UWAGA!

Teraz ja - Szacunek dla historii

 Elbląg, Obóz w Krośnie.
Obóz w Krośnie.

Na zapomnianym cmentarzu wojskowym w Krośnie pod Pasłękiem spoczywa 1053 żołnierzy różnej narodowości: rosyjskiej, rumuńskiej, francuskiej, belgijskiej, angielskiej, włoskiej oraz nieznanej. Główną przyczyną śmierci jeńców był tyfus. Z inicjatywy prezesa Związku Młodzieży i Inteligencji oraz Osób Niepełnosprawnych Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach z siedzibą w Pasłęku „Biała Róża”, Jerzego Artura Hinza rozpoczęło się jesienne sprzątanie zapomnianego cmentarza.

Z początkiem 1915 r. na 60 hektarach ziem znajdujących się wokół Wzgórza Wisielców rozpoczęto budować obóz dla jeńców wojennych. Był to obóz o niewyobrażalnych wręcz rozmiarach, gdzie w 118 brakach więzionych było 14 750 żołnierzy. Na terenie obozu znajdowało się również 25 baraków szpitalnych, baraki gospodarcze i administracyjne. Oddziały strażnicze pilnujące więźniów zajmowały 14 baraków. Obóz w Krośnie był wyjątkowo dobrze zorganizowany i prawie całkowicie samowystarczalny. Posiadał elektryczność, wodociągi, kanalizację, pralnię, zakład dezynsekcji i cmentarz.
      
       16 października tego roku Związek Młodzieży i Inteligencji oraz Osób Niepełnosprawnych Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach z siedzibą w Pasłęku „Biała Róża”, we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym „Denar” oraz Stowarzyszeniem „Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu”, rozpoczął kolejny etap porządkowania nekropolii – odkrzaczanie. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Denar” biorący udział w sprzątaniu – Józef Tomczak, Włodzimierz Ludwikowski, Marek Michałek oraz Robert Szewczyk jako miłośnicy historii nie godzą się, aby miejsce pochówku żołnierzy z I wojny światowej było zaniedbane i deklarują czynny udział w porządkowaniu cmentarza. Dziwią się, że pomimo istnienia Ustawy o grobach i cmentarzach wojennych (z 28 marca 1933 r.) prawo nie uchroniło tego cmentarza przed dewastacją. Są zainteresowani odtworzeniem pierwotnego kształtu nekropolii na podstawie dokumentów historycznych.
       Prezes Związku „Biała Róża” nawiązał współpracę z historykiem Krzysztofem Królakiem, który w Archiwum Państwowym w Olsztynie odnalazł oryginalne plany sytuacyjne cmentarza z podziałem na kwatery. Krzysztof Królak twierdzi, że istnieje możliwość ustalenia danych personalnych części pochowanych żołnierzy. Na ten temat rozmawiał z przedstawicielami Ambasady Rosyjskiej, którzy okazali zainteresowanie tą sprawą.
       Zdaniem wiceprezesa Stowarzyszenia „Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu”, który wziął udział  w sprzątaniu dawnego cmentarza, zaniedbany i zdewastowany cmentarz jest bardzo złą wizytówką gminnej administracji, dowodem bezradności, braku inicjatywy i zaangażowania w sprawy rewitalizacji zabytków kulturowych regionu.
      

 


       Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski dostrzegł i docenił tę inicjatywę społeczną, składając podziękowania za opiekę nad cmentarzem w Krośnie na ręce prezesa Związku „Białej Róży” Jerzego Artura Hinza. Pomysłodawca i inicjator prac porządkowych zaprasza do współpracy osoby, które w jakikolwiek sposób chciałyby się włączyć w dzieło odbudowy cmentarza wojskowego w Krośnie (e-mail: georg.hintz@poczta.onet.pl).
      
      

Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.2 6 60

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a po co historii szacunek? Nie wystarczy ją znać. Jak bezrobotnym dacie pracę, bezdomnym dach nad głową, skrzywdzonym i oszukanym przez 3RP zadośćuczynienie, nakarmicie niedożywione dzieci itp itd. .. .. wtedy dobrze byłoby zadbać o poniemieckich więźniów którzy odeszli od nas 100 lat temu najlepiej żeby tą inicjatywę sfinansowało państwo niemieckie jakby nie patrzeć to ich więźniowie; )
 • To na ich ziemi siedzisz nieudaczniku. i W ich zabytki wpatrzony jesteś złośliwcze. Żeby nie oni nie byłoby Zamku w Malborku, Katedry we Fromborku ani pochylni na kanale, którymi wszysvcy się szczycą. O pracy głodzie i chłodzie pomyśl jak będziesz szedł na wybory w przyszłym roku na jesień. Tylko mi nie mów nie chodzę bo to nie ma sensu. Bo przez takich jak ty jest jak jest. Szacunek należy sie historii!!! "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jasnowidzący(2009-10-22)
 • Te do tego historyka-histeryka w pierwszym wpisie. Gdzie ty sie uczyłeś historii, że twierdzisz, że niemcy odeszli skąd 100 lat temu? Nie mów tego głośno i podpisuj sie bo przynosisz wstyd populacji naszego narodu. Heniek
 • Na cmentarzu tym poświęcono w czasie I wojny okolicznościową tablicę (na cokole) poświęconą zmarłym - po niemiecku i po rosyjsku. Tablica ta przetrwała nawet zawieruchę II wojny światowej, a dopiero jacyś pegerowscy wandale zaczęli w latach 70.ją niszczyć "przy okazji" dewastowacji tego cmentarze. Dosłownie w ostatniej chwili uratowano (już wyszczerbioną) tablicę z piaskowca i ma ona dzisiaj swoje honorowe miejsce w Izbie Historycznej w Pasłęku. Nawiązując do tego dewianta z pierwszego wpisu: może sobie on wyobrazi (lub nie - chociaż wyobraźnia nie boli), ale w czasie poświęcenia tej tablicy podczas I wojny światowej - odbyła się EKUMENICZNA msza, gdzie był m. in. rosyjski pop prawosławny, pastor, ksiądz katolicki i żydowski rabin!!! To było możliwe już prawie 100 lat temu, a dzisiaj tu jakiś nieudacznik życiowy coś memle, że "Niemcy odeszli stąd 100 lat temu"!!! Dodać należy, że obsługa wartownicza tego obozu jenieckiego kilka razy wykorzystywana była jako kompania honorowa przy pochówku znanych w okolicy Pasłęka osób, m. in. zmarłego w 1918 r. Richarda księcia zu Dohna-Schlobitten (ze Słobit).
 • Chwała i pamięć poległym.
 • Wowka - napisz coś weselszego. Co Cię tak naszło na te kości, szkielety i cmentarze. W depresję jakąś wpadłeś?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czerwony(2009-10-22)
 • Widzę że niejedni nie rozumieją słowa pisanego - TEN PIERWSZY pisze że odeszli od nas /czyli zmarli 100 lat temu - a dokładnie 91 - Nie pisze ze Niemcy odeszli z tych terenów. Jestem za uszanowaniem takich miejsc. Tylko oby nie był to teren wielkości 10 ha. Bo wiadomo że pielęgnacja będzie kosztowała, a my nie jesteśmy narodem zamożnym. Kiedyś mieliśmy przyjaciół na wschodzie, dzisiaj mamy za oceanem co na jedno wychodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARY DINO(2009-10-22)
 • Jeśli stać biedną "Polskę" na utrzymywanie dziesięciny dla zbędnych w budżecie instytucji, rozdawanie im naszej ziemi za bezcen, to czemu te nędzne 10ha nie ma trafić dla tych którzy w niej spoczywają. A do pomocy w utrzymaniu porządku jak widać ręce też się znajdą.
 • Jasnowidzący Ty to ślepy chyba jesteś; D Historia to nauka i szacunek żadnej w niej roli nie gra. Szacunek to należy się człowiekowi i człowieczeństwu ten cmentarz jest dowodem właśnie braku takowego. Nie identyfikuje się z niemiecką historią ale mam szacunek dla wiedzy i umiejętności ludzkich niezależnie od nacji. Niemcy zniszczyli i ukradli tyle polskich dóbr kultury że ten Malbork i Frombork należą nam się jak psu kość. Jasno. .. .. masz dobre mniemanie o sobie nie jestem pewien czy słusznie; ) Ludzi macie za nic a kamienie i autka będziecie pieścić puki waszej próżności będą służyć
 • Szanowni Gamonie :erg, Heniu. jak zrozumiał Dino pisałem o więźniach nie o Niemcach. A msze jak wszyscy z autopsji wiemy nawet te ekumeniczne nie są w stanie zastąpić prawdziwego ludzkiego humanizmu, a ten najlepiej poznajemy po tym jak traktuje się żywych, bo dla nich rzeczywiście można coś zrobić. Martwi mają dużo czasu i nigdy nie odmawiałem im prawa do szacunku. I jeszcze z ciekawości zapytam o co chodziło z tym "dewiantem", nie pasuje wam chłopcy do modelu waszej małej zakłamanej ojczyzny, chętnie byście mnie na tym smentarzu zakopali; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ten pierwszy(2009-10-23)
 • cenzura jak w stalinowskim PRL
 • Ociemniały, to niby na czyjej ziemi siędzę? Tych jeńców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ten zły(2009-10-23)
Reklama