UWAGA!

Tym, którzy odeszli…

Elbląg, Jan Brzozecki i Irena Adamiak - pieknym słowem opatrzyli wtorkowe spotkanie z "Muzyką na górze"
Jan Brzozecki i Irena Adamiak - pieknym słowem opatrzyli wtorkowe spotkanie z "Muzyką na górze"

We wtorkowy (4 listopada) wieczór w kościele św. Pawła odbyło się spotkanie z cyklu „Muzyka na górze”, połączone z wieczorem poetyckim. Całość złożyła się na spektakl słowno-muzyczny poświęcony tym, którzy odeszli, ale trwają w tym, co stworzyli...

Dla chrześcijan na całym świecie listopad jest miesiącem wspominania zmarłych.
     - Ale nie tylko wspominania, ale także - czy raczej przede wszystkim - modlitwy za nich – podkreśla o. Mateusz Stachowski. - W kościołach odprawiane są msze święte gregoriańskie i nabożeństwa wypominkowe. Zmarłych wspominamy jednak nie tylko podczas liturgii.
     - We wtorek 4 listopada w naszym kościele wspominaliśmy zmarłych artystów i ludzi kultury, których ziemski szlak dobiegł już końca – kontynuuje o. Mateusz. - W tych rozważaniach pomagała piękna muzyka organowa. Słuchaliśmy jej w wykonaniu Henryka Gwardaka, znanego nie tylko w naszym mieście muzyka, który przygotował zestaw utworów specjalnie na listopadowy wieczór.
     Muzyce towarzyszyła poezja, którą recytowała Irena Adamiak, aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka, którą dobrze znamy z „Wieczorów poezji u franciszkanów”.
     Organy u św. Pawła „wyśpiewały” utwory słynnych kompozytorów (m.in. Bacha, Albinoniego, Regera i Boëllmanna), zaś artysta Henryk Gwardak otrzymał gromkie brawa.
     - Zresztą licznie zgromadzeni słuchacze oklaskiwali nie tylko muzykę – dodaje o. Mateusz. - Wyraz swego uznania okazali szczególnie po świetnej interpretacji Sądu Ostatecznego z Ewangelii według św. Mateusza Ireny Adamiak.
     Na koniec artyści otrzymali kwiaty i długie oklaski. Podziękowania ze strony uczestników były także pięknym dowodem tego, że takie spotkania są potrzebne.
     O. Mateusz zadedykował spotkanie Wojtkowi Przybosiowi, aktorowi związanemu z kościołem św. Pawła, który zmarł przed rokiem oraz tacie aktorki Jolanty Tadli, który odszedł zaledwie kilka dni temu. Modlitwa za zmarłych była zwieńczeniem zadumy nad życiem i śmiercią.
     Prowadzący wtorkowy wieczór u franciszkanów Jan Brzozecki zapowiedział już kolejne spotkanie, które odbędzie się w kościele przy ul. Obrońców Pokoju w grudniu. Gościem specjalnym będzie Joanna Konefał. Będzie to wieczór kolęd, w którym wezmą także udział osoby niepełnosprawne, które wystąpiły na „Wieczorze papieskim” 16 października tego roku.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Klimat tego spotkania - nie do opisania, nie do odtworzenia. Muzyka, którą zagrał Pan Gwardak - cudowna, chwytająca za serce. Odpływało się w lepszy, piękniejszy Świat, czubkiem buta dotykało się skrawka nieba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ......(2008-11-05)
 • Byłam wczoraj na tym koncercie. Naprawdę warto było posłuchać pięknej muzyki organowej połaczonej z recytacją. Piękny nastrój, znakomicie dobrane utwory do tematyki wieczoru, wspaniałe wykonanie ich przez artystów. Pan Henryk Gwardak jest prawdziwym mistrzem w wyrażaniu uczuć poprzez muzykę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anka77(2008-11-05)
Reklama