UWAGA!

Ten dom warto uratować

 
Elbląg, Kamila Weinert z dziećmi i mamą Katarzyną wierzą, że wrócą do swojego domu,
Kamila Weinert z dziećmi i mamą Katarzyną wierzą, że wrócą do swojego domu, fot. Michał Skroboszewski

Do przeprowadzki zmusiła ich sytuacja życiowa. Zakasali rękawy i własnymi siłami przerobili starą oborę na dom. Szczęście w nowym lokum nie trwało zbyt długo. Podczas ostatnich ulew dach zaczął przeciekać, a deszcz doszczętnie zniszczył wnętrze domu. By mogli z powrotem tam zamieszkać, potrzebna jest nasza pomoc.

Dom jest obecnie w opłakanym stanie. Na ścianach wyszedł grzyb, panuje wilgoć, a podczas opadów deszczu cały dom stoi w wodzie. Niedawno odpadł kawałek sufitu, a po instalacji elektrycznej leje się woda. To zmusiło młodą rodzinę Weinertów z Krzewska do wyprowadzki. Musieli wynająć mieszkanie, a na życie ledwo wystarcza z jednej pensji. - Mamy nadzieję, że jest to sytuacja tymczasowa, bo na wynajem nas nie stać – mówi Kamila Weinert, mama dwóch małych chłopców. - Ja nie pracuję, ponieważ wychowuję dzieci. Chłopcy mają rok i cztery miesiące oraz dwa miesiące. Jesteśmy młodym małżeństwem, mąż obecnie jest na stażu. Trudno jest nam prosić o pomoc, ale znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji i sami nie damy rady tego naprawić – dodaje.

  Elbląg, Żywioł doszczętnie zniszczył dom,
Żywioł doszczętnie zniszczył dom, fot. Michał Skroboszewski

W domu mieszka także mama Kamili Weinert wraz z siedmioletnią córką, Eweliną. Obecnie dziewczynka przeniosła się razem ze starszą siostrą do wynajmowanego mieszkania. - Wcześniej wynajmowaliśmy mieszkanie, ale właściciel domu kazał nam opuścić budynek – mówi Katarzyna Aleksandrowicz, mama Kamili. - Postanowiliśmy więc z obory, którą odziedziczyłam po ojcu, zrobić dom.Mieliśmy cztery miesiące na to, żeby postawić ścianki, zrobić dach, doprowadzić wodę. Pewnego dnia zaczęło kapać w łazience, zakupiliśmy deski, watę i poprosiliśmy znajomego, żeby poprawił dach. I tak poprawił, że zepsuł. Zrobił gorzej, jak było. Zaczęło lać się po całym domu. Woda zaczęła kapać po instalacji, wszedł grzyb i wilgoć.

Na początku próbowano ratować dom, pomogła gmina, strażacy, na dach położono plandeki, ale wszystko na nic, bo podczas kolejnej ulewy dom znów zalało. - Dziś spadł deszcz i znów w pokoju i w kuchni leci – mówi pani Katarzyna. - Wanienka stoi na łóżku, bo centralnie na łóżko się leje.

W pomoc rodzinie zaangażowała się grupa Oddam Obiad. Zorganizowała fachowców, którzy pomogli w ocenie strat. Oceniono, że dach nadaje się do remontu, że warto go ratować – dowiadujemy się od członków grupy Oddam Obiad. - Trzeba zrobić nowy szkielet dachu, bo był źle położony. Remont dachu bez robocizny po zniżkach oszacowano na 15 tys. zł. Robocizna to dodatkowy koszt 10-15 tys. zł. Istniała jeszcze możliwość przeniesienia się rodziny do lokum zaproponowanego przez gminę, jednak lokal nadawał się do zupełnego remontu, a była to opcja tylko tymczasowa, więc i nieopłacalna - mówi jedna z przedstawicielek grupy Oddam Obiad. - Obecnie rodzina zbiera pieniądze na naprawę dachu. Poszukujemy także firmy, która mogłaby zasponsorować materiały budowlane, panów chętnych do pomocy przy remoncie dachu. Przyda się każda pomoc.

