UWAGA!

To był weekend pełen cudów

 Elbląg, To był weekend pełen cudów
Fot. Anna Dembińska

„Weekend Cudów” - tak nazywany jest finał Szlachetnej Paczki, akcji organizowanej corocznie przez Stowarzyszenie Wiosna, także w Elblągu. W minioną sobotę i niedzielę (11 i 12 grudnia) wolontariusze i darczyńcy wyruszali z paczkami z Elbląskiego Parku Technologicznego. Zobacz zdjęcia z finału.

- Teraz czekamy na darczyńców, którzy przywożą paczki – mówi Ewa Prabucka, wolontariuszka. - Potem rozwozimy je do rodzin i cieszymy się razem z obdarowanym, rozmawiamy z nimi... Historie rodzin są przeróżne: samotni ludzie starsi, osoby samotnie wychowujące dzieci, choroby...

Jak podkreśla wolontariuszka, sama kilka lat temu otrzymała pomoc Szlachetnej Paczki.

- Zostałam obdarowana i postanowiłam, że jako wolontariuszka odwdzięczę się za to, co ktoś inny zrobił dla mnie i mojej córki. I tak od czterech lat angażuję się w tę akcję i będą na pewno kolejne lata...

W organizacji weekendu cudów pomagali m. in. harcerze, kibice Olimpii, strażacy z OSP w regionie... Na chwilę przysiadamy się do tych ostatnich.

- W tej chwili pomagamy przede wszystkim przy rozwożeniu paczek, angażujemy się w podobną pomoc na większą skalę, m. in. w Fabryce Dobra – mówi Igor Starczewski z OSP Wielkie Wierzno.

- Zmęczeni nie jesteśmy, siły ciągle są – dodaje jego kolega Cezary Szyrwiński.

- Dziś bardzo ważne jest dla nas też spotkanie, podziękowania i przyjęcie darczyńców – podkreśla Maja Domalewska, wolontariuszka Szlachetnej Paczki. - Drugą istotną sprawą jest zorganizowanie rozwożenia tych wszystkich paczek. Na szczęście logistycznie da się to dobrze ułożyć – mówi z uśmiechem. - Cieszymy się, że wszystkie rodziny, dla których szukaliśmy darczyńców, otrzymały pomoc – dodaje.

- Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom za wspaniałe paczki, a także wszystkim pomagającym przy "Weekendzie Cudów" - podkreśla Katarzyna Kozioł ze Szlachetnej Paczki. - Pomogły nam ponownie instytucje, placówki oświatowe, firmy, osoby prywatne... - wymienia. - Wielkie podziękowania także dla wolontariuszy, bez nich nie byłoby Szlachetnej Paczki. Zapraszamy kolejnych wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości – dodaje.

  Elbląg, To był weekend pełen cudów
Fot. Anna Dembińska

W ramach elbląskiej edycji wydarzenia ok. 80 rodzin otrzymało pomoc, w akcji brało udział 40 wolontariuszy. W Szlachetnej Paczce 2021 na poziomie ogólnopolskim otrzymało pomoc 17 010 rodzin.

- Od 2001 roku Wolontariusze Szlachetnej Paczki spotykają się z rodzinami w potrzebie, przychodzą do ich domów, docierają do prawdziwej biedy. Dopiero gdy dogłębnie poznają indywidualną sytuację rodziny, podejmują decyzję o jej włączeniu do programu. Dla rodzin zakwalifikowanych do otrzymania pomocy w ramach Szlachetnej Paczki kontakt z Wolontariuszem i pomoc materialna stają się impulsem do zmiany. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat odwiedziliśmy ponad 160 tys. Rodzin. Do Szlachetnej Paczki włączane są Rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych – czytamy na stronie internetowej inicjatywy.

TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A ja myślałem że w Polsce jest tak zaj... że nie ma już ludzi potrzebujących takiej pomocy, co na to pan Teofil? Hashtagi: #Pil
 • Ja tu czegoś nie rozumiem, przecież za PiSu w Polsce z kranów płynie miód i wszycy są obrzydliwie bogaci to po co ta szlachetna paczka.
 • Wreszcie kibice Olimpii wzięli się za coś pożytecznego. ..
 • Zawsze robią wszystko pożyteczne rzeczy zawsze służą pomocą w odróżnieniu od ciebie bohaterze za monitorem
 • No co Ty nie przesadzaj przecież to za PO żyło się cudownie
 • Wyjdź z domu przyjdź na Stadion zapytaj a dowiesz się ile rzeczy robią ci niby "BANDYCI". Wiele wiele dobrego lecz o tym się nie mówi bo to się nie sprzedaje w mediach. Hashtagi: #Malowiesz
 • przecież polska jest miodem i kasą płynąca rząd rozdaje kase na lewo i na prawo jest wielkie rozdawnictwo i jeszcze są osoby potrzebujące po prostu za prace się zabrać nie pić są takie możliwości przy rządach pis że niepotrzebna jest szlachetna paczka chyba że ktoś jest taki wybitny że olewa wszystko i wszystkich i czeka na paczkę masakra
 • szkoda że auta z salonu nie ma na zdjęciu i dołączony do szlachetnej paczki
 • @ŚNIEŻYNKA - Tak masz rację, są patorodziny, ale są i takie, którym np. świat się zawalił, nie mogą pracować, są chorzy, mają renty i nie mogą pracować. Są i samotne matki, które zostały porzucone, często wychowują niepełnosprawne dzieci [bo facet nie miał odwagi zostać i pomóc w wychowaniu] i nie mogą iść do pracy. Są i starsi seniorzy, którzy mają śmieszne renty/emerytury - nie mają na rachunki, leki a co dopiero na pralkę. Tak są tacy ludzie!
 • Biedy nie. a jest wygodnictwo.
 • Jestem sama, mam dziecko pracuje, wiele lat wynajmowałam. ieszka je, było bardzo złe, mops nie chciał dać talonu na mleko i pampersy, nie chciałam kasy na stałe tylko 3 miesiące. Pani urzędniczka stwierdziła, że nie wyglądam na biedaczek bo miałam płaszczyk. Szłam do domu i ryczalam. Zacisnęłam żeby i dałam radę. Tylko leniwi ludzie wyciągają łapy po dary. Pralkę kupiłam za 50 zł z olx, sprzed AGD z neta za paczkę kawy. Nikt mi nic nie daje. to wstyd czołgać się po coś. Mam chore serce i jestem po nowotworze, a pracuje. Nie gadaj cię bzdur, że nie można pracować, to kłamstwo. Ja pracuję.
 • Mylisz się pisiorku. Za PO cytując ich ministra Rostockiego"pieniędzy nie ma i nie będzie"a teraz za pisiorków: 500+, 13 emerytura, zwolnieni z podatków do 25 lat, non stop podnoszenie najniższej krajowej i wiele innych. Morawiecki ostatnio piał z zachwytu że kraj nigdy w historii nie rozwijał się tak jak teraz a Glapiński pie. .. lił że Polska jest tak bogata że wszyscy teraz chcą od nas pożyczać. Skąd zatem tylu biednych skoro jest tak dobrze. Odpowiedzmi pisiorze.
Reklama