UWAGA!

Uprzejmie donoszę, że ...

 
Elbląg, Do elbląskiego Urzędu Skarbowego wpływa rocznie ok. 200 donosów
Do elbląskiego Urzędu Skarbowego wpływa rocznie ok. 200 donosów (fot. arch. WS)

Sąsiad nie odprowadza podatku od mieszkania, które wynajmuje studentom. Znajomy prowadzi firmę "na czarno" i nie płaci pracownikom. Piszą wszyscy na wszystkich. Rocznie do elbląskiego Urzędu Skarbowego wpływa ok. 200 donosów.  Wszystkie są traktowane poważnie i podlegają weryfikacji. Bywa, że niektóre informacje potwierdzają się.

Donos to określenie, które nie kojarzy się pozytywnie, niemniej jednak faktem jest to, że każdego roku do "skarbówek" na terenie całego kraju trafia kilkanaście tysięcy donosów. Szczególne nasilenie urzędnicy obserwują w okresie składania corocznych zeznań podatkowych.
       Piszą wszyscy na wszystkich. Sąsiedzi na sąsiadów, pracownicy na pracodawców, członkowie rodziny na swoich krewnych, przedsiębiorcy na konkurencję i kochankowie na byłych partnerów. Donoszą, bo denerwuje ich dobrobyt innych, życie - w ich mniemaniu ponad stan - na koszt podatników, a czasem ze zwykłej złośliwości.
       - Elbląski Urząd Skarbowy rocznie otrzymuje 180-200 tego typu doniesień - informuje naczelnik US w Elblągu Jarosław Orłowski. -  Nadawcami informacji są najczęściej znajomi, sąsiedzi, członkowie rodzin, pracownicy na pracodawców, najemcy lokali mieszkalnych. Część informacji jest anonimowa.
       "Życzliwi" informują generalnie o nieprawidłowości w zakresie niewykazywania do opodatkowania usług najmu lokali mieszkalnych, niewypłacania wynagrodzeń przez pracodawców lub prowadzenia działalności gospodarczej bez zgłoszenia i odprowadzania należności do organu podatkowego. Urzędnicy mają obowiązek sprawdzić każdy donos – bez względu na to, w jakiej formie został on złożony (mail, tradycyjna droga pocztowa). Przeprowadzana jest wówczas kontrola z urzędu skarbowego i jeżeli rzeczywiście wykaże ona nieprawidłowości, nieuczciwy podatnik ponosi konsekwencje.
       - Wszystkie złożone doniesienia są przedmiotem czynności wyjaśniających w zakresie poprawności rozliczeń podatkowych - zapewnia naczelnik elbląskiej "skarbówki" . -  Doniesienia, które zawierają dane służące identyfikacji podmiotów opisywanych w doniesieniu (typu dane osobowe, miejsce zamieszkania, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, itp.), ułatwiają weryfikację informacji pod kątem poprawności rozliczeń podatkowych. W niektórych przypadkach informacje zawarte w doniesieniach się potwierdzają.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Polak to konfident i głupi człowiek za niemca też donośili i ludzie szli do obozu z zazdrości są gotowi wydac człowieka nawet na śmierć to jedna z cech naszego charakteru
 • drugą cechą jest bestialskie dobijanie Polaków szczególnie biednych wymuszając podatki i opłaty, wszelkiego rodzaju PITy przez nikczemny i bezduszny urzad skarbowy i resztę urzędów typu zus. Polska po raz kolejny dostała kary z Trybunału Europejskiego i nakaz zwrotu milionów zł. ludziom za kłamliwą i zbrodniczą politykę rent i emerytur. ŻADEN URZEDAS NIE IDZIE SIEDZIEĆ DO pUDŁA z tego powodu. Miejsce kryminalistów jest w kryminale !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  antyurzedas(2013-09-18)
 • Uprzejmie donoszę, na. .. wszystkich urzędasów z UM, byłego prezia Nowaczyka i jego kolesi, niech US dobierze ims ię do d. u. p. y.
 • fakt, donosicielstwo w każdej postaci jest obrzydliwe. .. Żadna "postawa społeczna" tego nie tłumaczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  9
  kogul(2013-09-18)
 • Marzy mi się kraj w którym nie będzie trzeba kombinować by jakoś żyć!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  2
  lokomotyw(2013-09-18)
 • uważacie, że wypłacanie wynagrodzenia "pod stołem" jest ok? pisać i donosić na takich !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  9
  ewrdybadydensin(2013-09-18)
 • odnoszę wrażenie że ten artykuł ma na celu nakłanianie do takiego donosicielstwa. dla us to podanie na tacy informacji, gdzie nie muszą się wysilać i statystyki lecą w górę. zaznaczone jest w jakich sytuacjach mozna donosić, że nalezy podac jak najwięcej danych żeby urzędas się nie przemęczał i również że wszystkie donosy są sprawdzane. nic tylko donosić. żenada.
 • donosiciel, to człowiek leniwy, niewykształcony, bezradny życiowo, któremu wszystko się należy bo on jest prawdziwym Polakiem, to niech k. .. .. a weźmie się do pracy lub założy własny biznes przecież to wolny kraj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  oloandra(2013-09-18)
 • a i może jaśnie szanowny pan naczelnik doniesie do swojego sumienia (jedynie, bo nikt wyżej nie zainterweniuje) w jaki sposób traktuje swoich pracowników, w jaki sposób są rozdawane awanse, jak utrzymuje się na stanowiskach mierne osoby i jak szerzy sie nepotyzm,
 • jako jedyny gatunek na ziemi potrafimy zniszczyc siebie samych
 • Wszyscy piszą o donosicielach, ale dlaczego ja, uczciwie pracujący i odprowadzający wszelkie podatki i składki mam utrzymywać tych, którzy kombinują? Czy jak idą do lekarza czy korzystają z socjalnego to też tak chętnie unikają bezpłatnej opieki medycznej czy zasiłków, jakiekolwiek by one nie były? Wtedy nawet przez myśl takiemu nie przejdzie, żeby z własnej kieszeni wyłożyć kasę, bo przecież mu się to należy od Państwa. Ale dlaczego, skoro nie płaci?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  kierowcabombowca(2013-09-18)
 • Jedno jest pewne, że kto uczciwie się dorabia nie musi się bać donosów a chyba powoli czas już oczyszczać Polskę z patologi i czarnych interesów począwszy aż od samej góry, skończywszy na samym dole. I chyba z tym się większość ze mną zgodzi. Kto dorabia się olbrzymich pieniędzy na krzywdzie innych powinien być eliminowany w sposób bezpardonowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  4
  Uczciwy(2013-09-18)
Reklama