UWAGA!

Teraz ja - Tej powodzi można było zapobiec

2017-09-27
Aktualizowany 2017-09-27 10:00
 
Elbląg, Tej powodzi można było zapobiec
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Nikt nie jest i nie był zdziwiony wylaniem Kumieli wskutek intensywnych opadów deszczu, jakie nawiedziły nas 18 września. Ta niepozorna rzeczka w ciągu kilkudziesięciu lat nieraz pokazała swoją siłę. Nic nie nauczyliśmy się z poprzednich doświadczeń, czego wynikiem było m.in. zbyt późno wydane zarządzenie o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego.

Już wcześnie rano, 18 września, było widać, ile wody schodzi z Bażantarni, szczególnie przy wodospadzie i w samym parku Dolinka. Można było już być przygotowanym do stawiania zapór czy rękawów. Oczywiście nikt nie ma żadnych pretensji do strażaków, ale do włodarzy miasta. Rozumiem, że uratowanie szpitala na ulicy Jaszczurczego i stacji Statoil przed zalaniem to priorytet, ale ile razy mieszkańcy al.Grunwaldzkiej i ul. Zw. Jaszczurczego mają być zalewani? Mieszkańcy nie chcą pomocy po, ale przed powodzią. Dlaczego wcześniej elbląskie wodociągi nie przeprowadzały czyszczenia studzienek, kanałów burzowych i deszczowych, a jeśli takie czynności po wcześniejszych ulewach były, to w jakim zakresie? Gdzie się podziały firmy melioracyjne, które za komuny i jeszcze we wcześniejszych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia dbały o kondycje rowów melioracyjnych i nie tylko? Rowy zarośnięte, a i niektóre zaorane przez rolników dla powiększenia areału.
      
       Panie Prezydencie, Niemcy, budując basen w Elblągu nie mieli na myśli tylko rozrywki, ale miał on też pełnić rolę zbiornika retencyjnego, aby chronić miasto. Widocznie w tamtych czasach decyzje były podejmowane szybciej. I to nie jest żaden mit, jak to Pan Prezydent powiedział. Warto zauważyć, że niektórzy z radnych już od wielu lat zasiadają w Radzie Miasta, a obecny prezydent był wiceprezydentem przez kilkanaście lat i nie zrobili oni nic, aby ustrzec mieszkańców przed ponownym zalaniem. Wyregulowanie odcinka Kumieli nie uchroniło miasta przed powodzią. Widocznie nasi włodarze mają złych doradców z zakresu hydrologii. Może wystarczyłoby zażądać raz w roku od odpowiednich instytucji protokołów z przeglądu studzienek, kanałów burzowych itp.? Tu jako przykład można podać przegląd znaków drogowych, usytuowania przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych, który ma wykonać specjalnie powołana komisja przez Pana Prezydenta Wróblewskiego. Tylko, że ta komisja powstała po opublikowaniu elbląskich bubli w jednym z portali internetowych. Lepiej późno niż wcale. Panowie Prezydenci, spotkania z mieszkańcami, to taka sztuczka wyborcza poprzednich i obecnych władz. Nic z tego nie wynika. Dobra rada, trzeba urzędników grupami fizycznie wysłać w teren, nie na salę szkolną, tylko w teren.
      
       Wycena strat popowodziowych wyniosła 14 mln zł. Przyjrzyjmy się tej niby wycenie: trzy kładki (w tym dwie drewniane) wyceniono na milion złotych, a niektóre obiekty dziwnym trafem są na tej liście. Mając na uwadze wcześniejsze cofki i wylania Kumieli, zadajmy sobie pytanie, ile można by było zrobić za te czternaście milionów?
      
Mex.
Liczba publikacji: 34
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.3 6 43

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ale bzdury. .. .. człowieku! Pokaż mi kiedy tyle wody na metr kwadratowy spadło kiedykolwiek w Elblągu w takim samym czasie?! Miałeś biologię, fizykę, chemię i matematykę w szkole podstawowej?! Ogarnij się bo tekst typowo polityczny z cyklu wszytko dobre aby mu przy. .. lić? Idzie mroźna zima wiedzą wszyscy co potem też będziemy pisać można było mroźnej zimie zapobiec?! Ogarnij się sex to samo zdrowie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25
  66
  Kat.,Na.,Idiotów(2017-09-27)
 • Prawda jest taka że Niemcy umieli wykorzystać odkryty basen. Wystarczyło by teraz wybudować małą zaporę która nadmiar wody kierowała by z Kumieli do basenu. Powiększyć rury zasilające aby basen mógł być napełniany o wiele szybciej niż teraz. Raz na rok robić przegląd czy wszystko działa i powodzi można by było uniknąć. Rozwiązanie na pewno o wiele tańsze niż szkody jakie powoduje powódź i do tego można je stosować na przyszłe lata, nie tylko w czasie potężnych opadów ale też i wiosennych roztopów.
 • Bardzo dobry artykuł. Magistrat doniósł w dzień wylania Kumieli, że rozważany jest pomysł otwarcia śluzy i wypełnienia wodą basenu przy ul. Spacerowej. Magistrat doniósł, że pojemność tej niecki to 70 tys. metrów sześciennych. To ogromna liczba. Oczywiście za mała aby pomieścić całą wodę jaka płynęła Kumielą i wylała się z koryta, ale wystarczająca aby dać czas wezbranym wodom spłynąć bezpiecznie do Kanału Elbląskiego, obniżając znacząco poziom wody w niej. Zabrakło tradycyjnie wyobraźni i elementarnej odwagi u włodarzy Elbląga. A może się rychło okaże, że śluzy były pordzewiałe i zdewastowane, uniemożliwiając ich otwarcie?
 • Klepiesz bzdury jak mało który
 • Szok i zdumienie
 • @kek - Pamiętać należy, że basen przy ul. Spacerowej już niedługo przestanie pełnić funkcję zdewastowanego i zarośniętego zielskiem zbiornika. Będzie tam ośrodek rekreacyjny, bez możliwości spełnienia funkcji zbiornika retencyjnego. Pozostaje tylko dbanie o drożność rur kanalizacyjnych, przepustów wodnych, studzienek itp.
 • Można się zgodzić z autorem, tylko jest jeden problem, który Pan podaje a on nie ma nic wspólnego z powodzią. Studzieki, wpusty kanalizacyjne nie mają nic do powodzi, jeżeli rzeka i jej koryto do której między innymi odchodzą wody deszczowe, są wypelnione po brzegu woda, to żaden system kanalizacyjne sobie nie poradzi, bo woda po prostu nie ma jak odplynac i tyle. Problem jest bardziej złożony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  4
  anemia(2017-09-27)
 • Kolejne zamulanie Elblążan przez, ,sprawieliwych i prawych, ,. .. .. jak przekopią Mierzeje Wislana to w Kumieli będziepłynał miód?
 • @kek - Pisałem o tym kilka lat temu, ale nikt tego do głowy nie wziął. Nawet tydzień przed powodzią rozmawiałem na stopie towarzyskiej z panem z urzędu o wykorzystaniu basenu do różnych celów, miedzy innymi jako zbiornik wody. Teraz ja się śmieję, bo nie musiałem długo czekać by pogada potwierdziła moją rację :)
 • w tamtych czasach Elbląg nie był tak zabetonowany jak dziś, nadmiar wody wsiąkał w glebę, dziś spływa po asfalcie. Tak to jest jak się betonuje każdy wolny kawałek ziemi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  4
  Art:)(2017-09-27)
 • Kolego nie ma w elblagu kanału elblaskiego, jest rzeka elblag, tyle i aż tyle z temacie znawców przeciwpowodziowych
 • Powiem tak, za Niemca też była taka powódz, za komunistów również. I co na to odpowiesz MEX?
Reklama