UWAGA!

Tydzień Osób Niepełnosprawnych

Wielkimi krokami zbliża się Tydzień Osób Niepełnosprawnych. Festyn inaugurujący obchody odbędzie się już w najbliższą niedzielę , 10 maja o godz. 14 na dziedzińcu Galerii El. Poza festynem w ramach Tygodnia od poniedziałku (11 maja) do soboty (16 maja) planowane są imprezy towarzyszące. Pomysłodawcą i koordynatorem Tygodnia, od początku (1993 r.) jest Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych.

Program imprezy:
     14.00 – 14.30 Muzyka mechaniczna
     14.30 – 15.00 Informacje organizacyjne
     15.00 – 15.15 Uroczyste rozpoczęcie wraz z powitanie gości i władz miasta
     15.15 – 15.30 Zespół „Orfiki” - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
     15.30 – 16.00 „Co mi przeszkadza, co mnie drażni” - żartobliwe wywiady Marty Hajkowicz
     16.00 – 16.15 Przedszkole nr 19
     16.15 – 16.20 Katarzyna Tamkun – recytacja - ZAZ
     16.20 – 16.30 Baranowski Czesław i Agnieszka – śpiew - ZAZ
     16.30 – 16.40 Zespół Wokalny Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży
     16.40 – 16.55 Inscenizacja ruchowa „Truso” - Przedszkole nr 1
     16.55 – 17.15 „Słoneczny Promyk” - Przedszkole nr 1
     17.15 – 17.20 Zespół „Cumulusy” - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2
     17.20 – 17.35 „Mój Elbląg” - wręczenie nagród
     17.35 – 17.50 Grupa Literacko – Kabaretowa - Warsztaty Terapii Zajęciowej
     17.50 – 18.00 Grupa Taneczna SP nr 21
     18.00 – 18.10 Konkurs – Amazonki
     18.10 – 18.20 Grupa Taneczna SP nr 21
     18.20 – 18.35 Zespół „Szwagry” - Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ul. Beniowskiego
     18.35 – 18.45 Zespół Taneczny „Młody Elbląg” - SP nr 25
     18.45 – 19.00 Zespół „Nietykalni” - Młodzieżowy Dom Kultury ul. Bema
     19.00 – 19.10 Zespół Lazarus ul. Skrzydlata
     19.10 – 19.20 Zespól Taneczny „Młody Elbląg” - SP nr 25
     19.20 – 20.00 Występ gwiazdy wieczoru (Bartek Krzywda z zespołem).
     
     Taniec, śpiew, muzyka i nie tylko
     W programie artystycznym przewidziano występy estradowe zespołów wokalnych, tanecznych, teatralnych, kabaretowych oraz szereg konkursów z nagrodami. Główną gwiazdą wieczoru będzie Bartosz Krzywda z zespołem. Poza estradą będą tradycyjnie stoiska organizacji i warsztatów terapii zajęciowej, ale też kolekcjonerów, twórców ludowych, modelarzy, handlowców i wystawców sprzętu rehabilitacyjnego. Nie zabraknie stoisk z napojami, smakołykami, watą cukrową i małą gastronomią.
     
     Jesteśmy równi
     Głównym celem imprezy jest integracja niepełnosprawnych z lokalnym społeczeństwem. Zarówno na estradzie, jak i na stoiskach, będą wspólnie bawiły się osoby niepełnosprawne ze sprawnymi w myśl hasła „Wszyscy ludzie równi są”. Koordynator Tygodnia, Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, uruchomi punkt informacyjny o działaniach i organizacjach zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Redakcja „Razem z Tobą” wystawi aktualny numer i archiwalne egzemplarze miesięcznika poruszającego problemy osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów oraz ludzi starszych.
     
     Nie zabraknie sportowych emocji
     Specjaliści od szachownicy będą mogli spróbować sił grając w szachy, warcaby lub biało-czarne z niewidomymi zawodnikami Klubu Sportowego EL-CROSS. Sympatycy historii będą mogli zagrać w najstarszą grę świata – SENET lub inne, dawne gry. Siłacze zmierzą się „sam na sam” ze sztangielkami, znawcy piosenek w konkursie „Czy znasz te melodie” lub w karaoke. Fani „Czterech Pancernych i Psa” będą mogli wykazać się wiedzą na temat tego „najpopularniejszego serialu wszech czasów” oraz wykonać model czołgu z tektury. Znawcy woltyżerki pokażą, jak potrafią jeździć konno na rumakach Fundacji Końskie Zdrowie, a mniej odważni, ale też lubiący ten sport, będą mogli wykazać się w konkursie plastycznym „Koń w Wojsku
     Polskim”.
     
     Dla mniej odważnych konkursy plastyczne
     Nie będzie to jedyny konkurs plastyczny, gdyż na ten dzień przewidziane jest zakończenie i ogłoszenie wyników, organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia”, konkursu „Mój Elbląg”.
     Elbląskie Amazonki przeprowadzą tradycyjnie konkurs związany z wiedzą o raku piersi. Tego też dnia na rzece Elbląg odbędą się wyścigi i pokazy modeli pływających, a następnie regaty prawdziwych łodzi, gdzie sympatycy szant i węzłów żeglarskich pokażą, że nie straszne im „10 w skali Beauforta”.
     
     Będą też kręgle
     Pod hasłem „Sport to zdrowie” kryją się ciekawe gry ruchowo-sprawnościowe np. rzut podkową, do kosza, kręgle. Polski Związek Niewidomych, IKS Atak oraz Zakład Aktywizacji Zawodowej, do południa, w Bowling Club rozegrają turniej kręgli. Również do południa Polski Związek Wędkarski przeprowadzi I Elbląskie Zawody Wędkarskie Osób Niepełnosprawnych.
     
     Dla najmłodszych „Plac Zabaw” a dla starszych prawdziwa uczta
     Dla maluchów przewidziano „Plac Zabaw”, a dla spragnionych i wygłodniałych w „Grill Barze U Aktorów” napoje i ciepłe posiłki.
     Organizatorzy imprezy proszą organizacje, które będą miały stoiska, o przygotowanie 1-stronicowej informacji promocyjnej (czcionka 14 lub 16) w celu zapoznania publiczności ze swoją ofertą. Wszelkich informacji udziela ERKON, tel. 055 232 69 35 lub Paweł Kulasiewicz, tel. 055 235 18 51.
     
     Imprezy towarzyszące
     Poza festynem w ramach Tygodnia od poniedziałku (11 maja) do soboty (16 maja) planowane są imprezy towarzyszące.
     11 maja (poniedziałek) Ruszą „w teren” trzy patrole: osoba niewidoma, poruszająca się o kulach oraz na wózku wraz z opiekunami, które „na własnej skórze” sprawdzą czy Elbląg jest dostępny. Raport z rajdu po mieście trafi do pełnomocnika prezydenta ds. ON. Tego też dnia w Ośrodku Wsparcia dla Osób Starszych – Dom Dziennego Pobytu przy ul. Królewieckiej odbędzie się plenerowa impreza „Sport na wesoło” w godz. 10-13.
     12 maja (wtorek) Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Bema zorganizuje w godz. 9-12 wystawę prac swoich podopiecznych. Spotkanie zakończy dyskoteka. Środowiskowy Dom Samopomocy, przy ul. Winnej 9 przeprowadzi Turniej Tenisa Stołowego w godz. 9-15 i Rajd Rowerowy.
     13 maja (środa) Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 zorganizuje Majówkę Rodzinną i biegi przełajowe w ramach Olimpiady Specjalnej w Bażantarni. Natomiast Przedszkole Specjalne nr 1, zorganizuje Dzień Otwartych Drzwi w godz. 11 – 15. W programie zwiedzanie ośrodka, występy podopiecznych, gry i zabawy plenerowe.
     14 maja (czwartek) Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 wspólnie z Elbląskim Szkolnym Związkiem Sportowym przeprowadzi Festyn sportowo-rekreacyjny „Zdrowym być-Zdrowo żyć” na lodowisku przy ul. Karowej w godzinach 10-14.
     15 maja (piątek) „Wielka Majówka” w Bażantarni – Ośrodek Szkolno – wychowawczy nr 1.
     16 maja (sobota) Stowarzyszenie Miłośników Elbląga, Aeroklub Elbląg i Modelarnia przy Domu Kultury „Nad Jarem” zorganizują II Giełdę Modelarską połączoną z wystawą w lokalu „Arlekin”, przy ul Hetmańskiej w godz. od 12 do 15.
     
     Tydzień Osób Niepełnosprawnych jest organizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Elbląga, ale również z innych źródeł. Współorganizatorami imprez są: Stowarzyszenie Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia”, Centrum Sztuki Galeria El, Poczta Polska, Kawiarnia u Aktorów, Redakcja Razem z Tobą, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Fundacja „Końskie Zdrowie”, Elbląskie Amazonki, Muzeum Archeologiczno – Historyczne, Sp. Wolność, Elbląska Biblioteka im. Cypriana Norwida, Tramwaje Elbląskie, Elbląska Fundacja Akademicka, ZHP, Aeroklub Elbląski, Świetlica Romska, Pujan, Świat Książki.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jezeli nie ma w tym zadnych przekretow to tak trzymac dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  brzmi niezle(2009-05-07)
 • Podajemy prawidłowe terminy imprez towarzyszących: - IV Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego 12.05.2009r. Miejsce Szkoła Policealna im. J. Romanowskiej ul. Saperów 14 E Elbląg od godz. 12.00 - IV Integracyjny Rajd Rowerowy 13.05.2009r. wyjazd o godz. 10.15 z dziedzińca MOPS ul. Winna 9 ok. godz. 11.00 finał w Bażantarni połączony spotkaniem przy ognisku. Organizatorzy : Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 3 ul Winna 9 Szkoła Policealna im. J. Romanowskiej ul. Saperów 14E Elbląskie Stowarzyszenie " PRO - FAMILIA" Zapraszamy do wspólnej zabawy.
 • Występ gwiazdy wieczoru (Bartek Krzywda z zespołem). hahaha kto?
Reklama