UWAGA!

Twórczo, mądrze, rodzinnie w Elblągu

 
Elbląg, Twórczo, mądrze, rodzinnie w Elblągu

Świeże pomysły, innowacyjne działania – to hasło doskonale oddaje dotychczasową pracę członków Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych, o które w minionym roku powiększyła się baza organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego.

Założyciele powołali je z myślą o wspieraniu rodzin, rodzicielstwa, opieki zastępczej oraz ochronie praw dziecka. Przed nimi pierwsze ważne wyzwanie, do udziału w którym zachęcają mieszkańców Elbląga.
       Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych (SIR) tworzą w dużej mierze rodzice, którym zależy na dobrych relacjach w rodzinach. Podczas swojej pracy chcą wykorzystać zdobyte doświadczenie, a także tworzyć przestrzeń do współpracy z ekspertami oraz wymiany doświadczeń.
       – Zależy nam na tym, aby podnosić wartość tych kwestii, aby zwracać większą uwagę na znaczenie rodziny, wychowanie, świadome rodzicielstwo, budowanie więzi i relacji rodzinnych – podkreśla prezes Stowarzyszenia, Beata Wachniewska-Mazurek.
       Słusznie, bowiem jest to podstawa kształtująca każdego człowieka, tworząca start w życiu, a w konsekwencji stanowiąca bazę w budowaniu społeczeństwa.
       – Nasze stowarzyszenie w zeszłym roku skupiło się na planowaniu działań, przygotowywaniu się do wejścia w aktywną realizację misji – kontynuuje prezes. – W tym roku swoją działalność zainicjowaliśmy projektem „Genialna przyszłość. Świadomi rodzice, szczęśliwe dzieci”. Pomysł na niego zrodził się w odpowiedzi na wyniki badania przeprowadzonego wśród rodziców oraz opiekunów dzieci w przedziale wiekowym 1-6 lat. Duża liczba ankietowanych osób zgłaszała chęć znalezienia sposobów na konstruktywne spędzanie wolnego czasu z dziećmi, przy jednoczesnej możliwości przeniesienia podpatrzonych pomysłów w warunki domowe. „Genialna przyszłość” dawać będzie taką właśnie szansę, pomoże w poznaniu oraz wdrożeniu różnych form i metod pracy z najmłodszymi, a przede wszystkim ma pokazać uczestnikom projektu, jak ważny jest wspólnie spędzany czas.
      
       Projekt realizowany będzie do końca grudnia bieżącego roku. W ramach działań zaplanowany został cykl spotkań edukacyjnych wspomagających – z jednej strony rozwój umiejętności rodziców oraz opiekunów w zakresie edukacji i rozwoju dzieci, a z drugiej rozwijanie zdolności samych pociech, m.in. językowych, wizualno-przestrzennych czy ruchowych. Warsztaty prowadzone będą twórczymi, angażującymi metodami, takimi jak zajęcia konstrukcyjne, zabawy metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, teatr ruchu, zabawy logopedyczne, metoda czytania globalnego, rodzinne muzykowanie, malowanie i wiele innych. Wszystkie zajęcia warsztatowe będą się odbywać w Centrum Opieki „Mały Geniusz” i zrealizowane zostaną w dwóch grupach wiekowych tak, by program merytoryczny dostosowany był do możliwości oraz potrzeb najmłodszych uczestników projektu.
       Udział w spotkaniach mogą wziąć duety: rodzic lub opiekun oraz dziecko w wieku 1-6 lat. Cykl spotkań to 20 godzin warsztatowych podzielonych na 4 bloki tematyczne. Ponadto dla rodziców zorganizowany zostanie obowiązkowy kurs pierwszej pomocy oraz szkolenie z komunikacji, które ułatwi praktyczne wykorzystanie zdobytych podczas spotkań informacji. Rodzice będą mogli skorzystać także z indywidualnych porad ekspertów, m.in. pediatry, ortopedy czy logopedy. Zwieńczeniem cyklu szkoleń będzie bal dla uczestników projektu, podsumowujący osiągnięcia i zrealizowane działania.
      
       Projekt przewiduje również stworzenie Rodzicielskiego Banku Czasu, który opierać się będzie na wymianie doświadczeń, wspólnym organizowaniu czasu pociechom czy wsparciu w opiece nad maluchami.
       – Mamy nadzieję, iż posłuży to integracji rodziców oraz wzajemnemu wspieraniu się, również po zakończeniu projektu – dodaje prezes Stowarzyszenia. Jeszcze w tym tygodniu ruszy strona internetowa www.sir.elblag.pl, gdzie będzie można znaleźć szczegółowe informacje o planowanych działaniach oraz niezbędne formularze rekrutacyjne.
      
       Mieszkańcy Elbląga zainteresowani udziałem w projekcie – rodzice i opiekunowie z dziećmi w przedziale wiekowym 1-6 lat – mogą zgłaszać chęć udziału drogą e-mailową na adres sir@sir.elblag.pl. Wszystkie osoby, które prześlą swoje zgłoszenie do 5 września otrzymają od realizatorów formularz rekrutacyjny, który należy wypełnić i odesłać. Ilość miejsc w projekcie jest ograniczona, jednak o udziale nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
       – Zachęcamy do wypełnienia dokumentów rekrutacyjnych. W naszych planach jest kontynuacja podobnych inicjatyw, więc osoby, które tym razem nie zakwalifikują się do udziału w projekcie, mają szansę uczestniczenia w kolejnym. Stworzona dzięki uzyskanym informacjom baza, pozwoli nam też lepiej planować projekty Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych w następnych latach – podkreśla Beata Wachniewska-Mazurek.
      
       Projekt „Genialna przyszłość. Świadomi rodzice, szczęśliwe dzieci” realizowany jest przez Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych we współpracy z Centrum Opieki „Mały Geniusz”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
      
Jola Prokopowicz, SIR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pani Jolu! Gratuluje wspaniałego pomysłu!. Na pewno się uda. Tyle młodych rodzin czeka na wsparcie. Szukają pomocy dla swoich dzieci, są otwarci na każdą propozycje rozwoju swoich pociech i na własną edukacje rodzinną. .. . Szczególnie te pracujące mamy i na wychowawczym. .. tylko nie wiedzą nic. .. .bo informacja tonie. Trochę reklamy i pomoc mediów jest potrzebna!
Reklama