UWAGA!

Umowa podpisana, CUS może powstać

 Elbląg, W delegaturze Urzędu Wojewódzkiego podpisano umowę na powstanie Centrum Uslug Społecznych
W delegaturze Urzędu Wojewódzkiego podpisano umowę na powstanie Centrum Uslug Społecznych (fot. Anna Dembińska)

Elbląg otrzymał 2,5 mln zł na stworzenie Centrum Usług Społecznych. Instytucja powstanie na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dziś (5 sierpnia) w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu podpisano umowę o jej dofinansowanie. 

Z usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu korzysta około 5 tysięcy mieszkańców. Aby polepszyć i poszerzyć zakres usług, w naszym mieście powstanie Centrum Usług Społecznych. Pieniądze na jego powstanie miasto otrzymało z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dziś (5 sierpnia) w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego minister Marlena Maląg oraz wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak podpisali umowę w tej sprawie. 

Elbląska umowa jest drugą, jaką minister podpisała na powstanie CUS w Polsce. Pierwszy był Koszalin.

- Pilotażowo powstanie 30 centrów, które będą funkcjonowały trzy lata. Przez ten czas będziemy zbierać informacje na temat ich działalności – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Ten projekt bardzo dobrze się wpisuje w działania samorządu w zakresie współpracy z mieszkańcami, diagnozowania ich potrzeb. Nie dotyczy to tylko osób szczególnie potrzebujących tej pomocy. To jest program skierowany do wszystkich mieszkańców – dodał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

  Elbląg, Umowa podpisana, CUS może powstać
fot. Anna Dembińska

Centra mają umożliwić koordynację usług społecznych w jednym miejscu, ma być to swoiste „jedno okienko” dla osób korzystających z pomocy społecznej. W porównaniu z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej działania Centrum Usług Społecznych mają być szersze i skierowane do większej grupy beneficjentów.

- Dla mnie najważniejszą rzeczą jest odejście od urzędniczego trybu pracy, gdzie najważniejsze są kryteria dochodowe, przepisy. Owszem będziemy realizować zadania z zakresu pomocy społecznej, ale też będziemy zajmować się działaniami, które wynikną z rozmów z mieszkańcami. W zależności od tego, co wyjdzie nam w diagnozie, takie usługi będziemy świadczyć – wyjaśniła Beata Kulesza, dyrektor MOPS w Elblągu.

W Elblągu Centrum Usług Społecznych powstanie na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Winnej. 

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama