UWAGA!

To dla nas szczególna data

 
Elbląg, Defilada uświetniła elbląskie obchody Święta WOjska Polskiego
Defilada uświetniła elbląskie obchody Święta WOjska Polskiego (fot. Michał Skroboszewski)

Defilada, pokaz sprzętu wojskowego, uroczysty apel oraz awanse i medale. W ten sposób żołnierze elbląskiego garnizonu świętowali Dzień Wojska Polskiego. - Tego dnia upamiętniamy wszystkich naszych przodków, którzy przez stulecia walczyli o samostanowienie państwa polskiego – powiedział gen. dywizji Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód. Zobacz więcej zdjęć.

15 sierpnia 1920 r. polscy żołnierze zatrzymali ofensywę Armii Czerwonej pod Warszawą. Był to przełomowy moment wojny polsko-bolszewickiej. Na pamiątkę tego zwycięstwa 15 sierpnia jest obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. - Ten dzień przypomina nam o cenie wolności i znaczeniu armii dla istnienia naszego państwa. To zwycięstwo stanowiło kamień węgielny dopiero co odrodzonej ojczyzny. W przededniu rocznicy tych wydarzeń oddajemy cześć tym, którzy oddając życie przyczynili się do tego, że możemy żyć w wolnej Polsce – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       - Oddajemy cześć tym wszystkim, którzy bronili Polski na przestrzeni wieków. To właśnie wy, żołnierze, nosicie w sercach spuściznę i wielkie dziedzictwo obrońców ojczyzny. To wszystko, co przez wieki wyznaczało funkcjonowanie państwa polskiego – dodał Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.
       Z okazji wojskowego święta nie mogło zabraknąć awansów na wyższe stopnie wojskowe oraz medali. Cywile mogli obejrzeć wojskowy sprzęt oraz defiladę pododdziałów. 
       - 15 sierpnia jest dla nas, żołnierzy datą szczególną. To właśnie tego dnia, na pamiątkę bitwy warszawskiej, Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej obchodzą swoje święto. Ale choć jego data jest symboliczna, upamiętnia nie tylko bohaterów z 1920 r. Tego dnia upamiętniamy wszystkich naszych przodków, którzy przez stulecia walczyli o samostanowienie państwa polskiego. To poświęcenie wytycza nam ścieżkę, którą powinniśmy podążać oraz wskazuje cnoty, którymi powinniśmy się kierować: umiłowanie wolności i suwerenności oraz wierność w służbie ojczyźnie – powiedział. gen. dywizji Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód.
       Święto Wojska Polskiego ustanowił Sejm w 1992 r. 
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama