UWAGA!

To nie my powinniśmy płacić (Napisali do nas)

 
Elbląg, To nie my powinniśmy płacić (Napisali do nas)
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Zbulwersowała mnie informacja o planowanych podwyżkach cen wody dla elblążan. Co więcej, uzasadnienie tej decyzji jest wprost kuriozalne. Musimy płacić więcej, bo trzeba naprawić bubel, jakim od samego początku była nasza oczyszczalnia ścieków - pisze nasz Czytelnik.

Jak czytam w lokalnej prasie, potrzebujemy 108 mln zł, by zmodernizować naszą oczyszczalnię ścieków. Elbląskie Wodociągi pozyskały środki unijne na ten cel ale, o dziwo, muszą podnieść ceny wody dla elblążan. Paradoks? Na to wygląda, ponieważ abyśmy mogli korzystać ze zmodernizowanej oczyszczalni ścieków, musimy wszyscy z naszej kieszeni dołożyć do tej inwestycji.
       56 mln zł pozyskały Wodociągi z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, jednak, by z nich skorzystać Fundusz stawia warunek. Wodociągi elbląskie muszą się bilansować, czyli pokrywać swoje wydatki (koszty produkcji wody i odprowadzania ścieków) z dochodów. No i jest problem, bo tak się nie dzieje w Elblągu.
       Co więc robią nasi rządzący? Na najbliższej sesji będą chcieli przegłosować uchwałę o podwyżce cen wody. Czyli za zaniedbania władzy, bo jak się okazuje, nasza oczyszczalnia od momentu budowy była już bublem (prasa informuje, że wykonano jej konstrukcję z kiepskiej jakości materiałów), zapłacimy my. Miały to potwierdzić aż dwie ekspertyzy – z 2006 i 2016 r. Czyli władze Elbląga wiedziały o tym, że może nam grozić ekologiczna katastrofa…i czekały. Nic przez lata nie zrobiono! Teraz zaś to my, elblążanie, musimy ponieść tego konsekwencje.
       Prezydent Wróblewski tłumaczy nam, że co prawda jest przeciwnikiem podwyżek, ale nie ma wyjścia. Wodociągi umowę o dofinansowanie muszą podpisać do 9 grudnia. Inaczej przyznane środki finansowe po prostu przepadną.
       Jak czytamy w jednym z lokalnych portali: „Ceny wody i ścieków dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2018 roku mają wzrosnąć o 9,3 proc. - To dam nam około 2,5 milion złotych przychodu rocznie i pozwoli zrównać koszty z przychodami produkcji wody i odprowadzania ścieków. Do tej pory, by pokryć różnicę, dokładaliśmy z innych naszych przychodów. Gdybyśmy chcieli finansować taką inwestycję nie ze środków unijnych, to podwyżki wyniosłyby nawet 20 procent. Wcześniej dwukrotnie próbowaliśmy pozyskać dofinansowanie, udało się za trzecim razem – tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK, prezentując na slajdach katastrofalny stan infrastruktury oczyszczalni ścieków – popękane kanały ściekowe, ślady po przeciekach w konstrukcji osadników i innych elementów. - Podwyżka dla trzyosobowej rodziny oznacza wzrost kosztów za wodę i ścieki o 6,75 złotych miesięcznie – dodał”.
       To nie chodzi o wysokość podwyżek, ale o sam system funkcjonowania naszej władzy. Kiedy trzeba ratować sytuację, jedynie co władze Elbląga potrafią zrobić, to sięgać do portfela elblążan. My zaś wcale zamożnym miastem nie jesteśmy.
       Radny Ryszard Klim wiele razy na sesjach mówił władzom miasta o potrzebie racjonalnego gospodarowania spółkami miejskimi. Czyli o potrzebie szukania oszczędności w naszej lokalnej gospodarce. Tymczasem restrukturyzacji nadal nie ma, a jak są potrzeby finansowe, sięga się do kieszeni mieszkańców miasta.
       Nie wiem, jak zagłosują radni miejscy, bo staną znów przed alternatywą: albo podwyżki za wodę albo przepadnie kasa na modernizację oczyszczalni ścieków i w konsekwencji może nam grozić katastrofa ekologiczna. Bo obiekt zacznie po prostu przeciekać. Tylko, że nie tego oczekujemy od wybranych radnych i prezydenta. Oczekujemy działań zapobiegawczych, zwłaszcza, że ta sytuacja znana była od lat.
       Jednak jak w przypadku gospodarki śmieciami, tak i teraz, gdy brakuje pieniędzy, sięga się do kieszeni elblążan.
      
