UWAGA!

Szczęśliwa dwunastka

Pomogą znaleźć pracę, przygotują do jej rozpoczęcia i przez pierwsze miesiące będą pilotować świeżo zatrudnionego pracownika. To zadania osobistych trenerów pracy osób niepełnosprawnych, które biorą udział w programie „Praca Wspomagana - równe szanse w życiu”.

Przez trzy lata projekt realizować będzie Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych. Nabór chętnych właśnie się zakończył.
     Wytypowanych zostało - zgodnie z założeniami - 12 osób, które będą miały teraz rok na podejmowanie działań ze swoim osobistym trenerem pracy. Jest ich sześciu, każdy ma dwóch podopiecznych.
     - Trener to ma być nie tylko opiekun, to człowiek do ciągłej dyspozycji, jak przyjaciel - twierdzi Jacek Kruszyński, trener pracy. - Musi to być profesjonalista, stąd specjalne szkolenia prowadzone m.in. przez specjalistów z Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, inicjatora pomysłu Pracy Wspomaganej.
     Są też już pracodawcy, którzy czekają na przyjęcie uczestników programu. W dwunastce znalazły się osoby z tej grupy niepełnosprawnych, którym najtrudniej jest znaleźć zatrudnienie - chorzy psychicznie i upośledzeni. I choć stereotyp raczej kojarzy tę grupę z niewybrednymi żartami, a nie ich możliwościami, to już wiadomo, że dwie elbląskie firmy zgłosiły chęć przyjęcia uczestników programu do pracy. Będzie to możliwe, kiedy trenerzy zakończą obserwację swoich podopiecznych wykonujących na razie pracę na zasadzie wolontariatu.
     - W przypadku niepełnosprawnych uczestników programu trzeba znaleźć zajęcie pod ich możliwości i umiejętności - mówi Monika Stępień-Delert, doradca zawodowy z ERKON.
     Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych jest jedną z 10 organizacji w Polsce, które otrzymały możliwość wprowadzenia tego nowatorskiego dla nas programu pracy wspomaganej. W województwie warmińsko-mazurskich uczestniczy w nim jeszcze powiat piski.
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama