UWAGA!

Święto ułanów

Elbląg, Święto ułanów
(fot. st. chor. Sławomir Tessar)

W niedzielę w Starogardzie Gdańskim żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wzięli udział w obchodach Święta Ułanów, nad którymi patronat objął dowódca dywizji gen. dyw. Wiesław Michnowicz. Zobacz więcej zdjęć .

- 13 czerwca 1915 r. 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, wywodzący się z 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich, biorąc udział w kampanii karpackiej 1914 r. i ofensywie bukowińskiej 1915 r., uczestniczy w szarży pod Rokitą - mówi rzecznik prasowy 16 PDZ mjr Zbigniew Tuszyński. - Ta bohaterska szarża 2 Szwadronu pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza do dziś uznawana jest w naszej historii za jeden z największych aktów męstwa żołnierza polskiego. W rocznicę tej pamiętnej szarży Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim organizuje uroczystości upamiętniające zarówno tę historyczną bitwę, jak i pamięć o 2 Pułku Ułanów. Uroczystości odbywają się częściowo w Rokicinie - miejscu postoju Szwadronu, gdzie do roku 1939 2 Pułk odbywał ćwiczenia polowe, zaś uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym odbywają się w centrum Starogardu Gdańskiego. Po raz drugi w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której dowódca objął honorowy patronat nad rocznicowymi obchodami tej historycznej szarży.
     W niedzielę 15 czerwca na starogardzkim stanęły na uroczystej zbiórce: Kompania Honorowa 16 Tczewskiego Batalionu Saperów, Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizony Elbląg, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz cykliści z Ozorkowa, którzy w swoim klubie kultywują tradycje Polskiej Kawalerii. Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął dowódca 16 PDZ, gen. dyw. Wiesław Michnowicz, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał je. Po uroczystej mszy świętej na rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronem Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce.
     

 


     Po zakończeniu uroczystości odbył się „Kawaleryjski Festyn”, w trakcie którego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, obejrzeć pokazy musztry Szwadronu Kawalerii oraz sprawności kawalerzystów w kilku spektakularnych pokazach. Olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Starogardu i regionu cieszył się pokaz sprzętu wojskowego 16 PDZ oraz Punkt Informacyjny, dotyczący służby zawodowej i nadterminowej oraz naboru do korpusu szeregowych zawodowych w 16 PDZ i Wojskach Lądowych. Bardzo wielu kandydatów zgłaszało akces podjęcia służby zawodowej i już od poniedziałku rozpoczną załatwienie związanych z tym formalności.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama