UWAGA!

„Tuus” dla biskupa Juliana Wojtkowskiego

 
Elbląg, Biskup Julian Wojtkowski
Biskup Julian Wojtkowski (fot. Anna Dembińska)

 - Staremu człowiekowi bardzo potrzebne jest poczucie, że jeszcze do czegoś się nadaje, że jeszcze może coś dać od siebie społeczeństwu – powiedział wzruszony biskup prof. dr hab. Julian Wojtkowski, laureat elbląskiej nagrody „Tuus”. Wręczono ją dzisiaj wieczorem podczas gali, która jest corocznym elementem obchodów Dni Papieskich. Zobacz zdjęcia.

Nagrodę „Tuus” przyznano w Diecezji Elbląskiej już po raz ósmy. - Chodzi w niej o odwołanie do papieskiego pontyfikatu „Totus Tuus”, czyli „Cały Twój” – powiedział podczas dzisiejszej gali ks. dr Piotr Towarek. - Słowo „tuus” – „twój” oznacza kogoś, kto potrafi obumierać dla siebie samego, będąc całkowicie nastawiony na pomoc innym. Wskazuje na kogoś, kto mówi słowami Jana Pawła: „jestem twój, do twojej dyspozycji, pełen altruizmu i poświęcenia, oddaję siebie całkowicie”. Kapituła nagrody, przyznając nominacje, zauważa w ten sposób ludzi zaangażowanych w naszym elbląskim środowisku w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno -wychowawczą.
      
       Nominowani do nagrody
      
W tym roku zgodnie zgodnie z hasłem czternastych już Dni Papieskich: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie” chodziło o wskazanie ludzi kroczących drogą ewangelicznych błogosławieństw. Do tej zaszczytnej nagrody nominowano: Krystynę Grzybicką – współtwórczynię Ośrodka Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, założycielkę i prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i Innymi Zaburzeniami Psychicznymi, oddaną pracy na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi; Wojciecha Kaczorowskiego, prezesa największej firmy budowlanej w Kwidzynie, budowniczego kościoła św. Wojciecha oraz klasztoru franciszkanów w Kwidzynie, znanego ze wspomagania finansowego potrzebujących dzieci, człowieka skromnego, religijnego, cieszącego się wielkim szacunkiem i zaufaniem swoich pracowników; biskupa prof. dr hab. Juliana Wojtkowskiego, historyka dogmatów maryjnych w Polsce, specjalistę od dziejów Diecezji Warmińskiej, eksperta w dziedzinie budownictwa sakralnego, zasłużonego dla promocji i rozwoju kultu św. Wojciecha w Świętym Gaju; Ruch Wiarę i Światło – znany w Polsce jako wspólnota muminkowa, ruch świeckich oparty na pracy z osobami niepełnosprawnymi, działający naszym mieście przy parafii św. Jerzego i św. Rodziny oraz Celinę Orych, wieloletniego nauczyciela Zespołu Szkół Gospodarczych, pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń elbląskiej młodzieży, współorganizatorkę ponad dwustu pielgrzymek po Polsce i zagranicy, inicjatorkę wielu akcji humanitarnych i charytatywnych, aktywistkę adopcji dziecka poczętego.
      
       Wzruszony laureat
      
Kapituła nagrody przyznała cztery równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Krystyna Grzybicka, Celina Orych, Wojciech Kaczorowski oraz Ruch Wiara i Światło, zaś nagroda główna elbląskiego „Tuusa” za rok 2014 powędrowała do biskupa Juliana Wojtkowskiego.
       - Staremu człowiekowi bardzo potrzebne jest poczucie, że jeszcze do czegoś się nadaje, że jeszcze może coś dać od siebie społeczeństwu – powiedział wzruszony laureat nagrody. - Wzbraniałem się przed przyjęciem tego wyróżnienia, aż dowiedziałem się, że obecny tutaj ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk już to wyróżnienie otrzymał, bo on swoje życie ofiarował Elblągowi. A w moich pracach Elbląg znajduje się tylko na obrzeżach. W tłumaczonych przeze mnie dziełach poruszałem wątki dotyczące Elbląga. Ostatni kontakt z tą ziemią miałem podczas moich przekładów dziejów bł. Doroty z Mątowów.
       Postać bł. Doroty z Mątowów stanowi bowiem dość obszerny rozdział w karierze naukowej biskupa, który podczas dzisiejszej gali na ręce biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego przekazał przetłumaczone akta kanonizacyjne tej błogosławionej.

  Elbląg, Wszyscy nominowani do tegorocznej nagrody
Wszyscy nominowani do tegorocznej nagrody (fot. Anna Dembińska)


       Zaśpiewał Soyka

       Zwieńczeniem gali XIV Dni Papieskich był przepiękny koncert zatytułowany „Janowi Pawłowi II - Stanisław Soyka”, podczas którego wystąpił Stanisław Soyka i Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia. Podczas koncertu można było usłyszeć fragmenty z "Tryptyku Rzymskiego", skomponowanego przez Soykę do obszernych fragmentów trzech poetyckich medytacji Jana Pawła II oraz najbardziej znane utwory artysty.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama