UWAGA!

Tłusty Czwartek

 
Elbląg, Tłusty Czwartek
(fot. AD archiwum portElu)

Dziś kalorii po prostu się nie liczy. Smażone na tłuszczu chrusty i pączki z różnego rodzaju nadzieniem w przyjemny dla podniebienia sposób mają nam przypominać o rozpoczynającym się czasie zabaw ostatkowych, które według tradycji zakończą się we wtorek przed środą popielcową.

Zwyczaje staropolskie
      
Pochodzenie zwyczaju spożywania pączków, faworków i różnego rodzaju słodkich placuszków dokładnie nie jest znane. Jedni uważają, że przysmaki te przywędrowały do Polski z Wiednia w XVII-XVIII wieku, inni łączą łakocie z przepisami tureckimi, które zaanektowała nasza rodzima kuchnia.
       Obecnie najbardziej popularnym przysmakiem tłustego czwartku są pączki i chrusty, choć jeszcze do niedawna, zwłaszcza na obszarach wiejskich uważano, że tego dnia należy tyle razy spróbować boczku, słoniny, kraszonej skwarkami kaszy i mięsa, „ile razy kot ogonem ruszy” – czyli wielokrotnie. Tak czy inaczej, wszystkim czytelnikom życzymy takiej ilości smacznych pączków, jaką tylko zdołają spożyć.
      
       Wyślij pączka do Afryki
      
Osoby, które dbają o linię lub po prostu chcą podzielić się „pączkiem” z potrzebującymi dziećmi, mogą to zrobić dzięki akcji br. Benedykta Pączki, kapucyna, który od września 2013 r. przebywa na misji w Ngoundaye w Republice Środkowoafrykańskiej (codziennie w bratobójczych zamieszkach przelewana jest tam krew bezbronnych). Misjonarz wyliczył, że koszt utrzymania dziecka w tym kraju przez jeden dzień wynosi właśnie 1 zł, czyli tyle, ile kosztuje jeden pączek. Pomóc może każdy, kupując na stronie http://tamtamitu.kapucyni.pl/ specjalnego „afrykańskiego pączka”. W ramach akcji można też pomóc, kupując prawdziwego pączka w jednej z cukierni, które na terenie Polski włączyły się do projektu. Dochód ze sprzedaży „afrykańskich pączków” cukiernie przekażą na konto Fundacji Kapucyni i Misje, organizatora projektu, skąd pieniądze trafią do misjonarzy z przeznaczeniem na utrzymanie dzieci.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama