UWAGA!

Tak, jesteśmy wspaniali

 Elbląg, Grażyna Słomka
Grażyna Słomka (fot. arch, portEl)

Od lat mówi to Niemcom poprzez festiwal filmowy, którego jest inicjatorką. W tym roku doceniono ją za promowanie kultury polskiej, ale i prowadzenie dialogu, który przyczynia się do pogłębiania stosunków polsko- niemieckich. Pochodząca z Elbląga Grażyna Słomka otrzymała niemiecką nagrodę Dialogu, przyznawaną przez wszystkie towarzystwa polsko- niemieckie.

Nagroda ta istnieje od 2005 r. i jest przyznawana za działania na rzecz  pogłębiania stosunków polsko-niemieckich i za zaagażowanie w porozumienie narodów i kultur. W tym roku, obok Grażyny Słomki nagrodę tę otrzymał również Adam Krzemiński, germanista, wieloletni redaktor tygodnika Polityka.
       Pochodząca z Elbląga laureatka otrzymała swoje wyróżnienie za swoje zaangażowanie na rzecz popularyzacji polskiej kinematografii na terenie Niemiec. Stworzony przez nią festiwal Filmland Polen, odbywa się od 2001 r. na terenie północnych Niemiec i umożliwia niemieckiej publiczności zapoznawanie się z najnowszymi polskimi filmami fabularnymi, dokumentalnymi i dla dzieci. Od 2008 r. patronat honorowy nad projektem sprawuje Ambasada Rzeczpospolitej.
       - Myślę, że głównie chodzi o to, abyśmy tutaj, na terenie Niemiec, bardzo dobrze reprezentowali Polskę, czyli mówili Niemcom: tak, jesteśmy wspaniali. I ja to robię w zakresie promocji polskiego kina – wyjaśnia Grażyna Słomka. – Nie tylko organizuję festiwale, piszę do również do prasy o polskich filmach i muzyce. Ja nie pracuję dla nagród, jestem pochłonięta swoją pasją. Przyjechałąm do Niemiec, musiałam zacząć coś robić, więc zaczęłam promować kulturę polską. Najpierw były to sporadyczne pokazy, które przerodziły się w festiwal.
       Ten rok dla pochodzącej z Elbląga działaczki kultury jest zdecydowanie szczęśliwy – w kwietniu otrzymała Złotą Sowę – prestiżową nagrodę środowiska polonijnego, a we wrześniu nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za promowanie polskiego kina za granicami kraju.
       – Cieszę się, że po 17 latach pracy w tym roku mam wysyp nagród. Zmotywowało mnie to do dalszej pracy – dodaje laureatka.
      
      
***
Grażyna Słomka – z wykształcenia filmoznawca i reżyser, absolwentka Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Pracowała jako dziennikarz telewizyjny i radiowy w Elblągu, prowadziła wypożyczalnię kaset wideo i kino z DKF. Od 1981 r. kierowała kinem Światowid, a także pracowała w ówczesnym Elbląskim Ośrodku Kulturalnym. Od 1995 r. mieszka w Hanowerze, gdzie aktywnie działa na rzecz promocji polskiego kina, jest również dziennikarką radiową i prasową.

      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama