UWAGA!

Święto, rocznica, majówka...

 Elbląg, Trasa Unii Europejskiej w Elblągu.
Trasa Unii Europejskiej w Elblągu. Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Dziś obchodzimy Święto Pracy (czy też Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). To także kolejna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Święto (wolne od) Pracy

Jak wskazuje portal money.pl, ten dzień – również w Polsce – jest zazwyczaj dniem wolnym od pracy.

- Genezy powstania święta pracy należy upatrywać w ruchu robotniczym w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec XIX wieku w jednej z fabryk w Chicago doszło do strajku, który kilka dni później przerodził się w zamieszki w centrum miasta. Zginęło kilka osób, głównie przedstawicieli ruchu pracowniczego – czytamy na money.pl. Był początek maja 1886 r., niedługo później to święto ustanowiła II Międzynarodówka, która zrzeszała organizacje komunistyczne różnych państw. Święto Pracy zostało ustanowione w 1890 r. W Polsce swojego ustanowienia doczekało się w 1950 r., chociaż było obchodzone przez robotników również wcześniej. Władze komunistyczne organizowały ten dzień już „oficjalnie”, co zaowocowało m. in. obowiązkowym uczestnictwem obywateli w pochodach pierwszomajowych.

Dziś żadnych obowiązków już nie ma, przeciwnie - jest to dzień wolny.

- Tego dnia nie pracują również mieszkańcy Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Słowenii, Szwecji czy Włoch – informuje money.pl. W USA, chociaż geneza święta jest związana z tym państwem, „Labor Day” obchodzony jest jednak w pierwszy weekend września.

 

17 lat w UE

O północy 1 maja 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej (negocjacje w tej sprawie trwały od 31 marca 1998). Jak przypominają strony rządowe, dołączyła do niej wraz Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami, co było największym rozszerzeniem UE od czasów jej powstania. Dołączenie Polski do Unii Europejskiej poprzedziło jednak referendum akcesyjne:

- Za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. biorących udział w głosowaniu. 22,55 proc. było przeciwnych. Oddano też 0,72 proc. głosów nieważnych. Frekwencja wyniosła 58,85 proc. 23 lipca 2003 roku traktat akcesyjny został ratyfikowany – czytamy na gov.pl.

Ślady przystąpienia Polski do UE są obecne także w Elblągu.

- W Elblągu otwarto nowy most, któremu rada miasta nadała imię Trasa Unii Europejskiej – pisała 5 czerwca 2003 r. Gazeta Wyborcza. - Władze miasta przez dłuższy czas zastanawiały się, jak nazwać nową przeprawę. Padały propozycje: Jana Pawła II, Ferdynanda Schichaua. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja lansowana przez prezydenta Elbląga Henryka Słoninę. Na ostatniej sesji radni jednogłośnie przyjęli nazwę Trasa Unii Europejskiej – podaje trojmiasto.wyborcza.pl.

 

Oprócz święta i rocznicy tak po prostu rozpoczynamy... majówkę. Stąd życzymy dobrej, słonecznej, bezpiecznej majówki wszystkim Czytelnikom Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl!

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To komunistyczne świeto powinno być zlikwidowane tak jak 22 lipca.
 • Najlepsza rzecz jaka mogła się naszemu krajowi przytrafić, pomimo wielu wad, więcej jest korzyści z obecności w UE, oczywiście osoby tęskniące za komuną będą mówiły, że było lepiej, kto jak to miał lepiej, tak samo jak dziś. Ale jak sobie przypomnę czasy przed wstąpieniem, to z perspektywy sobie zdaję sprawę jak bardzo wtedy byłyśmy w czarnej d. .. Kto nie pamięta tych czasów niech pojedzie na Ukrainę, jak ja pojechałem to przypomniał mnie się Elbląg początku lat 90i nie było to miłe akurat wspomnienie. Zatem, proszę docenić to co nam UE dała, krytykować można bo to służy polepszaniu funkcjonowania, ale jak ktoś mówi o wyjściu to jest debilem.
 • teofil skorupa powinien zostać zlikwidowany w momencie jego poczęcia.
 • Uwielbialem te pochody, fajny czas fajni ludzie, milo, sympatycznie, rodzinnie, caly dzien na pikniku ! Teraz tylko nienawiść, politykierstwo do obrzydzenia, wrogość, brak kontaktów miedzyludzkich, prostactwo dookola, mobbing w pracy przez niedowartościowanych w zyciu ! Okropne czasy a pandemia jeszcze to uwydatnila! Nic ludzi nie nauczy nawet perespektywa umierania w samotności lub znienawidzonym ! Milego świętowania przy żarciu i piwsku bo teraz taka idea i mentalność! Nachlac się i nażreć kiełbachy czasem wyborczej
 • Albo zasięgną porady psychiatrycznej i brać piguly na schizofrenie paranoidalną, biedak w sumie
 • @TeofilSkorupa - Skoro to takie komunistyczne święto to dlaczego już kościółek położył na nim swoje pazerne łapska nazywając je świętem "Józefa robotnika"
 • Jaka szkoda że nie można się przejść z portretami Stalina i Lenina. ..
 • RobertKoliński Żeby nie ta Unia Europejska, pocieszycielka nasza, to post-styropianowa bida by była w Polsce, jak za sanacji i 2RP; [zdj. Giżycko, 1975 r. ] #1Maja #zdrowie #SzczypmySię 🚩 Hashtagi: #NiechajZyjeRewolucja, #NiechSieSwieci1Maja!
 • Warto wiedzieć, że te demonstracje robotników w Chicago, były inspirowane przez przyjezdnych z Niemiec aktywistów, zaś jedyną ofiarą śmiertelną był policjant, którego pomnik stoi do dziś.
 • Trzeba zdepopulowac planete, za duzo co2 juz teraz w elblagu nie ma gdzie parkowac a powietrze jest zatrute spalinami, nie na darmo zaczeto od chin depopulacje, a w takich panstwach jak indie zbiera teraz zniwo, dziekuje bilu gejtsie i reszcie
 • @RobertKoliński - nie p**r**l
 • RobertKoliński W miarę postępów socjalizmu zaopatrzenie klasy robotniczej w prochowce, ubranka dziecięce i galanterię skórzaną damską poprawia się - w pierwszym szeregu maszerują też już pierwsi przyszli deweloperzy oraz pierwsi bikiniarze z ZSMP; [Giżycko, 1978 r. - GAC] #pokój #praca #socjalizm #NiechŻyjePokójMiędzyNarodami! 🚩 Hashtagi: #NiechajZyjeRewolucja, #NiechSieSwieci1Maja!
Reklama