UWAGA!

Tropem generała Bieńkowicza

 Elbląg, Żołnierz AK Jadwiga Łubniewska  (w środku) była gościem wystawy
Żołnierz AK Jadwiga Łubniewska (w środku) była gościem wystawy (fot. Michał Skroboszewski)

Żołnierze Wyklęci — nieodłączny element naszej historii, który nie tylko mówi o heroizmie, ale również o ludziach, walczących o niepodległą Polskę. W Ratuszu Staromiejskim można oglądać wystawę o generale Tadeuszu Bieńkowiczu. Zobacz zdjęcia.

Dzisiaj, (15 marca) w Ratuszu Staromiejskim odbył się wernisaż wystawy poświęconej wspomnieniom i postawie niezłomnego generała brygady Wojska Polskiego Tadeusza Bieńkowicza ps. „Rączy". Bohater wystawy był żołnierzem, zgrupowania „Krysi“ 77 pp AK, który w brawurowej akcji dokonał odbicia więźniów w Lidzie. Został odznaczonym Virtuti Militari. - Tadeusz Bieńkowicz jest jednym z godnych wzorców zachowania dla młodego pokolenia. To człowiek wieki, nieugięty, który w swoim sercu zawsze nosił słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna. Swoją wiedzę, doświadczenie, ideały, którymi się kierował, przekazywał wszystkim napotkanym, rozpalać w ich sercach płomień historii, pamięci i chęci walki o nasz kraj. Swoim życiem dawał on mocne świadectwo wyznawanych wartości i wzorca żołnierza polskiego - mówiła Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego, organizatorka wystawy.

Ekspozycja, którą możemy podziwiać w ratuszu, składa się z 24 wielkoformatowych plansz, ukazujących życie generała Tadeusza Bieńkowicza, który swoje lata poświęcił służbie dla Polski. W tej prezentacji możemy zobaczyć najważniejsze chwile i wydarzenia tytułowego bohatera, dostaliśmy możliwość, by na moment stać się częścią jego życia i wraz z tą historyczną postacią przejść przez jego drogę życiową.
       Podczas uroczystości zostały wręczone medale dla osób szczególnie zasłużonych w podtrzymywaniu pamięci o polskim podziemiu niepodległościowym. Została również zaprezentowana pamiątkowa wpinka wydana z okazji 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz książka autorstwa Artura Rosnera „Wspomnienia niepokonanego żołnierza“.
       - Tadeusz Bieńkiowicz w młodym wieku podjął walkę z atakującymi Lidę, jego rodzinne miasto, wojskami sowieckimi. Widząc tragizm, w jakim znalazła się jego ojczyzna, jego miasto chcąc się temu przeciwstawić, wstąpił jako szesnastolatek do oddziału harcerzy frontowych. Bezpośrednio po tym starał się o założenie swojej piątki, niestety wraz z nadchodzącą niemiecką okupacją zmieniły się całkowicie realia i świat. Niedługo po okupacji, na ziemię powrócili Sowieci, po raz kolejny zmieniając rzeczywistość, z której wynikła próba ratowania się ze złego położenia aż do centralnej Polski. Następnym etapem było założenie rodziny i w miarę oczekiwań spokojne życie, aż do 1950 roku, kiedy został zatrzymany w Krakowie. Prokurator domagał się kary śmierci, jednak sędzia ustanowił wyrok dożywocia, tym samym budząc w tym człowieku świadomość, że jako jedyny przetrwały powinien świadczyć za swoich poległych w czasie i po II wojnie światowej kolegów, pielęgnować wartością pamięć o ludziach, którzy zginęli za ojczyznę - Artur Rosner przedstawił życiorys generała.

Na wystawie była obecna Jadwiga Łubniewska ps. „Jagoda“, żołnierz Armii Krajowej, która podzieliła się z nami wojennymi wspomnieniami. - Pijany esesman wziął mnie za kobietę lekkich obyczajów i postanowił mnie pocałować. Uderzyłam Niemca w twarz, ten sięgnął po broń. W mojej obronie stanęli żołnierze litewscy, którzy chwycili go za ręce, próbując mu coś wytłumaczyć. A ja uciekłam... - wspominała Jadwiga Łubniewska.

 

Wystawę można oglądać do 29 marca w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp wolny.

Katarzyna Cherek

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama