UWAGA!

Szczegóły są ważne. Pilnuj swojego

Elbląg, Szczegóły są ważne. Pilnuj swojego
(fot. Beata i Grzegorz Szymańscy)

To tytuł kampanii prewencyjnej, którą policjanci kierują do mieszkańców regionu. Poprzez bilbordy funkcjonariusze chcą zwrócić uwagę każdego, kto jest pasażerem komunikacji miejskiej, klientem sklepu, właścicielem roweru, na większą dbałość o swoje rzeczy. Portfelem, dokumentami, torebką, czy rowerem może zainteresować się złodziej, który w jednej chwili pozbawi nas tak ważnego dla codziennego funkcjonowania szczegółu, jak dowód osobisty, czy pieniądze na życie.

Policjanci z Olsztyna zatrzymali 30-letniego mężczyznę, który trudnił się kradzieżami kieszonkowymi. Robert R. działał w autobusach komunikacji miejskiej i miał nawet swoje ulubione linie. Funkcjonariusze udowodnili 30-latkowi dokonanie 11 kradzieży. Mężczyzna był już wcześniej karany za podobne czyny.
       Kilka dni później policjanci ze stolicy regionu i z Elbląga zatrzymali podejrzanych o kradzieże rowerów. W pierwszym przypadku dwaj sprawcy próbowali ukraść dwa rowery górskie stojące na klatce schodowej, w drugim 22-latek włamał się do piwnicy i także zabrał schowany tam jednoślad.
       Zatrzymani usłyszeli zarzuty i poniosą odpowiedzialność karną.
      
       Uciążliwa strata
       Podobne sytuacje, do których dochodzi w środkach komunikacji miejskiej, w sklepach, najczęściej są wynikiem tego, że pasażerowie autobusów, osoby pozostawiające swoje rowery przed blokiem na przysłowiową chwilę, czy klienci supermarketów często są zajęci, zaabsorbowani czymś innym. Nie zwracają uwagi na swoje rzeczy, nie przypuszczają nawet, że mogą być pilnowani przez złodzieja. Na ziemię dopiero sprowadza brak telefonu, portfela, a tym samym pieniędzy i dokumentów. Ta strata, niekoniecznie wysoka pod względem materialnym, jest dla każdego bardzo uciążliwa. Zgłoszenie kradzieży, wymiana dokumentów, zamka w drzwiach, czy zastrzeżenie karty w banku wymaga czasu i wielu formalności.
       Dlatego, jak przypominają funkcjonariusze, warto samemu zadbać o portfel, torebkę, czy rower - te ważne dla naszego codziennego życia szczegóły. Różnica po ewentualnej kradzieży, którą w kampanii wskazują policjanci, jest natychmiast dostrzegana i niewątpliwie dotkliwa, dlatego pilnuj swojego.
       Plakaty promujące kampanię można zobaczyć na stronie internetowej warmińsko-mazurskiej Policji oraz KMP Elbląg. Prezentację dotyczącą kampanii będzie można pobrać ze strony internetowej: www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl
      
      
       Kilka porad, by ustrzec się przed kradzieżą:
       - Unikaj sztucznego tłoku. Często wykorzystują go kieszonkowcy. Przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu, czy pociągu, powinniśmy mieć cały czas w zasięgu wzroku nasz bagaż;
       - Zabezpiecz swoje dokumenty i pieniądze, nie wkładaj ich do tylnej kieszeni spodni, torebkę, czy plecak trzymaj przed sobą;
       -  Nie demonstruj zawartości portfela;
       - Zwracaj uwagę na osoby znajdujące się obok ciebie, nie nawiązuj przygodnych znajomości;
       - Podczas zakupów nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, by nas okraść;
       - Nie zostawiaj roweru na balkonie, na klatce schodowej, przed blokiem.
       - Utrudnij złodziejom "pracę" i postaw na profesjonalne zabezpieczenie: warto skorzystać z mocnych łańcuchów i blokad. Dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu i kłopotu zabierze to złodziejowi tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower. Zadbaj również o to, aby twój rower był odpowiednio oznakowany. Dokonasz tego w najbliższej jednostce Policji. Rowery posiadające takie oznakowanie są łatwiejsze do identyfikacji i po kradzieżach były wielokrotnie odzyskiwane.
      
KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama