UWAGA!

Towarzystwo na straży pamięci

 
Elbląg, Jerzy Julian Szewczyński otrzymał Krzyż Zwycięstwa
Jerzy Julian Szewczyński otrzymał Krzyż Zwycięstwa (fot. Michał Skroboszewski)

- Na nas spoczywa obowiązek, by chronić polską historię od zapomnienia i zatarcia - mówi Jerzy Julian Szewczyński, prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej. Organizacja świętowała dzisiaj 25-lecie swojego istnienia.

Do elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej należało przez lata nawet 200 osób. Dzisiaj wiele z nich spotkało się w hotelu Arbiter z władzami miasta, regionu i parlamentarzystami, by świętować jubileusz 25-lecia.
       - Na nas spoczywa obowiązek organizacji działań zmierzających do uchronienia od zapomnienia i zatarcia polskiej historii - mówił w swoim przemówieniu Jerzy Julian Szewczyński, prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa.
       Do głównych zadań organizacji należy m.in.: promowanie wiedzy m.in. o Kresach Wschodnich i Polsce, propagowanie idei przyjaźni, ochrona miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne oraz dziedzictwa kulturowego. 

  Elbląg, Towarzystwo na straży pamięci
(fot. Michał Skroboszewski)


       Z okazji jubileuszu osoby, które były najbardziej zaangażowane w działalność towarzystwa, otrzymały odznaczenia i dyplomy. Wśród uhonorowanych był też Jerzy Julian Szewczyński, który jako jedyny otrzymał Krzyż Zwycięstwa, przyznany przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - Muszę przyznać, że jest to uznanie za pracę i podziękowanie za trud i wysiłek, jaki w nią wkładam, a także jest to bodziec do dalszej pracy dla Elbląga i jego mieszkańców - mówił wyraźnie wzruszony Jerzy Julian Szewczyński, który ma już 93 lata.
       Za zasługi na rzecz miasta radni chcą mu przyznać tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.
      

Ewelina Bober
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jest przerażające to iż samochwała w mundurze POLSKIEGO OFICERA skutecznie blokuje postawienie tabliczki upamiętniającej wyrżnięcie 200 000 POLAKÓW na Kresach przez bandy UPA i ukraińską swołocz. .. ., ,no to pewnie medal i honory się należą. .. ., ,. A na kurhanach POLAKÓW bez grobu i pamięci pasą się ukraińskie krowy. .. .pewnie przewracają się w nieoznaczonych miejscach, zagrzebani coby śladu nie było. , ,Miłośnicy Lwowa, Kresów, Wołynia?Kpina!
 • I może radni się zastanowią?
 • Polska od Łaby do Podola z Królewcem!!!!!!!!!!
 • Posłuchajcie Horytnicy lub Zadrugi. Dobry patriotyczny rock.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Młody narodowiec (2015-10-21)
 • ,, Gdy ludzie zapomną, kamienie wołać będą. ., ,taki napis jest na skwerku sybirackim. .. I co pamiętacie o ofiarach ludobójstwa ukraińskiego na Kresach? Hańba! Rója i Poróbstwo!
 • A może tak przypomnę, ,starania, ,o Cmentarz Orląt Lwowskich. .. .. do dzisiaj sprawa niedokończona! Za to mamy cerkiew grekokatolicką w Elblągu. .. .. z mszą za abp Szeptyckiego święcącego oddziału ukraińskie SS Galicien, które mordowały bestialsko Powstańców Warszawskich, starania o jego wyniesienie na ołtarze jako świętego, na stronach Interii pojawiły się artykuły iż gen. Świerczewski to be. .. a oddziały i kurenie UPA to cacy. .. ludzie gdzie to wszystko zmierza?Samozagłada Narodu poprzez pisanie, ,nowej historii, ,?????
 • ,, zawodowi kombatanci, ,i tyle. .. ..
Reklama