UWAGA!

Święto Zmarłych w 16 PDZ

 
Elbląg, Święto Zmarłych w 16 PDZ
fot. st. chor. Sławomir Tessar

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. To czas refleksji nad przemijaniem oraz dzień okazywania szacunku tym żołnierzom i ich dokonaniom, którzy pełniąc ofiarną służbę w kraju i poza jego granicami oddali życie w imię najwyższych wartości, jakimi są pokój, wolność, sprawiedliwość i godność człowieka. Groby naszych poległych żołnierzy odwiedziła dziś delegacja Dowództwa 16 PDZ.

Święto Zmarłych jest jednym z tych świąt, kiedy spotykamy się przy grobach naszych przyjaciół, kolegów, żołnierzy naszej dywizji, ale pamiętamy również o tych, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
       W ramach programu „Żołnierska Pamięć” żołnierze Jednostek Wojskowych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz Garnizonu Elbląg, uporządkowali żołnierskie mogiły, tereny przy pomnikach i tablicach pamiątkowych, będących pod opieką naszych jednostek. Złożono wiązanki kwiatów i wieńce. Przy nich 1 listopada staną posterunki honorowe oraz zapłoną znicze.
       Nasi żołnierze, koledzy i przyjaciele odwiedzają groby żołnierzy poległych w czasie misji pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami kraju ale i tych poległych w kraju, w czasie wykonywania zadań służbowych. Składają kwiaty, zapalają znicze, wspominają swoich kolegów i przyjaciół.
       Groby naszych poległych żołnierzy odwiedziła w dniu 30 października delegacja Dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z płk Stanisławem Wożniakiem na czele. Delegacja zapaliła symboliczne znicze w miejscu wiecznego spoczynku st. sierż. Tomasza Murkowskiego z 13 Pułku Przeciwlotniczego oraz kpr. ndt. Krystiana Andrzejczaka i kpr. ndt. Andrzeja Zielke z 16 Batalionu Remontowego w Elblągu, którzy polegli wykonując zadania w czasie misji stabilizacyjnej w Republice Iraku. Delegacja Dowództwa zapaliła znicze na grobie plut. Wojciecha Lewickiego, który zginął wykonując zadania na poligonie w Drawsku Pomorskim w 2003 roku. Symboliczne znicze zapłonęły na grobie gen. bryg. Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego, na mogiłach Żołnierzy Września 1939 roku i grobach Żołnierzy – Aliantów. Groby swoich żołnierzy odwiedzi w dniu 31 października także Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Leszek Surawski.
       1 listopada groby swoich podwładnych odwiedzą Dowódcy jednostek, w których polegli żołnierze pełnili służbę a także ich koledzy i przyjaciele, którzy pełnili wspólnie służbę wojskową w kraju i w czasie misji poza jego granicami.
       O naszych poległych kolegach pamiętamy zawsze, ale tego szczególnego dnia nasze wspomnienia, pamięć i symboliczne światło zniczy nabiera szczególnego wymiaru.
      
      
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fajnie, że pamiętacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Basenji(2014-10-30)
 • Dzień zaduszny Dla tych którzy odeszli niechaj będzie ta pieśń a ty wietrze w dzień zaduszny daleko ją nieś. Nieś im pamięć i chwałę światło wiekuiste poprzez leśne kurhany i cmentarze mgliste. Od Katynia po Narwik i Monte Casino niech się dusze dziś połączą z modlitwą przypłyną. Wszyscy nasi najbliżsi drodzy ukochani którzy leżą do wieków w tej ziemskiej otchłani dziś staną do apelu w alei cmentarnej znów chcemy was powitać na tej ziemi marnej. I klękając nad grobami pokłon wam oddamy w blasku zniczy pokutnicy cicho zaszlochamy. Bo to dziś jest dzień szczególny refleksji, zadumy nad naszym ludzkim życiem trwaniem, przemijaniem. Henryk Siwakowski
 • Nie ma czegos takiego jak swieto zmarlych. Prawidlowa forma to "Wszystkich Swietych" Dla wierzacych to istotna roznica. Dziekuje.
 • Wszystkich Świętych jest dniem radosnym, jak nazwa mówi świętem wszystkich świętych, jest to święto naszych patronów. Natomiast dniem, w którym wspominamy naszych Drogich zmarłych jest 02.11 Dzień Zaduszny, u nas tylko tak się utarło, że pierwszego listopada jeździmy na cmentarze, zapalamy znicze, pamiętamy w szczególny sposób o zmarłych.
 • tadalafil 40 mg with dapoxetine 60 mg tadalafil dosage liquid tadalafil side effects
 • erectile repair plaquenil depression erectile dysfunction treatment
 • lupus usmle hydroxychloroquine buy hydrocholorquine
 • dapoxetine usa dapoxetine 60mg
Reklama