UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Umowy dożywocia z haczykami

Elbląg, Umowy dożywocia z haczykami

Sprzedaż mieszkania albo umowa dożywocia – przed takim wyborem mogą stanąć osoby starsze w trudnej sytuacji materialnej. Alternatywą może być umowa dożywocia, zwana także odwróconą hipoteką. Niestety, aż pięć postanowień, które znalazły się we wzorcach umowy stosowanych przez spółkę Fundusz Hipoteczny DOM, zakwestionowała Prezes UOKiK.

Urząd wszczął też postępowanie, które zbada, czy komunikat reklamowy przedsiębiorcy wprowadzał konsumentów w błąd.
       Seniorzy charakteryzują się zwykle wyższym poziomem zaufania wobec osób trzecich i często nie są dobrze poinformowani, co do przysługujących im praw. Dlatego są grupą konsumentów, która jest szczególnie podatna na oddziaływanie nieuczciwych praktyk rynkowych.
       Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, niekorzystne dla osób starszych zapisy stosowała jedna z reklamujących się w mediach firm. Dlatego Prezes UOKiK złożyła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew o wpisanie do rejestru klauzul niedozwolonych pięciu postanowień znajdujących się w umowach dożywocia, oferowanych przez Fundusz Hipoteczny DOM. Jeżeli sąd podzieli stanowisko UOKiK, stosowanie tych klauzul będzie zabronione.
      
       Klauzule, na które warto się nie zgadzać
      
Sprzedaż mieszkania albo umowa dożywocia – przed takim wyborem mogą stanąć osoby starsze w trudnej sytuacji materialnej. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z bezpośrednim otrzymaniem pieniędzy, które powinny wystarczyć na zaspokojenie nie tylko codziennych potrzeb, ale również mieszkaniowych.
       Alternatywą może być umowa dożywocia, zwana także odwróconą hipoteką. W zamian za przeniesienie własności nieruchomości zapewnia się konsumentowi do końca życia prawo do użytkowania lokalu – służebności osobistej, a także dożywotniego utrzymania w postaci regularnej, comiesięcznej wypłaty pieniędzy.
       Reklamy i obowiązujące wzorce umów stosowane przez jednego z przedsiębiorców, oferujących takie umowy, wzbudziły wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zakwestionował m.in. postanowienie, zgodnie z którym Fundusz Hipoteczny DOM może bezwarunkowo zażądać od konsumenta zrzeczenia się prawa do użytkowania lokalu (czyli służebności osobistej mieszkania) w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Tymczasem prawo nie przewiduje takiej możliwości. Zdaniem Urzędu przedsiębiorca umieścił to postanowienie w umowie celowo – licząc, że kontrahenci – często osoby w podeszłym wieku – są nieświadomi obowiązujących przepisów i w przypadku wezwania zastosują się do niezgodnych z prawem warunków. Zrzekając się prawa do służebności osobistej mieszkania w rezultacie pozbędą się swojego miejsca zamieszkania, którego zapewnienie stanowiło podstawowy obowiązek przedsiębiorcy i warunek zawarcia przez nich umowy o dożywocie.
       Zgodnie z inną zakwestionowaną przez Prezes UOKiK klauzulą, konsument (osoba starsza) za odstąpienie od przedwstępnej umowy obciążany jest karą w wysokości 3 tys. zł, podczas gdy spółka może zrezygnować bez konsekwencji finansowych. Zdaniem UOKiK postanowienia, które wyłącznie na konsumenta nakładają obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z umowy, są niedozwolone.
       W opinii Urzędu spółka stosuje postanowienia rażąco naruszające prawa konsumentów, dlatego został skierowany pozew do sądu.
      
       Prezes UOKiK wszczęła także postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez Fundusz Hipoteczny DOM. Urząd zarzuca przedsiębiorcy, że wprowadził konsumentów w błąd. W latach 2009-2010 w urzędach pocztowych, klubach seniora oraz siedzibach Polskich Związków Emerytów, Rencistów i Inwalidów pojawiały się plakaty, które sprawiały wrażenie urzędowego komunikatu informującego o rencie hipotecznej przysługującej osobom urodzonym przed 31 grudnia 1944 roku. Tymczasem w rzeczywistości plakaty były reklamą jednego z produktów oferowanych przez Fundusz Hipoteczny DOM. W toku postępowania Urząd zbada, czy doszło do niezgodnego z prawem wprowadzania konsumentów w błąd.
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I oto jest. .. "ukryta eutanazja"polskich emerytów.
 • Chcesz mieszkanko? Kup. Nie stać cię? Weź kredyt. Następne 30 lat haruj, głowa w dół-nie pyskuj, zależy ci na mieszkanku prawda? BRAWO minęło 30 lat-mieszkanko jest twoje!! Czas pomyśleć co dalej. Chorujesz? Emerytura za mała? Oddaj mieszkanko. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  głowa do góry(2011-10-29)
 • to k. .. .nie ojczyzna
 • Niniejsza wzmianka o funduszu DOM nie wspomina o sposobie wyceny mieszkania to znaczy jaka jest wartość wyceny a jaka rzeczywista rynkowa cena, TO JEST ZŁODZIEJSTWO!!! Żyć ciężko, ale umrzeć spokojnie jeszcze gorzej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kostucha(2011-10-29)
 • Elbląscy komornicy to złodzieje!Jak można zająć dodatek pielęgnacyjny osobie chorej, niepełnosprawnej?Te hieny bazują na tym, że ludzie, a szczególnie niepełnosprawni, którzy popadli w tarapaty finansowe, nie znają prawa i że można ich zwyczajnie okraść zgodnie z prawem. Otóż nie, prawo mówi wyraźnie, że komornikowi nie wolno zająć zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku na dzieci, renty sierocej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STRZELAĆ DO KOMORNIKÓW !(2011-10-30)
 • a czy komornika nie można zgłosić o ściganie z urzędu do prokuratury? Jeśli nie, może warto zgłosić się do redakcji opowiedzieć historię i sprawę nagłośnić - który to komornik?
Reklama