UWAGA!

Tancerze pomagają małej Liwii w walce z nowotworem

Elbląg, Liwia dzielnie walczy z chorobą
Liwia dzielnie walczy z chorobą (fot. archiwum prywatne)

Liwia ma 8,5 roku. Jest wesołą i pełną energii dziewczynką. Od ponad trzech lat zmaga się z nowotworem tkanek miękkich. Przeszła już operację usunięcia chorej skóry na ramieniu. Teraz czeka na kolejne wyniki histopatologiczne. W walce z chorobą pomaga jej taniec i elbląscy tancerze, którzy 12 kwietnia organizują charytatywny pokaz. 

- Córeczka urodziła się ze zmianą na rączce, ale przez 5 lat lekarze pierwszego kontaktu i dermatolodzy, u których byliśmy bagatelizowali ten problem – opowiada Kamila Domagalska, mama Liwii. - W piątym roku życia zmiana bardzo mocno stwardniała, bardzo urosła. Po pierwszym USG trafiłyśmy już z podejrzeniem guza do szpitala, a później to już szybko popłynęło. Po wycinkach, po pierwszej histopatologii zaczął się nasz koszmar.
       Liwia przeszła pierwszą operację resekcji z przeszczepem skóry. – Teraz walczymy z podejrzeniem wznowy na plecach – mówi pani Kamila. - Lekarze robią wszystko, żeby nie musieć jej ciąć ponownie, ponieważ resekcja byłaby duża, z kolejnym przeszczepem.
       Mimo przeciwności Liwia bardzo dobrze znosi sytuację, w której się znalazła. W miarę możliwości chodzi do szkoły, a dodatkowo tańczy w Studiu Tańca Hipnotic. Jak mówi jej mama, jest w pełni świadoma wszystkiego, co się wokół niej dzieje.
       - Jest taka zasada, że dzieciom na onkologii mówi się prawdę – opowiada pani Kamila. - Rozmawia się z nimi. Wbrew pozorom tak jest łatwiej, zwłaszcza dzieciom.
       Jak się okazuje taniec, to nie tylko przyjemność, ale również rehabilitacja. – Córka musiała bardzo dużo ćwiczyć, żeby odbudować wszystkie warstwy mięśni na rączce – mówi Kamila Domagalska. - W jej pokoju nie ma szafy z ubraniami, jest natomiast drabinka gimnastyczna i inne pomoce do ćwiczeń.
       Do pani Kamili zwrócił się trener Liwii Piotr Beńko, który postanowił pomóc swojej podopiecznej i zorganizował charytatywny pokaz taneczny na rzecz Liwii. W trakcie pokazu wystąpią praktycznie wszystkie szkoły tańca, które są w Elblągu.
       – Widzowie będą mieli okazję zobaczyć balet, taniec towarzyski, hip-hop, disco i taniec współczesny – wyjaśnia Piotr Beńko. – Na scenie nie będzie rywalizacji. To będą pokazy tańca w trakcie których będą zbieranie pieniądze na rzecz Liwii. Pokaz charytatywny odbędzie się 12 kwietnia w sali kinowej CSE Światowid od godz. 11.
       - Ja nieśmiało podchodziłam do tego tematu, bo łatwiej jest pomagać komuś niż otrzymywać pomoc – mówi mama Liwii. - Cały czas przekonuję się, że otacza mnie coraz więcej dobrych, bezinteresownych osób. Będę się cieszyła z każdej złotówki. Pieniądze będą przeznaczone tylko na cele medyczno-lecznicze i pielęgnacyjne. Całym sercem chcę wierzyć, że uda nam się uniknąć tej drastycznej operacji, bo gdyby miała się odbyć, to będzie bardzo trudna i nie daje gwarancji braku kolejnej wznowy. Mam nadzieję, że znajdzie się sposób, żeby chociaż zatrzymać - jak my rodzice dzieci onkologicznych to mówimy - tego „dziada”, którym jest nowotwór. Liwia marzy o normalności, życiu bez szpitali, bólu, strachu. Będę o to walczyć ze wszystkich sił.
      
Karolina Król
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama