UWAGA!

Teraz ja - Tydzień Żytniego Chleba

 Elbląg, Tydzień Żytniego Chleba

Wspólne pieczenie chleba, wycieczki do piekarni czy degustacje to nie wszystkie zajęcia uczniów Szkoły Podstawowej nr 19 w tym tygodniu. Nietypowy plan zajęć został przygotowany specjalnie na obchody Tygodnia Żytniego Chleba.

Impreza taka ma miejsce w tej szkole nie po raz pierwszy. Już w poprzednich latach uczniowie zgłębiali swoją wiedzę na temat tego podstawowego elementu śniadania, posiłku w szkole czy kolacji. Realizacją całego projektu zajmuje się Fundacja Dobrego Życia, a patronat objęło Ministerstwo Edukacji.
       SP 19 – „zielona podstawówka” – z tej racji, że jest placówką promującą zdrowy styl życia, z entuzjazmem podjęła się tego zadania. Przez cały tydzień w holu szkoły jest prezentowana wystawa poświęcona dawnej technice produkcji chleba. Uczniowie mają okazję poznać starodawne narzędzia, takie jak kopań, sita czy dzieża, które już od dawna zapełniają gabloty w muzeach. Charakter zajęć dydaktycznych także uległ zmianie.
       – Każda lekcja będzie w jakiś sposób związana z tematyką chleba – mówi dyrektor szkoły Aleksandra Nieżurawska. – Na lekcjach języka polskiego dzieci zapoznają się z historią chleba, legendami i tradycjami. Obliczanie wartości kalorycznych jest zadaniem matematycznym, z kolei to, co najbardziej powinno zainteresować dzieci, będzie miało miejsce na lekcjach techniki”.
       Mowa o grupowym wypiekaniu własnego chleba, z dodatkami według uznania.
       Nauczyciele przyrody zajmują się uświadamianiem dzieci o wartościach odżywczych, a także roli tego niezwykle cennego pokarmu. Nie zabraknie także wycieczek do elbląskich piekarni, gdzie najmłodsi będą mogli wypytać o szczegóły produkcji naszych piekarzy.
       – Dziś odbędzie się uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości, m.in. prezesa PSS „Społem” Wiesława Sznazy, przedstawicieli PCK i Sanepidu, ale także rodziców naszych uczniów. Pod koniec będzie miała miejsce wspólna degustacja różnych gatunków chleba – dodaje pani dyrektor.
       W piątek dzieci wezmą udział w przemarszu elbląskimi ulicami w ramach Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem. Akcja ta ma na celu zwrócenie naszej uwagi na problem ludzi głodujących na świecie jak i kwestii niepotrzebnego marnowania żywności. Koordynatorem wszystkich zajęć jest wicedyrektor SP 19 Ewa Piotrowska, lider Zespołu Promocji Zdrowia.
       Pomysł świetny. Dzieci nie tylko dowiedzą się więcej o chlebie, z którym mają styczność na co dzień, ale na pewno będzie to coś różniącego się od typowych zajęć. Tygodnie takie jak ten kształtują świadomość, uczą dobrych nawyków żywieniowych, a także propagują zdrowy styl życia i odżywiania. Całą akcję najlepiej podsumowuje motto tegorocznej edycji: „Powinno się by dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny” (ks. Adam Chmielowski).
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 2
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.0 6 6

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Gdzie teraz znajdzie się chleb który nie jest jak nadmuchana poducha, nie kruszący się na drugi dzień? Ulepszacze, przyspieszacze, spulchniacze upchane wszędzie, w każdą dziedzinę przemysłu spożywczego.
 • Szulam produktu firmy "DELECTA'. Ta firma wyprodukowała rzecz, do wyrobu chlena w domowy sposób. Kiedys to kupiłem, chleb w domu upiekłem, ciasto bylo dobre. A teraz tego ciasta proszkowego NIE mogę znależć w lepie.
 • Chleb zdrowy MUSI być na zakwasie, a nie na drożdżach. Ważna uwaga. A polepszacze, przedłużacze trwałości - o tym decyduje uczciwość producentów. Tych dużych i tych małych. Kto jeszcze pamięta smak chleba pieczonego w piecu chlebowym? Kto dziś jeszcze przeżegna znakiem krzyża chleb- zanim go ukroi?
 • A ja sama piekę chlebek - jest bardzo dobry łatwy do wykonania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kucharka(2010-10-13)
 • Ps I wcale nie musi być maszyna do pieczenia tylko zwykły piekarnik. A wyrabia się ręcznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kucharka(2010-10-13)
 • Gdzie znajdziesz chlebek żytni bez spulchniaczy, ulepszaczy? U mnie w domu :). Sam piekę. Polecam wszystkim, róbcie sami. Chyba żę wolicie się truć. Czytajcie co jest na opakowaniach. Jeżeli kupujecie produkty ze wzmacniaczami smaku, spulchniaczami, aromatami syntetycznymi i gałą gamą E, to nie dziwcie się, że chorujecie. A na popitkę piwo z żółcią bydlęcą, smacznego :D
Reklama