 

Wpłat można dokonywać wchodząc na stronę.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Obecna polityka kreuje świetne państwo, wszyscy liczą na daj, pomóż. Pomóc mogę chorym dzieciom, a nie zdrowym i nie bardzo rozsądnym ludziom? Wszyscy myślą tylko o... , zamiast pracować, realizować się... Porażka totalna.
 • Wkurza mnie takie coś.
 • A mama tej Pani nie może pracować? Zawsze 1 pensja więcej na remonty i utrzymanie, 7 letnia córka nie potrzebuje opieki 24 na dobę, zresztą starsza siostra jest w domu ze swoimi dziećmi. Jeszcze parę takich artykułów i rodziną zainteresuje się ktoś i stwierdzi, że nie mają właściwych warunków do wychowywania dzieci.
 • @jdjd - wina PO okradali biednych i teraz nie maja za co zyc
 • Przykro mi to mówić, ale jak kogoś nie stać to niech nie robi tyle dzieci. Moje dziecko też ma rok i cztery miesiące, a my pracujemy aby zapewnić mu odpowiednie warunki do życia i spłacić kredyt. Najpierw odpowiednie warunki, a potem decyzja o dziecku. Nie dostajemy nic za darmo.
 • Sąsiad-znajomy pomógł w naprawie dachu to jeszcze mają do niego pretensję, że przez niego to się stało. I jak takim niewdzięcznym osobom pomagać? Kredyt wziąć i naprawić, ot co chyba ich stać?
 • Człowieku dzieci musi być jak najwięcej w Polsce, bo jest niż demograficzny.
 • "Ja nie pracuję, ponieważ wychowuje dzieci" Padłem. Dobrze że ja i moja żona pracuje na ich 500+ Dzieci do przedszkola a mama do pracy
 • Ja to bym bardziej prosił o pomoc w "załatwieniu" znalezieniu pracy gdybym jej nie miał - dwie kobiety dorosłe muszą pilnować dzieci?? A mąż tej Pani to chce pracować?? Bo praca jest . . . Tylko trzeba chcieć tyrać fizycznie w pracy a po pracy ogarniać dom etc. Życie nie jest łatwe. Też tułałem się po wynajmowanych mieszkaniach nie starczało pieniędzy. Teraz pracuję i to w Elblągu, mam rodzinę, mieszkanie - nikogo nie prosiłem o pomoc - co nie znaczy, że nikt mi nie pomagał, luksusów nie mam, ale standard życia zachowany. Tak jak napisano powyżej przykro to pisać ale mamy coraz bardziej roszczeniowe społeczeństwo, biorą ludzi na litość, zamiast samemu działać. Dodam, jeszcze że osobiście jestem leniem lubię pospać etc. Jak mąż tej Pani chce pracę niech się zainteresuje: DRE, Wójcik, Browar plus dużo mniejszych przedsiębiorców cały czas poszukują do pracy wymagania?? Chęć do pracy - reszta jest do wyuczenia na jakimś stanowisku.
 • Człowieku czy wiesz że planeta już jest przeludniona, że nie wyżywi tyłu ludzi, że w morzach i oceanach kończą się ryby. Niewiesz bo ty mówisz o niżu demograficznym. Czy wiesz że jeszcze za życia naszych dzieci będą na świecie wojny o żywność i wodę. Tak, tak nie o ropę tylko o wodę.
 • Nie chcę być niegrzeczny wobec tej rodziny ale zgadzam się ze wszystkimi wpisami powyżej. Zdrowi ludzie, PŁODNI jak widać więc do pracy. Ja zrobiłem sobie mieszkanie że strychu za 80000 zł. W tym 60000 kredyt. Już spłacony po 10 latach.
 • Przeludniona jest w Afryce i Azji a nie w Polsce, to tam muszą się zajmować nadmiernym rozrostem populacji w Polsce natomiast jest depopulacja, a przecież nikt nie będzie tu sprowadzał ludzi z Afryki czy Azji. Dlatego liczba Polaków powinna wynosić co najmniej 50 mln, obecna gęstość zaludnienia w kraju to ok 123 os/ km kw czyli niedużo.
Reklama