UWAGA!

Uczniowie III LO w Niemczech

 Elbląg, Uczniowie III LO w Niemczech
fot. nadesłana

Od dwóch lat III LO bierze czynny udział w międzynarodowym projekcie. Wymiana kulturowa, nabywanie wiedzy i dokształcanie się z angielskiego i innych języków to najważniejsze atrybuty tego przedsięwzięcia.

W tym roku szkolnym młodzież III LO wzięła udział w dwóch wyjazdach: do Norwegii i Niemiec. Ten ostatni odbył się w dniach 22-26 października.
       W programie brali udział uczniowie klas drugich: Sylwia Wiadrowska, Paweł Zawada i Patryk Sobolewski wraz ze swoimi opiekunami Idą Szyrejko-Micotą i Tomaszem Stężałą. Odwiedziliśmy Alzey na południowozachodnim krańcu Niemiec. Zostaliśmy przyjeci przez szkołę Elisabeth Langgässer Gymnasium.
       Byliśmy miło zaskoczeni otwartością i gościnnością gospodarzy. W trakcie poznawania życia szkoły dowiedzieliśmy się jak uczniowie podchodzą do nauki i jakie mają możliwości rozwoju swoich zainteresowań - niemieckie nauczanie różni się od  naszego chociażby indywidualnym planem lekcji związanym z pasjami danego ucznia.
       Mieliśmy okazję brać udział w lekcjach. Tamtejsi uczniowie są bardzo aktywni na zajęciach. Niemalże każdy zgłaszał się na pytanie nauczyciela, a jak ktoś rozmawiał na lekcji, to tylko na temat z nią związany.
       Mieliśmy też czas na zapoznanie z ‘’naszymi rodzinami’’. Czas spędzony razem wspominamy bardzo miło. Mieliśmy okazję dzielenia się spostrzeżeniami na temat Europy i świata. Szczególną uwagę zwracaliśmy na tematy kulturalno-społeczne naszych regionów i państw. Dowiedzieliśmy się wiele nowego o Niemczech.
       Zwiedziliśmy Alzey, Moguncję, Frankfurt nad Menem. Odwiedziliśmy muzeum niewidomych Dialog Blindenmuseum, gdzie za pomocą białych lasek,  jak niewidomi musieliśmy się poruszać w ciemnych salach muzeum. Przeszłość odkrywaliśmy poprzez zmysły dotyku, słuchu, zapachu i smaku.

 

W czasie pobytu rozmawialiśmy też z młodzieżą z kraju Basków, Włoch, Danii, Holandii, Austrii czy Norwegii. Braliśmy udział w sesji European Youth Parliament (Europejski Parlament Młodych).
       Na koniec odbyła się prezentacja i degustacja narodowych dań i przysmaków. Największym hitem okazały się polskie pierogi.
       Kolejny wyjazd z programu odbędzie w listopadzie do Austrii. W marcu 2014 r. nasze liceum będzie gościć młodzież z programu.
      

Patryk Sobolewski, uczeń III LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Brawo dla III LO, widać dostrzegają fakt, że naszymi najbliższymi sąsiadami są Niemcy, jakże inne od tych znanych nam ze starych seriali. Młodzież ma swiadomość, że należy poznawać języki i kulture sąsiadów, a nie brnąc w bezsensowną naukę angielskiego,
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    emerytowany(2013-11-06)
Reklama