UWAGA!

Święto w bieli i czerwieni

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to od tego roku "pełnoletnie" święto. Wprowadzone ustawą w 2004 roku przypomina o znaczeniu symboli narodowych.

Jak podają strony rządowe, Dzień Flagi stanowi okazję do tego, by wyeksponować biało-czerwone barwy np. w naszych oknach i na balkonach jako wyraz patriotyzmu.

- Biało-Czerwona jest symbolem, który jednoczy rodaków, dając świadectwo naszej przynależności narodowej. Jest symbolem polskiej państwowości. Flaga towarzyszy nam zarówno w wydarzeniach wyjątkowo podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam, gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą – czytamy. Strony ministerialne przypominają też, że 2 maja to Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Flaga RP "składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8". Warto tu podkreślić, że zwyczaj umieszczenia napisów i rysunków jest dopuszczalny na barwach narodowych, które nie mają określonych proporcji, ale nie na samej fladze. Niestety często nie jest to przestrzegane...

- Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu – podaje MSWiA. Ministerstwo przygotowało też specjalny miniprzewodnik dotyczący polskiej flagi, który znajdziemy tutaj. Są w nim m. in. zasady prezentowania flagi w miejscach publicznych. Publikacja podaje choćby, co należy zrobić ze zniszczoną flagą, jaka jest hierarchia poszczególnych flag itd. ("na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami" itp.).

W tym roku w Elblągu nie będzie przemarszu z kilkudziesięciometrową flagą, ale zostanie ona wywieszona tradycyjnie na Bramie Targowej.

oprac. red.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie będzie bo ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Pytający(2022-05-02)
 • Do pytającego nie będzie aby nie urazić Ukraińców.
 • Dziś biel tej flagi oznacza nuworyszowskie elity, tych współczesnych wannabe-rojalistów, chciwą burżuazję, pazerną banksterkę i inszych wyzyskiwaczy dręczących i wyzyskujących od 33 lat polski lud a od konsekwencji dla Rzplitej umywających mało spracowane ręce, podczas gdy czerwień, jak zwykle, oznacza chłopską i robotniczą krew przelewaną za tych łajdusów na frontach walki z wyzyskiem, kapitalizmem i wojennym podżegactwem jurgieltniczych elit. Kolejne nikomu niepotrzebne, skopiowane od hamburgeiros zza oceanu, lipne nacjo-święto. #33lataStyropianizmu, #NacjonalizmZabija, #WojnaWojnie Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  26
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-05-02)
 • @tow. Koliński ocenzurowany - Zawsze możesz wyprowadzić się na Białoruś
 • @Art :) - Zawsze możesz też przymknąć się i oszczędzić ludziom swoich esbeckich, durnowatych troll-komentarzy, zamiast bełkotać tu swoje brunatne mundrości za jurgielt z kartonów, nacjo-trollu. Hashtagi: #antyfaszyzm, #IdaBrunatni, #FoodNotBombs
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  11
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-05-02)
 • Nie rozumiem dlaczego nie będzie obchodów tak waznego święta? 1 Maja obchodzą choć praca dzis to mobbing, intrygi, brak poszanowania przez pracodawców, żałosne zarobki, drożyzna, inflancja, zawiść, zlosliwości i kłody jak komuś cos zagraza lub ktoś! Natomiast Święto naszej flagi to świadczy o poczuciu bycia Polakiem i powinno się je obchodzić!
 • Obecnie pozory mają potwierdzać patriotyzm. Właśnie wywieszanie flagi narodowej w swoim domostwie (nawet na balkonie w towarzystwie suszącej się bielizny) czy publiczne imprezy i marsze są traktowane jako wyjątkowy przejaw miłości ojczyzny. A jeśli ktoś nie wywiesi flagi to ma oznaczać, że patriotą nie jest. A ten człowiek płaci uczciwie podatki, nie szuka fikcyjnych ulg, ba nawet płaci obowiązkowy podatek jakim jest abonament RTV, mimo, że jest krytyczny wobec publicznej TV, segreguje śmieci, przestrzega obowiązującego prawa i nawet w czasie pandemii stosował się do wszystkich nakazów i zaleceń sanitarnych, zawsze posiada bilet uprawniający go do korzystania z komunikacji zbiorowej, uczestniczy we wszystkich wyborach, nie poniża ludzi za ich przekonania, wyznania czy preferencje seksualne, wszystkim sportowcom i artystom reprezentującym kraj życzy sukcesów. Więc co jest on zwyczajnym głupcem czy właśnie patriotą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  3
  Błędny rycerz ?(2022-05-02)
 • @tow. Koliński ocenzurowany - Milcz kmiotku !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  2
  Milcz czerwony śmieciu(2022-05-02)
 • wywieszę, jak co roku. PRANIE.
 • Zabłysłaś krwią. Zabłysła krwią biało-czerwona załopotała na wietrze a nad nią orzeł bielik duma narodu na chwilę przeciął powietrze. Jakżeś niezwykła flagą jest nasza biało -czerwona przez wieki do boju na czele szłaś i nikt cie nie pokonał. Zbroczona krwią synów poległych na piersi całunem byłaś czasem zwinięta zniweczona ciągle wracałaś żyłaś. W najgorszych chwilach naszej historii wciąż łopotałaś na wietrze przy rytmach Mazurka Dąbrowskiego tys cięła polskie powietrze. Nie jeden za ciebie oddał swe życie i ranny do serca cię tulił jak matkę najdroższą przyciskał do piersi do krwią zbroczonej koszuli. A w chwilach grozy naszej historii klękał przed tobą ze łzami całował składał w kopertę i pod mundurem na piersi swojej chował. Przetrwałaś wieki i lata wojny dzisiaj przed tobą pochyla się głowa witaj nam nasza hołd ci składamy biało-czerwona Flago Narodowa. Henryk Siwakowski.
 • Koliński do psychiatry ! Psycholog już nie da rady ! Chory psychicznie człowieku, lecz się !
 • Witaj. Witaj nasza wspaniała Flago Narodowa, na Twój widok dumnie podnosi się głowa Tyś od wieków narodu naszego ikona jakże zwykła, lecz inna bo biało-czerwona. Ilu mężnych Twych synów oddało swe życie żebyś mogła razem z orłem powiewać w zachwycie żebyś zawsze na wietrze wolna łopotała i w świat niosła słowa dumne Honor, Ojczyzna Chwała. Może czasem nieraz życie było pod nią słone lecz gdy widzę Twoje barwy wtedy cały płonę Tyś symbolem ciągle naszym walki i męczeństwa i miłości do Ojczyzny życia człowieczeństwa. Tyś całunem była często poległych żołnierzy co bronili Twoich granic polskości rubieży Byłaś często rozdzierana bratnia krwią splamiona gdy Cię ranny żołnierz tulił do piersi gdy konał. Przeszłaś wojny i powstania godne pola chwały przeszły lata przeszły wieki i znów Orzeł Biały i znów nasza narodowa ta biało czerwona, symbol walki i męczeństwa narodu ikona, dumnie ciągle łopoce nad tym Polskim niebem i odwdzięcza nam się za to miłością i chlebem Henryk Siwakowski
Reklama