UWAGA!

Szkolny strzał w dziesiątkę

 Elbląg, Ze strzelnicy korzysta około 70 uczniów
Ze strzelnicy korzysta około 70 uczniów (fot. SM)

Wiadomo, że uczeń po trudnym tygodniu w szkole musi jakoś odreagować. I LO wychodzi temu naprzeciw - uczniowie mogą po lekcjach wybrać się na strzelnicę. Stary szkolny strych został zaadaptowany na miejsce, w którym licealiści uczą się obchodzenia z bronią.

Grupa uczniów z I LO wyszła z inicjatywą odrestaurowania starej, zapomnianej przez wszystkich, szkolnej strzelnicy. Zagracony strych przeszedł prawdziwą metamorfozę: zamontowano stanowiska strzeleckie, oświetlenie oraz wyposażenie niezbędne do prowadzenia zajęć. - Strzelectwo cieszy się wśród młodzieży dużym zainteresowaniem. Przy okazji może miło spędzić czas, jest to również doskonała okazja do rozładowania emocji podczas przyjemnej zabawy - mówi Cyprian Wójciak, instruktor strzelectwa w I LO.
       Z roku na rok przybywa chętnych, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Obecnie strzela prawie 70 licealistów.
       - Strzelanie jest pasją. Jeżeli ktoś przychodzi na strzelnicę, to znaczy, że lubi ten sport. My traktujemy to jako hobby, przede wszystkim ma to nam sprawiać przyjemność. Jest to niezła alternatywa dla zajęć szkolnych, szczególnie, że panuję tu tak niesamowita atmosfera - mówi Michał Trzyna, uczeń I LO.
       Licealiści założyli klub sportowy "Sagittarius", aby reprezentować szkołę w zawodach. Ponadto szkoła posiada własne karabinki pneumatyczne, to w większości profesjonalny sprzęt, który jest idealny do szkolenia adeptów sportu strzeleckiego.
       - Chcemy rozszerzyć nasz szkolny klub o sekcję łuczniczą. Myślę, że mamy do tego warunki i warto to wykorzystać. Będziemy również próbowali nawiązać kontakt z wojskiem, aby w przyszłości rozpocząć zajęcia strzeleckie z ostrej amunicji. Musimy najpierw poczekać jednak na ukończenie wojskowej strzelnicy przy ulicy Łęczyckiej, w której to zajęcia te miałyby się odbywać - o przyszłości klubu mówi Cyprian Wójciak.
       Szkolni strzelcy mają na swoim koncie już kilka startów w ogólnopolskich zawodach, w których udało im się zdobyć wysokie miejsca.
       - W tym roku mój podopieczny zdobył pierwsze miejsce w konkurencji strzeleckiej Ogólnopolskich Zawodów Trójbojowych. Rok temu zespół pierwszego ogólniaka wywalczył na tych samych zawodach drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Cieszę się, że przy dobrej zabawie udaje nam się również osiągać małe sukcesy - dodaje Cyprian Wójciak.
       Dzięki strzelnicy uczniowie mają możliwość zapoznania się z bronią oraz mogą nauczyć się jej bezpiecznego użytkowania. Zdaniem młodych strzelców, jest to dyscyplina dla każdej, zrównoważonej osoby, bez względu na płeć czy wiek.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W latach 80-tych strzelaliśmy tam z kbks :)
 • Byly tam zajecia z PO w latach 80tych; to nie zaden zapomniany strych, tylko byla strzelnica szkolna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  M.....(2015-09-15)
 • Ja waliłem tam z bazuki i granatnika. .
 • O tak. Strzelało się tam pod komendą płk. Cabały.
 • ja tam strzelalem w latach 90tych, jak żył jeszcze pan Kalemba. ..
 • Strzelnica byla tam juz dawno temu, a kolko strzeleckie prowadzil pan Kalemba. Czesto jezdzilismy na zawody I zdobywalismy medale I puchary. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Dawnystrzelec(2015-09-16)
 • tak jak piszą niżej. .. sie strzelało już wcześniej. .. ja w latach 90 tych :) pozdrowienia dla pierwszo elowiczów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  terrence(2015-09-16)
 • Z profesorem Kalembą trenowaliśmy na strychu i jeździliśmy na zawody ponad 20 lat temu. Karabinki jak widzę nawet są te same. Strzelnica zarówno dla broni pneumatycznej jak i KBKS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  jawor29(2015-09-16)
 • Do Pana Cypriana Wójciak. Przy ulicy Malborskiej istnieje strzelnica przystosowana do strzelań z broni palnej centralnego zapłonu, ale tylko tzw. krótkiej, czyli pistoletów lub rewolwerów. Problemem pozostaje kwestia strzelań z broni tzw. długiej centralnego zapłonu. Są na terenie naszego miasta trzy Kluby Strzeleckie które mają broń, umiejętności, dostęp do strzelnicy i instruktorów do nauczania tego pięknego sportu. Zachęcam do poszukiwań w necie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  taurus29(2015-09-16)
Reklama