i ludzi angażujących się w pomoc humanitarną. W tym roku dodatkowo 20-lecie swojej działalności obchodzi Polska Akcja Humanitarna, która niesie pomoc potrzebującym zarówno w kraju, jak i w odległych zakątkach świata.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu m.in. upamiętnia zamachu bombowego w 2003 roku na placówkę ONZ w Bagdadzie, podczas której zginął Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello, oraz zwiększenia świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie i przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. W corocznych obchodach nasz kraj reprezentuje Polska Akcja Humanitarna (PAH), która w tym roku świętuje dodatkowo swoje 20-lecie.
      
       Przesłanie sekretarza generalnego ONZ
      
Z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej Sekretarz Generalny ONZ poprosił o uczczenie poświęcenia pracowników humanitarnych, którzy „każdego dnia podejmują ciężką pracę w niebezpiecznych warunkach, w miejscach, do których inni nie mogą lub nie chcą dotrzeć”.
       W tym roku z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej każdy – za pośrednictwem strony www.worldhumanitarianday.org – może odpowiedzieć na pytanie: Jak myślisz, czego więcej potrzebuje świat? Według Sekretarza Generalnego ONZ odpowiedź na to pytanie brzmi: „pracy zespołowej”. Według niego bowiem „w czasach globalnych zmian, ludzie i narody muszą współpracować dla dobra naszej wspólnej sprawy: pokoju, sprawiedliwości, godności i rozwoju. Na tym polega duch humanitaryzmu. Imperatyw humanitarny leży u podstaw Organizacji Narodów Zjednoczonych”.
      
       Polska Akcja Humanitarna (PAH)
      
W tym roku mija 20 lat od momentu, w którym Janina Ochojska wraz ze współpracownikami zorganizowała pomoc dla mieszkańców oblężonego Sarajewa. Przez 20 lat PAH pomogła ludziom w 44 krajach na całym świecie, zapewniając m.in. dostęp do wody dla ponad 500 tys. ludzi, a dla półtora miliona dostęp do należytych warunków sanitarnych. Stworzona też została możliwość zdobywania edukacji już ponad 25 tys. uczniów, ufundowanych zostało ponad 10 milionów posiłków dla niedożywionych dzieci w Polsce i na świecie, udzielono pomocy humanitarnej wartej 263 milionów złotych. PAH pomógł też 17 tys. uchodźców mieszkających w Polsce i 2 tys. repatriantów.
       Najbardziej znaną formą wspierania Polskiej Akcji Humanitarnej w organizowaniu dożywiania dzieci jest „Pajacyk”. Każdy z nas klikając w brzuszek postaci może pomóc w nakarmieniu głodnych dzieci. Działa to niezawodnie, ponieważ każdy sponsor na tej stronie płaci za odsłonę, dzięki czemu wpływają środki na żywność.
       Każda osoba, która może i chce w jakikolwiek sposób wesprzeć działania PAH może to uczynić, wybierając na stronie www.pah.org.pl/main/nasze_dzialania jedno z działań na rzecz innych.
      
       Źródła: PAH, ONZ mk
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama