UWAGA!

Szukając tajemnic Warmii

 
Elbląg, Jednym z warmińskich miast jest Frombork
Jednym z warmińskich miast jest Frombork (fot. Sebastian Stawiński, Fotka Miesiąca, listopad 2014)

Warmia – kraina często niesłusznie postrzegana jako część Mazur, chociaż się od potężnego sąsiada istotnie różniąca. W krainie leżacej na wschód od Żuław przez dwa lata były przeprowadzane szerokie badania mające dać odpowiedź na pytanie: Quo Vadis Warmio? Nie doczekało się ono odpowiedzi.

W latach 2016 – 2017 na Warmii przeprowadzono badania terenowe, mające „na nowo” odkryć bogactwo kulturowe Warmii. Regionu, który istnieje jakby w cieniu potężnego sąsiada, czyli Mazur.
       - Krzywdą dla tego regionu było to, że długo funkcjonowało jako warmińsko – mazurskie – zwróciła uwagę Jagoda Semków, kierownik Działu Dokumentacji Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. - A przecież wiemy, że Warmia ma inne tradycje, inną historię niż Mazury.
       O tej swoistej „niepamięci” nt. Warmii świadczy małe zainteresowanie naukowców tą krainą. Poprzednie, duże badania Warmii, były przeprowadzone pół wieku temu.
       - Wcześniej, w latach 60., prowadzono szeroko zakrojone badania etnologiczne na Warmii. Wtedy też przeprowadzono je w południowych powiatach i wśród ludności pochodzenia polskiego. My poszliśmy dalej na północ, gdzie też to osadnictwo było trochę inne – mówiła Aleksandra Paprot – koordynatorka badań. - Podstawowym problemem naszych badań było to, w jaki sposób przedwojenna kultura warmińska ściera się z tym, co nastało po wojnie.
       Pewną ciekawostką jest fakt, że badaczom udało się przebadać tylko kilku autochtonów, których korzenie sięgają Warmii sprzed wojny. To właśnie na różnorodność kulturową Warmii badacze zwrócili największą uwagę.
       Na czym polega wyjątkowość Warmii? Przez wiele lat była to posiadłość biskupia, co oznacza, że rzymskokatolicki biskup warmiński sprawował tu zarówno władzę duchowną, jak i administracyjną, świecką. Tę przeszłość widać w niezliczonej ilości zabytków sakralnych,. I to właśnie o pozostanie tych zabytków w przestrzeni warmińskiej trzeba zadbać.
       - Teraz właściciele obiektów zabytkowych powinni robić badania naukowe. A oni nie zawsze widzą taką potrzebę, bo traktują te zespoły zabytków w sposób komercyjny – zwrócił uwagę Dariusz Barton, warmińsko – mazurski konserwator zabytków. - To właśnie wojewódzki konserwator zabytków musi tłumaczyć właścicielowi na czym tak naprawdę polega ochrona zabytków.
       Ważnym elementem projektu były tez spotkania z młodzieżą szkolną.
       - Nasi rodzice przybyli tutaj z różnych powodów i oni nie czuli się związani z tą ziemią w żaden sposób. Nasze dzieci, które dziś są już dorosłe pytają: jak było?, co było tu wcześniej. One czują się osobami pochodzącymi z Warmii – mówiła Jagoda Semków.
       Dziś w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” na konferencji podsumowano projekt „Quo vadis Warmio”. Prelekcje kolejnych wykładowców udowodniły, że Warmia jest tak samo piękna, jak i kryjąca jeszcze wiele tajemnic. Warto tez zauważyć, że w ramach projektu powstały filmy dokumentalne o Warmii, scenariusze lekcji dla szkół. Ukazała się też książka „Warmio quo vadis”, która dokumentuje dwuletni projekt. Warto też zwrócić uwagę, że materiał badawczy zebrany podczas trwania projektu z pewnością posłuży do powstania kilku prac naukowych dotyczących tej zapomnianej trochę krainy.
       -Światowid staje się tu po części placówką i badawczą, i naukową – mówił Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid, który projekt „Warmio quo vadis” przeprowadził.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tylko woj. Żuławskie nas uratuje ze stolicą w Elblągu. Frombork niech se będzie na Warmii.
 • Po. .o Was? Może o Podkarpaciu coś jeszcze wrzućcie.
 • Przeprogramować” Polaków Konferencja odbyła się w Polsce po raz pierwszy, awybór miejsca nie był przypadkowy. Jak powiedziała jedna z organizatorek, decyzja w tej sprawie podjęta została już dwa lata temu, a wynikała z przywiązania Polaków do tradycyjnych wartości, takich jak rodzina, małżeństwo, szacunek dla ludzkiego życia. Dlategomiędzynarodowe organizacje wspierające środowiska LGBTI nie szczędzą wysiłków i pieniędzy, by nas „przeprogramować”. Tylko w tym roku George Soros zasilił je bezprecedensową sumą 18 miliardów dolarów!
 • Powiem krótko lejemy na tą całą warmie i mazury. Elbląg historycznie nigdy nie był w warmii. Obca kultura nas nie interesuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  7
  Mieszkaniecy(2017-11-18)
 • Niech analfabeta "Mieszkaniecy", który wypowiedział się o laniu na Warmię i Mazury, mówi za siebie. To, że jesteś małym człowieczkiem o ciasnym światopoglądzie, który określa twoja szufladka w bloku nie oznacza, że inni też tak mają. Warmia jest ciekawa i zapomniana. Piękne, historyczne wioski, o których mało kto pamięta, a w nich stare drzewa, stare domy, stare, cudne kapliczki. Może Elbląg nie jest warmiński, ale nie oznacza to tego, że się takim ciekawym sąsiedztwem nie może interesować. Mam za sobą podróże warmińskie i nie żałuję ani jednej.
 • Dodam jedno: skandalicznie słabe nagłośnienie podsumowania projektu i jego efektów, które przecież są bardzo udane. Powstały takie fajne rzeczy, a jak przyszło co do czego, to wiadomości o zakończeniu akcji było jak na lekarstwo. Nie wspomnę o braku zaproszeń (oczywiście w charakterze słuchaczy, nie prelegentów) dla osób, które choćby częściowo brały udział w całym przedsięwzięciu. Może z 10 osób na widowni Światowida jest zatem zasłużona "nagrodą" za takie podejście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  Młot-na-idiotów(2017-11-18)
 • wystarczy rzucić fame o bursztynowej komnacie i niebawem zrobi się głośno o fromborku, to tak apropo dla tych co regionu nie znają:)
 • Młot na idiotow, jak tak nie podobają się ci elblazanie i nasza kultura Żuław i Powiśla to poszedl na olszryn. Warmie to my mamy w d.
 • Młot na idiotow, popatrz lustro i kogo widzisz a alfabet i koła. Nie ublizaj bo sam tępy jak,,,,,,,,.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Młot na idiotow (2017-11-19)
 • Elbląg - zapomiany (lub specjalnie pomijany przez Olsztyn), Warmia - zapomiana ( przyklejona do mazur), żuławy - zapomiane (szczególnie te elbląskie, czasami w Gdańsku ktoś wspomni o żuławach gdańskich w kontekście iż Gdańsk nie jest kaszubski), Delta Wisły również rozpowszechniona nie jest. Jaki z tego morał?? Żyjemy w regionie zspomianym, więc co się dziwić, że tu pustka i egzystencja.
 • Mało miasteczkowe myślenie
 • Jest takie powiedzenie "uderz w stół, a nożyce się odezwą. W tym przypadku w roli nożyc wystąpił antywarmiński idiota. Nie pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Młot-na-idiotów(2017-11-19)
Reklama