UWAGA!

Twarze demencji

 Elbląg, Twarze demencji

To myśl przewodnia tegorocznych obchodów przypadającego dziś (21 września) Światowego Dnia Walki z Chorobą Alzheimera. Na świecie chorobą Alzheimera dotkniętych jest obecnie ok. 30 mln osób, w tym w Polsce ok. 250 tys.

Każdego roku 21 września stowarzyszenia Alzheimera na całym świecie jednoczą się, aby promować szybką rozpoznawalność i diagnostykę choroby Alzheimera. Wydarzeniem poprzedzającym tegoroczną kampanię medialną poświęconą tej chorobie było opublikowanie World Alzheimer Report 2011, który zatytułowano „Benefits of Early Diagnosis and Intervention” (Korzyści wczesnej diagnostyki i interwencji). Publikacja ta, poparta wnikliwymi badaniami, dąży do zachęcenia rządów do podjęcia starań o wczesną diagnozę choroby i przyspieszenie jej wykrywalności, gdyż nawet w krajach wysoko rozwiniętych zaledwie 20-50 procent przypadków demencji zostaje rozpoznanych i udokumentowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a w pozostałych krajach wskaźnik ten wynosi zaledwie 10 procent. Wynik ten jest zasługą błędnego myślenia, które zakłada, że demencja jest normalną czy też naturalną częścią starzenia się.
       Ponadto zawarte w raporcie wyliczenia wskazują, że wczesna diagnostyka może pomóc zaoszczędzić ponad 7 tys. EUR na leczeniu jednego pacjenta, przy wczesnej i prawidłowej diagnozie. Aby przedsięwzięcie zorganizować, potrzebne jest jednak umieszczenie w pakiecie usług podstawowych specjalistycznej sieci diagnostycznej z dostępem do centrów terapeutycznych.
      
       Co to za choroba?
      
Choroba Alzheimera to postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzująca się występowaniem otępienia. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry i neuropatologa Aloisa Alzheimera, który opisał tę chorobę w 1906 roku.
       Pierwsza faza choroby występuje zwykle po 65 roku życia, jednak u niektórych pierwsze objawy mogą pojawić się już po czterdziestce. W przebiegu choroby dochodzi do wystąpienia następujących objawów: zaburzenia pamięci, zmiany nastroju, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia osobowości i zachowania oraz objawy charakterystyczne dla demencji: agnozja, czyli nieumiejętność rozpoznawania przedmiotów, szczególnie jeżeli pytamy o to chorego „na gorąco”, np. co to jest?; afazja, czyli zaburzenia mowy lub jej spowolnienie; apraksja, czyli zaburzenia czynności ruchowych, od prostych do złożonych, np. ubieranie, czy kąpanie.
       W zaawansowanym stadium choroba uniemożliwia samodzielne wykonywanie nawet codziennych, prostych czynności i osoba chorująca na chorobę Alzheimera wymaga stałej opieki.
       W wyniku choroby dochodzi do zaniku kory mózgowej, ale dzięki rozwojowi medycyny proces ten można obecnie spowolnić. Do czynników obniżających ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera zalicza się: podejmowanie czynności intelektualnych, takich jak np. gra w szachy, rozwiązywanie krzyżówek czy nauka słówek obcojęzycznych, co służy treningowi mózgu; regularne ćwiczenia fizyczne; utrzymywanie regularnych relacji społecznych; dieta bogata w warzywa, owoce i z niską zawartością nasyconych tłuszczów uzupełniona w szczególności o: witaminy z grupy B, a zwłaszcza w kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3, warzywne i owocowe soki, witamina E działająca antyoksydacyjnie w połączeniu z witaminą C, umiarkowane spożycie alkoholu, leki obniżające poziom cholesterolu. Obecnie w ramach terapii zajęciowej wprowadza się też muzykoterapię, biblioterapię oraz hilaroterapię, czyli terapię śmiechem.
       Osoby, które w swoich rodzinach mają osobę dotkniętą tą przewlekłą chorobą, wiele potrzebnych informacji znajdą na stronie ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie www.osrodek-alzheimer.pl, który jest jedyną w Polsce i drugą w Europie placówką badawczą poświęconą chorobom otępiennym. Znajdują się w nim dwa oddziały: neurologiczny i psychogeriatryczny, dysponujące łącznie 67 miejscami w pokojach jedno- i dwuosobowych. Placówka oferuje ponadto pokoje hotelowe dla krewnych pacjentów, którzy chcieliby im towarzyszyć w czasie pobytu w ośrodku.
      
mk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama