UWAGA!

Szukamy genetycznego bliźniaka. Dla Tadzika

Elbląg, Szukamy genetycznego bliźniaka. Dla Tadzika

Tadzik Suszek ma 14 lat. Jest urodzonym sportowcem, pasjonował się pływaniem, kajakarstwem, a ostatnio piłką ręczną. Tuż przed wyjazdem na obóz wakacyjny źle się poczuł. Zaniepokojona mama poszła z nim do lekarza. Przeprowadzono badania i postawiono diagnozę: ostra białaczka. Tylko przeszczep szpiku może uratować życie chłopca. Jutro (26 września) w szpitalu wojewódzkim w Elblągu każdy chętny będzie mógł zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców. Sprawdź, może właśnie ty jesteś genetycznym bliźniakiem Tadzika. A może podarujesz życie innej, chorej osobie...

Niestety, dawcy szpiku dla Tadzika nie znaleziono wśród jego najbliższych. Dlatego właśnie rodzina chłopca postanowiła zorganizować poszukiwania genetycznego bliźniaka na własną rękę. Jutro (26 września) w godz. od 10 do 12 oraz od 18 do 19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym każdy chętny będzie mógł zarejestrować się w banku potencjalnych dawców. Warunek: muszą być to osoby zdrowe, w wieku od 18 do 50 lat. Dzień Dawcy zaplanowany jest także na 12 października w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25 w godzinach: 11 – 17.
       Białaczka dotyka 6-9 osób na 100 tysięcy. Znalezienie genetycznego bliźniaka jest jak loteria. Prawdopodobieństwo "trafienia" wynosi 1:25 000. Właśnie dlatego tak ważne jest powiększanie bazy potencjalnych dawców.
       - W bazie Poltransplantu na koniec sierpnia 2013 r. zarejestrowanych było 487 tys. 369 osób. W tym roku, z tego zasobu, szpik do przeszczepu pobrano 391 razy – informuje dr Katarzyna Chylińska-Wachnianyn, koordynator ds. Transplantologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. - Znaczącą bazą dysponują także DKMS - 367 tys. 130 oraz Fundacja Urszuli Jaworskiej – 11 tys. potencjalnych dawców. Są również mniejsze bazy, przy klinikach. Dawców szuka się także w bazach zagranicznych ośrodków.
       Darem życia jest nie tylko szpik. W Polsce wielu chorych czeka na przeszczep serca, wątroby, płuc czy nerek.
       - W pierwszej kolejności na zgodność badana jest najbliższa rodzina – wyjaśnia dr Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. - W wyjątkowych przypadkach dawcą może być osoba szczególnie emocjonalnie związana z biorcą, np. przyjaciel. Tak reguluje prawo, by nie dochodziło do sprzedaży narządów.
       Lepiej jednak przyjmuje się przeszczep od dawcy żyjącego.
       - To naturalne, bo okres, w którym narząd pobrany do przeszczepu pozostaje bez ukrwienia jest krótszy niż u dawcy martwego – stwierdza dr Chylińska-Wachnianyn. - Taki narząd lepiej się przyjmuje, ale i lepiej funkcjonuje.
       W Elblągu przeszczepu się nie przeprowadza. Najbliższe ośrodki to Gdańsk (nerki) i Warszawa (wątroba).
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • podajcie kakretnie grupe szpiku ktory bedzie pasowal a wsrod swoich znajomych popytam. .. .. Tadzik trzymaj sie damy rade----przekazcie m, u to
 • Nie ma czegoś takiego jak konkretna grupa szpiku. To nie jest jak z grupą krwi. Każdy może przyjść i się zarejestrować. Może na świecie będzie ktoś zgodny, kto będzie potrzebował jego pomocy. Ale oby nie. Oby bliźniak genetyczny był zdrowy.
 • I dodam jeszcze, że w przypadku zgodności szpiku dawcy z biorcą - grupa krwi nie ma tu nic do rzeczy. Mogą być różne.
 • jestem zapisany w bazie DKMS-u, polecam to wszystkim. Jeszcze jedno do autora artykułu szanowyny Panie/ Pani A jeśli chce Pan/Pani zachęcić potencjalnych dawców to po co dodatek o przeszczepach narządów który kończy cały tekst stwierdzeniem, że lepiej od żywego niż martwego. Proszę się zastanowić co zostaje z przekazu w głowie czytelnika. .. właśnie to że dawca może być też martwy, a chyba każdy wie że będąc dawcą szpiku nie ma żadnego ryzyka to przecież tak jak pobranie krwii. Kochani zapisujcie się bo w tej walce liczy się też czas. Jestem przekonany że chłopak ją wygra bo jest młody i silny, ale trzeba mu w tym pomóc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  MarcinJe(2013-09-25)
 • jesteśmy w szpitalu, Tadek czyta Wasze wpisy i bardzo Wam dziękujemy.
 • Tadzio!Lezycie w Gdansku?
 • jesteśmy z wami. .. .. trzymamy kciuki. .. .. Tadziu udostępnij swoją stronę na f dla wszystkich, będziemy Ciebie tam wspierać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  rodziceklVc(2013-09-25)
 • Ja również jestem zapisana jako potencjalny dawca w bazie DKMS bardzo się cieszę, że jest nas coraz więcej- każdy z nas może się za darmo zapisać, przeszczep nie boli ! proszę niczego się nie obawiać. .. To jest najwspanialsza rzecz jaką może uczynić jednostka - PODAROWAĆ ŻYCIE DRUGIEMU- rejestracja trwa kilka minut :) Ja z niecierpliwością czekam na telefon, że mogę komuś pomóc ! a co do młodego da rade- pamiętaj wiara czyni cuda !! widziałam również jak ludzie na Facebooku robią akcję, wiele osób udostępnia plakat :) więc i Twój dawca się znajdzie !! :) Kochani rodzice pomyślcie może o krótkim nagraniu chłopca nawet telefonem, że szuka genetycznego bliźniaka - zawsze film wpływa bardziej na człowieka :) wpuście w internet :) niech ludzie wiedzą, że jest wiele osób, które czekają właśnie na ICH szpik.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  JudytaG.(2013-09-25)
 • na pewno jutro się zgłoszę, trzymam kciuki za chłopca
 • Hej wszystkim. to bardzo szczytny cel, warto to zrobić. Ja poddałam się badaniu wczoraj w Gdańsku, Tadziu to dla Ciebie.
 • życzę aby udało się państwu znależć dawcę. chociaż nie znam całym sercem jestem w wami. Tadziu niech moc będzie z Tobą. Pozdrawiam Edyta
 • Czy orientuje się ktoś czy nadciśnienie tętnicze (pod kontrolą) jest przeciwskazaniem do bycia dawcą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bodek1(2013-09-25)
Reklama