      
Czytelnik (nazwisko do wiadomości Redakcji)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • taka prawda, ale niewiele już teraz możemy zrobić, płacić i płakać. ..
 • W urzędzie miasta ELBLĄG są same buble i wróbel który nie lata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  8
  El123(2017-11-13)
 • Dlaczego publikujecie anonimy-paszkwile? Każdy ma prawo do swoich poglądów ale to brzmi jak anonimowa agitka!!!
 • My zapłacimy ale was Pogoni y i to niedługo. Już pomału pakujcie się bo następnej kadencji nie będzie. A ci co da na stolkach pamiętajcie przyjdzie nowa władza to was wymiecie i tak ma być. Podziękujemy przy urnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  W wybory (2017-11-13)
 • Te same twarze od tylu lat, um należy przewietrzyc nich nie myślą że siedzą tam jak dożywocie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  Zmiany (2017-11-13)
 • Na PIS nie zagłosuję na pewno, na PO też nie zagłosuję bo przez nich jest teraz PIS. Reszta "partii" to porażka jakaś grupki skoczków szachowych (hop tu, hop tam) i co????? Nie zagłosuję wcale, a twardogłowi wybiorą PIS? Wybrać mniejsze zło, ale nie ma w tym kraju mniejszego zła. Żadnemu politykowi nie wierzę, wszyscy stracili całkowicie moje poparcie. Głosujesz na kogoś, a rządzi ten którego byś nie chciał. Głosuję na prezydenta, a rządzi ojciec z Torunia. MASAKRA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  6
  wyborca-frustrat(2017-11-13)
 • ta banda złodziei chce podwyższyć opłaty za wodę a co za tym idzie i za ścieki bo część z tych pieniędzy pójdzie na podwyżki ich parszywych diet
 • elblazanie! elblazanki! wyrzucmy tych warchołów tych bezczelnych PRLowskich wieprzy z ratusza, z MOSIR, Z tramwajow Elblaskich, z EPEC, z wodociagow. tam siedzi wzajemnie wspierajaca sie mafia, rotujaca sie na stolkach od dobrych 15 lat. Wyrzucmy ich, wywiezmy na taczkach, wyrwijmy jak chwasty, usunmy jak nowotwor. To oni kreuja w tym miescie beznadzieje, bylejakosc i marazm. Zrobmy to! jak bedzie trzeba nawet sila. Zwalczmy ta zaraze.
 • PiS ma wiekszosc w radzie i jesli nie zablokuje podwyzek, to znaczy ze juz oficjalnie tworzy uklad z postkomuchami od Wrobla. Zreszta miasto jest bogate - budowalo wiadukty, sralnie dla psow, tory lyzwiarskie, baseny itd. , wiec przy odrobinie gospodarnosci postlomuchow samo by zmodernizowalo oczyszczalnie.
 • No to niech się p. Wróblewski teraz wytłumaczy za te zaniedbania, bo chyba w tamtym czasie był w roli viceprezydenta?
 • zmiejszyc zaloge w wodaciagach przeciez tam sami pijacy i nygusy pracuja jak jest jakas awaria na miescie przyjezdza ich pieciu szesciu jeden pracuje reszta lopaty podpiera zeby sie nie przewrocily albo ciagna gorzalke a nie wspomne ze tam same rodziny pracuja tatus synek wnuczek wojek ciotka itd moze za restukturyzacje sie wezcie a nie za podwyzki
 • Tk czy nasi radni dostali w radzie dożywocie zmieńmy to i to szybko a nie tańczace czyżyki wróble wilki i jeszcze inna cholera dość grzania stołków do samej emerytury albo az do śmierci to wszystko śmierdzi flaki sie przewracają patrząc nato czy robi coś czy nie i tak siedzi 20 lat w radzie mejskiej chociażby Wcisło itp ludzie to ich nowy zawód stolnik jak na nim siadzie to nie można go zwalic mamy tyle mądrych młodych ludzi dajmy im szansę ile jeszcze lat beda nas gnebić potomkowie ubeków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  Meteor2(2017-11-13)
Reklama