UWAGA!

Telefon Zaufania z innego finansowania...

 Elbląg, Telefon Zaufania z innego finansowania...
Fot. pixabay.com

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadziła Telefon Zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży przez 13 lat – i niedawno został on pozbawiony państwowego finansowania. Internauci uratowali inicjatywę w kilka godzin, a na stronie internetowej zrzutki jest już ponad 1 mln 700 tys. zł... Dostęp do takiej i podobnej pomocy pozostaje niezwykle istotny - również w naszym regionie.

Zrzutka jest dostępna tutaj. Temat niewystarczającej dostępności pomocy psychiatrycznej i psychologicznej nowy nie jest, także w naszym województwie. W zakładce „Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” na stronach NFZ można znaleźć „wykaz ośrodków I stopnia referencyjnego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” (nie będziemy tu już wchodzić w kwestie, czym jest referencyjny system i jak jest stopniowany - jak to ma wyglądać, informują strony rządowe). Przy warmińsko-mazurskim NFZ widnieje w tej kategorii jedenaście świadczeniodawców. W Elblągu jest to jedynie Stowarzyszenie katolicki ruch antynarkotyczny "karan".

W raporcie NIK z 2020 roku o dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży można było przeczytać m. in. o braku dziennego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w warmińsko-mazurskim. W województwie liczba psychiatrów dzieci i młodzieży przypadających na 1 tys. pacjentów małoletnich wynosiła... 1, 57. Dodajmy, że okres objęty kontrolą obejmował lata 2017-2019, cały raport znajdziemy tutaj.

- W sytuacji, gdy dotknięte zaburzeniami psychicznymi dzieci nie otrzymają odpowiedniej opieki i wsparcia, to problemy, które mają, mogą trwale odcisnąć się na całym ich życiu. Minister Zdrowia przygotował nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wprowadzający trzy poziomy referencyjne placówek realizujących świadczenia opieki psychiatrycznej dla pacjentów w wieku rozwojowym. Wdrażanie nowych rozwiązań rozpoczęło się już po zakończeniu kontroli NIK i powinno przyczynić się do poprawy dostępności świadczeń – pisali autorzy tego raportu.

Oby ta dostępność świadczeń rzeczywiście sukcesywnie się poprawiała. Zaznaczmy w tym miejscu, że od niedawna Dziecięcy Telefon Zaufania (800 12 12 12) i pomocowy czat internetowy całodobowo działają przy Rzeczniku Praw Dziecka. Jednak internauci najwyraźniej postanowili nie ryzykować i wspólnymi siłami zrzucić się na pozbawiony publicznego finansowania numer 116 111.

- Czas działania infolinii: 24/7. Zespół: 65 osób - (psycholodzy), w tym 18 na umowie o pracę, pozostali na zlecenie lub B2B, 14 stażystów (absolwenci lub studenci ostatniego roku psychologii i pokrewnych kierunków). Budżet na 2022 : ok 3,5 mln zł samych kosztów merytorycznych (w trybie 24/7) – tak wyglądają założenia zbiórki. - Uratujmy dzieci, które być może będą żyć tylko dlatego, że na czas dodzwonią się i dostaną pomoc. Pomoc oferowaną przez profesjonalistów – czytamy na zrzutka.pl.

- W tej chwili telefon działa wyłącznie dzięki hojności indywidualnych obywateli, prywatnych fundacji i firm. Jednak w sytuacji braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony budżetu państwa, a także wysokiej inflacji, jego dalsze działanie w trybie 24/7 nie będzie możliwe, co pozbawi wiele dzieci szansy na pomoc, także w dramatycznych sytuacjach. W innych krajach członkowskich UE poziom finansowania z funduszy publicznych mieści się w przedziale 13-100 proc. rocznego budżetu działania linii 116 111. Dlatego apelujemy o współfinansowanie telefonu ze środków budżetu państwa! Dzieci liczą na to wsparcie – czytamy w ostatnim apelu fundacji skierowanym do premiera, który cały czas można podpisywać. Apel zawiera też dane - W ubiegłym roku, działając w trybie 24/7, przeprowadziliśmy 57621 rozmów (a i tak byliśmy w stanie odebrać tylko ok. 1/4 przychodzących połączeń), odpowiedzieliśmy na 9232 wiadomości online. Liczba interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka rośnie z roku na rok. W 2018 r. było ich 346, w 2019 – 519, w 2020 - 747, w 2021 - aż 823 – wskazuje Monika Sajkowska, szefowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Przez 13 lat w ramach funkcjonowania linii 116 111 odebrano ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedziano na ponad 92 tys. wiadomości i przeprowadzono ponad 3,3 tys. interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Dodajmy, że docelowo numer 116 111 ma działać we wszystkich krajach UE.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nikt nie stoi, wszyscy dobrze się bawią A może właśnie teraz Na pewno ktoś, na pewno ktoś umiera I w czyichś ramionach wylewa łzy Czy pomyślałeś, że to mógłbyś być ty. Byłam takim dzieckiem, które potrzebowało takiego telefonu. Wtedy jednak jeszcze tego nie było. Jest to bardzo potrzebne.
 • Ubierała się na czarno i lubiła śpiewać Kochała się w kwiatach motylach i drzewach Była zawsze szczera i często się śmiała Choć była ładna przyjaciół nie miała W zeszycie pisała najskrytsze sekrety Lecz od śmierci matki przestała niestety Żyła z ojcem sama choć bił ją czasami Mówił "jesteś nikim"i gwałcił nocami Nie chciała już żyć nie wiedziała po co Wybaczyła ojcu, że gwałcił ją nocą Wzięła garść tabletek bo to nic nie boli Połykając wszystkie zasnęła powoli "Chcę być aniołem"umierając śniła Rozłożyła skrzydła oczy otworzyła Lecz zobaczyć Boga nie było jej dane Rzekł ojciec "moje dziecko jest odratowane"Nie doszukuj się złych morałów w tej historii Na jej zakończenie jest wiele teorii Dostała nową szansę choć chciała być w niebie Co będzie dalej zależy od Ciebie Dla mnie zakończenie jest pełne nadziei Ona się zmieniła Jej ojciec się zmieni I zapisze ostatnie zdanie w swym zeszycie "Mogło mnie tu nie być choć tak kocham. .. życie"
 • Przecież wiadomo że przez te horendalne kary, mandaty i grzywny ludzie w biedzie popadną w desperacje i niejeden odbierze sobie życie. No przepraszam, życie drożeje, czynsz, usługi, paliwo, gaz, prąd itd a pensja 2400- 2800 gdzie nie można powiązać końca z końcem i niech tu jakaś niedopłata albo mandat dla młodej osoby a statystyki będą wykręcać na potęgę, niech tu jakieś wykroczenie (wykroczenie a nie złamanie prawa)i już długi na całe życie. Teraz likwidują wszystko co jeszcze było promykiem nadziei dla potrzebujących w tym dzieci i młodzieży. Młodzież zawsze dzwoniła do telefonu zaufania dla dorosłych tak jak i dzieci. Przez te likwidacje i drakońskie prawo DOBIJACIE naród i niszczycie pomoc dla młodzieży i dorosłych ale mam nadzieję że odpowiecie za to w przyszłości.
 • RobertKoliński Akcja niestety polityczna - z obu stron. Z jednej, rzecz jasna reżimowej, która systematycznie gnębi od kilku lat wszelkie przejawy działalności pozarządowej, w każdej praktycznie formie (kobiety, uchodźcy, elgiebety, dzieci etc. ), z drugiej natomiast władz tej fundacji, które robią szopkę z dziećmi w tle, promując przy tym propagandowo Szymka "Sam Mam Dwie Fundacje"Hołownię. Rząd PiS się tu głupio podkłada, a neoliberał POtem wściekle ujada; #dyletanci; Hashtagi: #AtoPolskaWlasnie, #hajs, #fundacyje, #DzieciNiczyje;
 • Gdzie Teofil i Lucyna?
 • może państwo pomyśli nad legalną eutanazją w szpitalu dostajesz zastrzyk i cheja a nie wieszać, podcinać żyły czy coś innego wymyślać aby skończyć z tym życiem. Tak to już jest jedni mają inni nie jedni są bogaci inni biedni jedni są mądrzy a inni głupi, jedni chcą żyć a inni chcą z tym życiem skończyć. Państwo mogłoby się postarać aby to się odbywało w humanitarny sposób a nie perfidnie tylko zdzierać podatki, szczuć policją, na siłę wyszczepiać trucizną itd szkoda gadać
 • @Pil - Skorupa stoi w kolejce pod MOPSEM
 • Proszę zaktualizować wiedzę - w Elblągu nie ma już MOPSu.
 • Gdzie moralność i empatia u tej władzy!!! Sami oplywaja w dostatki czerpiąc z publicznych pieniędzy, trwoniac pieniądze publiczne na rozbudowaną administrację i nieprzemyslane inwestycje, a na telefon zaufania żałują. Wstyd to chyba zbyt delikatne słowo w tym przypadku. Hashtagi: #Beta9
 • duzo attykułów pisała jedna osoba to widać po stylu a szkoda
 • @RobertKoliński - Jestem pewny że masz orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej
 • Jeśli ktoś ma odrębne zdanie od Twojego, nie oznacza to, że jest głupcem. Dodatkowo wypominanie komuś choroby, na którą nie ma się wpływu jest tak samo niestosowne jak np śmianie się z chorych dzieci. I to pod artykułem o telefonie zaufania. Wstydź się, o ile znasz takie uczucie.
Reklama