UWAGA!

To był prawdziwy strzał w dziesiątkę

 
Elbląg, O płucach w Elblągu
O płucach w Elblągu (fot. AD)

W powiecie elbląskim zachorowalność na choroby układu oddechowego jest największa w skali kraju. Od niedawna pacjenci, którzy borykają się z tego typu schorzeniami, mogą leczyć się na oddziale chorób płuc w szpitalu miejskim przy ul. Żeromskiego, który od 1 października zaczął przyjmować pierwszych pacjentów. Dziś (6 listopada) w Bibliotece Elbląskiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona problematyce chorób układu oddechowego.

Jak mówi koordynator oddziału chorób płuc w szpitalu miejskim w Elblągu, Waldemar Bieniek, rozpoczęcie tej działalności to prawdziwy strzał w dziesiątkę.
       - Zresztą nie był to strzał oddany na ślepo, tylko celowaliśmy w konkretne miejsce – dodaje. - Wiedzieliśmy, że nasz rejon jest ogromną niszą do zagospodarowania i już po tygodniu rozruchu mieliśmy komplet pacjentów. A problemy, z którymi pacjenci się zgłaszają, są zatrważające. Jest mnóstwo chorób nowotworowych, jest wiele chorób, które powinny być już wcześniej zdiagnozowane.
       W nowym oddziale diagnozowanie odbywa się w trybie natychmiastowym.
       - Przychodzi do nas pacjent, szybko pobierany jest materiał do badania – kontynuuje lekarz. – Naszą istotą jest zdobycie wszelkich narzędzi, żeby ten materiał zdobyć, zbadać histopatologicznie, żeby móc dalej pacjenta leczyć. Im dłużej pracujemy, a pracujemy mimo wszystko krótko, bo zaledwie trzy tygodnie, jestem coraz bardziej przekonany i nawet na dwieście procent pewien, że to, co zrobiliśmy, było strzałem w dziesiątkę. To była konieczność.
       Tym bardziej, że w powiecie elbląskim zachorowalność na choroby układu oddechowego jest największa w skali kraju. Dlaczego tak się dzieje?
       - Jeżeli chodzi o zapadalność na choroby nowotworowe czy w ogóle na choroby układu oddechowego, jest ona w tym regionie rzeczywiście bardzo duża – mówi dr Bieniek. - Wiąże się to z wieloma rzeczami, między innymi z tym, że pion pulmonologiczny był tutaj trochę zapomniany. Dopiero teraz to odbudowujemy i staramy się nadgonić stracony czas, jeżeli w ogóle to się uda. Na terenie naszego miasta poradni pulmonologicznych do tej pory było niewiele. Brak więc pewnych struktur spowodował również to, że ta profilaktyka była gdzieś tam w odwrocie.
       Podczas dzisiejszej konferencji naukowcy poruszali tematy związane z epidemiologią, chorobami płuc u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, operacyjnym bezdechem sennym w oparciu o wspólną problematykę kardiologii i chorób układu oddechowego.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A może tak od gadania i medialnej wrzawy przejść do rzetelnej pracy wspartej nowoczesną diagnostyką nieinwazyjną bez średniowiecznych metod badawczych?
 • No i zasmażka: co zrobiły władze miasta i władze powiatu dla właściwej analizy epidemiologicznej, dlaczego nie wymagają od NFZ o/Olsztyn należytej opieki medycznej oraz kto ma robić wiarygodne oceny stanu zdrowia mieszkańców. Czy kolejne odkrycia wysokiej zachorowalności maja pochodzić z komórki zgonów Urzędu Stanu Cywilnego?
 • A dlaczego u nas zachorowalnosc jest najwieksza skoro mieszkamy prawie nad morzem? Dlaczego takiej zachorowalnosci nie ma w Krakowie?
 • Nadal nie wiem jakie są przyczyny zwiększonej ilości zachorowań na choroby układu oddechowego w naszym rejonie.
 • No właśnie - podstawowe pytanie: DLACZEGO jest taka zachorowalność ???? ??? ? Wiatr prosto z rafinerii gdańśkiej? Elektrociepłownia syfiąca na całe miasto? Niedobitki Zamechu/Alstomu/GE (że coś z kanałem Elbląskim w okolicach Alstomu jest nie tak - to da się zmierzyć łatwo, kiedyś to robiliśmy nawet - pH nawet było inne niż km dalej, dziwne)? Jakiś syf z Kaliningradu? Halo??? Przecież to nie Śląsk, kopalnie i fabryki - o co chodzi ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  AspartamE951(2015-11-07)
 • ja tam wolę używać Zappera;) PS. rzeczywiście - jak to tzw. "Zachodnia medycyna" - "strzał w dziesiątkę", ta - strzał w dziesiątkę dla mnie, to jest zidentyfikowanie problemu, a nie jaranie się, że można lepiej naprawiać jego skutek :/ w takiej to poryp4nej cywilizacji żyjemy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  NIEdlaStatusQuo(2015-11-07)
 • Pion pulmonologiczny był tutaj trochę zapomniany- i to ma być powodem że w naszym regionie zapadalność na te chorobę jest bardzo duża. To ja juz wolę sie leczyc w Gdańsku.
 • Jak cię stać i masz czas na dojazdy na leczenie w Gdańsku to bardzo proszę. Zakupy sobie od razu w zrobisz hehe. .. :)
 • Powiedz to ludziom którzy już są chorzy i potrzebują pilnej pomocy i nie stać ich na to żeby dojeżdżać do Prabut albo Gdańska.
Reklama