UWAGA!

Taki herb chluby nie przynosi

 
Elbląg, Taki herb chluby nie przynosi
fot. Anna Dembińska

W Elblągu jest wiele charakterystycznych budynków, które stały się już wizytówką miasta, ale czy zwykły kiosk może zostać kolejną miejską ikoną? Niewątpliwie tak, jeżeli jest od wielu dekad mocno związany z elbląską historią. Tym bardziej że na jego szczycie widnieje kuta chorągiewka z herbem miasta, niestety bardzo zaniedbanym.

W pędzie codziennego dnia często nie zauważany piękna architektury, jaka nas otacza. Przykładem są dawne miejskie kioski, których dachy są zwieńczone kutymi chorągiewkami wiatrowymi w kształcie herbu Elbląga. - Na terenie miasta powstały cztery takie budowle. We wszystkich tych obiektach prowadzona była sprzedaż detaliczna prowadzona przez Miejski Handel Detaliczny. Z byłych kiosków zachowały się dwa: przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Zbyszka Godlewskiego oraz Bożego Ciała z Królewiecką. Kioski zmieniły swój wygląd, ale symbole miasta na dachach pozostały – opowiada Karol Wyszyński z elbląskiego PTTK.
       - Niestety, te symbole są mocno zaniedbane. Zobaczcie, jak zardzewiały jest herb miasta na kiosku przy ul. 1 Maja – zwrócił uwagę jeden z naszych czytelników.
       Obiekty zostały wybudowane po wojnie, nie znajdziemy ich bowiem na żadnych fotografiach sprzed 1945 roku. Miejskie kioski przeżywały rozkwit w czasach PRL-u, kiedy można było w nich nie tylko zrobić zakupy, ale również napić się piwa. Nieruchomości są własnością miasta, nie są wpisane do rejestru zabytków. Jak ustaliliśmy kiosk przy ul. 1 Maja dzierżawi Wojewódzka Handlowa Spółdzielnia Inwalidów w Elblągu. Chcieliśmy zapytać przedstawiciela spółdzielni o to, czy herb zostanie odnowiony, ale nie udało nam się niestety z nim skontaktować. Może publikacja zdjęcia nakłoni dzierżawcę do odnowienia herbu?
      
Michał Skorupa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama