UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Trudna RADA

 
Elbląg, Trudna RADA
(fot. WS archiwum portElu)

Jestem dumny z naszych radnych, że nie podjęli decyzji ws. Ronda Żołnierzy Wyklętych, choć nie mam wątpliwości, że będą do tego zmuszeni. W końcu środowisko panów w szalikach ostatnio tak patriotycznie nastawione może mieć niemały wpływ na następne wybory. Przewaga PiS-u nad PO była teraz symboliczna, więc każdy głos się będzie liczył. Kibice nie dostali stadionu… to będą mieli rondo.

Ponieważ kilku internautów było łaskawych zwrócić uwagę na moje zainteresowania naukowe, to może uściślę.
       Jestem liderem i koordynatorem grupy badawczej zajmującej się działalnością operacyjną Floty Radzieckiej w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Wydałem dużą, dwutomową monografię Floty Czarnomorskiej, obecnie skończyłem kolejną część, tj. historię operacyjną Flotylli Kaspijskiej. Pracuję nad kolejnymi publikacjami. Jestem też autorem wielu artykułów poświęconych historii floty rosyjskiej i radzieckiej. Za swoją działalność naukową dostałem cztery wyróżnienia od dowództwa Floty Bałtyckiej i dwa medale pamiątkowe (bardzo gustowne). Co więcej, uczestniczę co roku w Dniach Zwycięstwa i Dniach Floty. Mam miejsca zawsze na trybunie honorowej. Przedmowy do moich książek pisze adm. Jegorow (były gubernator i dowódca Floty Bałtyckiej), a utrzymuję też kontakty z Rosyjską Akademią Wojenno-Istoriczeskich Nauk. To prawda, że byle kto nie dostaje zgody na badania naukowe w archiwach Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Moją zgodę na badania w Centralnym Archiwum Marynarki Wojennej w Gatczynie wydano w Sztabie Generalnym. Z tego, co mi powiedziano, byłem tam pierwszym Polakiem i czwartym obcokrajowcem (nie wiem, jak było za poprzedniego ustroju). Pewnie mam też inne przewinienia, o których zapomniałem. Nie jestem i nie będę patriotą w tym przaśnym i prymitywnym sensie, gdzie głównym wyróżnikiem jest moralność Kalego. Dla mnie patriotyzm to praca u podstaw, samodoskonalenie i walka z fałszem wszelkiej postaci oraz staranie o lepsze jutro.
      
       Zadawanie pytań, nawet tych trudnych, jest jedną z podstawowych ról, jakie ma do spełniania człowiek nauki. Nie wolno natomiast żonglować faktami i uznawać te przydatne, a te, które są trudne do zaakceptowania, odrzucać.
       Jacy są niektórzy z tych wyklętych patriotów, radzę poczytać… w publikacji PAN-u pt. „Wierzchowiny i Huta” (w: Polska 1944/45, Studia i materiały nr 4, Instytut Historii PAN autorstwa Rafała Wnuka). Oraz w biuletynie IPN (Mariusz Zajączkowski, „Spór o Wierzchowiny. Działalność oddziałów Akcji Specjalnej (Pogotowia Akcji Specjalnej) NSZ w powiatach Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw i Lubartów, na tle konfliktu polsko-ukraińskiego (sierpień 1944 r. – czerwiec 1945 r.)”, „Pamięć i Sprawiedliwość”, pismo Instytutu Pamięci Narodowej 1 (9)2006). To nie są komusze kłamstwa.
       Żeby wam ułatwić, to tylko powiem, że bohater wyklęty kapitan Mieczysław Pazderski „Szary” i jego oddział wymordował 194 osoby, z czego 65 to dzieci. No, w końcu dwutygodniowy maluch pewno stale pełzał (choć dwutygodniowe nie pełzają) na posterunek UB, aby donosić na Polaków patriotów. Grzechem tych ludzi było to, że byli Ukraińcami (których dziś tak popieramy), więc pewno można ich było wymordować. Taka jest właśnie moralność Kalego w Polsce XXI wieku. Jak Ukraińcy mordowali Polaków, to ludobójstwo. Jak zabijano furmanów, bo się nie żegnali po katolicku, to uczynek patriotyczny. A dziś Jarosław Kaczyński jedzie do Kijowa i popiera politycznych spadkobierców Stepana Bandery… nic dodać, nic ująć.
      
       Tak naprawdę jest mi absolutnie obojętne, jak będą się nazywały ulice w Elblągu. Ale mam serdecznie dość fałszu uprawianego w sposób instytucjonalny. Polska polityka historyczna to istny rok 1984 Orwella. Sugerowałbym poczytać.. zwłaszcza panu Kosińskiemu.
       Nie mogę znieść też historyków, którzy uczeni są fałszowania historii. Dobierania sobie faktów i dociskania ich kolanem do naciąganych tez. Historia nie jest czarno-biała i Polacy nie byli święci w kwestii prześladowań narodowościowych, wyznaniowych i politycznych. Wsadzenie do jednej grupy generała Augusta Emila Fieldorfa i np. patriotów sądzonych w „procesie szesnastu” oraz bandytów, jak opisany wyżej „szary” oraz inni NSZ-owcy to tragiczny błąd będący właśnie efektem historycznego kłamstwa i politycznej głupoty. I dziś jest problem.
       A może tak dla odmiany zająć się przyszłością miasta i jego teraźniejszością? Tak sobie przejrzałem statystyki i komentarzy pod tekstami o rondzie, będzie łącznie koło 80… może nawet 100… a kwestię przyjęcia budżetu miasta skomentowało kilkanaście osób. Rozumiem zatem, że zamiast chleba lud spragniony jest igrzysk.
       Szczęśliwego Nowego Roku.
      
       Czytaj też:
       „Rondo Żołnierzy Wyklętych?”
      
„Honory wyklętym”
      
„Upamiętniając Wyklętych...”
      

      
dr Michał Glock
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Kibice nie dostali stadionu. .. to będą mieli rondo. Tak durnej konkluzji to już dawno nie czytałem.
 • Bucu rondo za stadion? Chyba chyba ci sie sufit na glowe spier. .. .. Wilku zaplaci stolkiem za klamstwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  12
  glock45mm(2014-01-02)
 • jak się do kogoś zwracasz panie DOKTORZE, np. "wam", to piszemy z wielkiej litery!!! Wam!!
 • Tak, pamiętajmy też o tym że w oddziały UPA zamordowały niemal 60 tysięcy polaków i nikt nie poniósł kary, nikt o tym nawet nie wspomina, ale jeśli Polski oddział kapitana Mieczysława Pazderskiego zabija w odwecie 200 Ukraińców, to już są oni nazywani zbrodniarzami. ..
 • Rado Miasta ! Brawo ! W następnym podejściu zaproponować nazwę : rondo " Zgody Narodowej ". Będzie to pierwsza taka nazwa w Polsce. Jak ktoś będzie głosował przeciw, to będzie wiadomo, kto jest pieniaczem i życzy Elblągowi i Polsce źle. " Kandydat na Prezydenta".
 • WArto przypomniec ze pan Glock jest powiazany z Elblaskim Komitetem Obywatelskim. , wiec wiadomo na kogo nie glosowac za kilka miesiecy.
 • Nazwijmy rondo im. R. Dmowskiego. Dziś mija 75 rocznica śmierci Dmowskiego.
 • "Wam" piszemy WIELKĄ LITERĄ (nie Z wielkiej litery !!!) w BEZPOŚREDNIM zwrocie do adresata. Zapewne tutaj autor miał na myśli ogólnie elblążan :)
 • No niech by nazwali chociaż RONDO MARSZAŁKA ŻUKOWA. Kto to wymyślił by nazwać to rondo imieniem ludzi którzy dążyli by Polska była niepodlebła. A może nazwiemy RONDEM STALINA.
 • @PatriotaNOP - zachęcam do zapoznania się z zasadami pisania WIELKĄ LITERĄ! Nie "polaków", tylko "Polaków" (nazwa własna narodu), i nie "Polski", tylko "polski" (przymiotnik)
 • Michale, zapominasz, że Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011r. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  17
  JacekZbrzeźny(2014-01-02)
 • Proponuję nazwę "Rondo Tolerancji". Niemożliwe jak widać po komentarzach ale daje nadzieję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  7
  JaBolek222(2014-01-02)
Reklama